Akcje Amazona tracą na wartości pomimo rekordowych wyników spółki

aktualizacja: 29.01.2016, 20:12
Amazon opublikował wyniki kwartalne, bijąc szereg rekordów spółki. Nie wystarczyło to jednak inwestorom, którzy spodziewali się jeszcze lepszych danych.

Amazon opublikował wyniki kwartalne, bijąc szereg rekordów spółki. Nie wystarczyło to jednak inwestorom, którzy spodziewali się jeszcze lepszych danych. Akcje największego sklepu internetowego w USA poszybowały w dół.

REDAKCJA POLECA

Przychody Amazona w ostatnim kwartale ubiegłego roku wyniosły 35,7 miliarda dolarów i były o 22 proc. wyższe niż w czwartym kwartale 2014 r. To najlepszy wynik w historii spółki. Konsensus analityków na Wall Street wynosił jednak 35,93 mld dolarów. Ale dużo większe rozczarowanie spotkało inwestorów w przypadku zysków – zamiast spodziewanych 1,56 dol. na akcję Amazon zarobił równo 1 dolara. Rok temu zysk wyniósł 45 centów na każdy udział. Jeszcze niedawno Amazon przynosił głównie straty. Niespełnione oczekiwania zemściły się. W piątek w południe czasu nowojorskiego za jeden udział w Amazon trzeba było płacić 583 dol. – o ponad 8 proc. mniej niż na czwartkowym zamknięciu. To i tak lepiej niż w obrotach pozasesyjnych po opublikowaniu wyników, kiedy akcje Amazon spadły o ponad 14 proc.

Wielu analityków uważało to jednak za powrót do normalności – w ciągu ubiegłego roku inwestorzy wywindowali kurs akcji spółki o 100 proc. zwiększając jego wartość kapitałową o 24 miliardy dolarów.

- Nie wydarzyło się nic, co w dramatyczny sposób zmieniałoby wskaźniki wzrostu i perspektywy Amazona – uspokaja Mark Mahaney z RBC Capital Markets.

Media finansowe przypominają także o osiągnięciach spółki. Obroty Amazona zwiększyły się w ubiegłym roku o 20 proc., a przy uwzględnieniu wahań walutowych – o 26 proc. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę spadek obrotów tradycyjnych sieci handlowych i zadyszkę największego konkurenta Amazona – Wal-Martu, rozbudowującego swój dział ehandlu. Amazon aż o 52 proc. zwiększył też liczbę klientów, korzystających z serwisu Prime, oferującego m.in. dostęp do dodatkowych obniżek i upustów oraz darmową wysyłkę towarów. Znacznie poprawił także swoją płynność finansową.

Inwestorów nie uspokoiły też prognozy spółki na obecny kwartał. Amazon spodziewa się wzrostu obrotów o 17-28 proc., a zyski operacyjne mają wahać się w granicach 100-700 milionów dolarów. Przy takim "widełkach" trudno o entuzjazm na Wall Street.

Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE