Przed wtorkową sesją inwestorzy obawiali się przemówienia brytyjskiej premier Theresy May i twardych deklaracji dotyczących Brexitu. Wielu graczy zrezygnowało z handlu, co widać było po obrotach oraz zmienności. Jeszcze przed fixingiem wartość akcji, która zmieniła właściciela nie przekraczała 640 mln zł, podczas gdy w ostatnich dniach przyzwyczailiśmy się do obrotów podchodzących w tym czasie pod 1 mld zł. Zakres wahań WIG20 był z kolei wąski i zamknął się w przedziale 2026 – 2012 pkt.

Brytyjska premier potwierdziła, że jej kraj opuści wspólny, unijny rynek, ale zadeklarowała, że chce wynegocjować dobrą umowę handlową z UE, pozostawiającą elementy unii celnej. To sprawiło, że rynki odetchnęły z ulgą i odrobiły dużą część porannych spadków. WIG20 wyszedł nawet chwilowo nad kreskę. Ostatczenie indeks dużych spółek stracił jednak we wtorek 0,5 proc. i zakończył dzień na poziomie 2015 pkt. Od czterech sesji wskaźnik pozostaje w układzie łagodnej korekty, której rozmiary są na razie bezpieczne. Inwestorzy nie mają powodów do obaw, dopóki indeks jest powyżej 2000 pkt.

Co istotne – większą odpornością na obawy dotyczące Brexitu, wykazują się segmenty średnich i małych spółek. Indeks mWIG40 utrzymywał się we wtorek blisko szczytu hossy 4409 pkt, a sWIG80 wyznaczył nowy rekord 14 636 pkt. Na szerokim rynku warszawskiej giełdy aż 25 spółek wyznaczyło co najmniej roczny szczyt notowań. W gronie tym znaleźli się m. in. Milkiland, Agroton, Quercus, Getin Noble Bank, Dom Development, Bytom, Newag, Orbis, Monnari, Rainbow Torus oraz Amrest. Dla porównania – tylko jedna spółka ustanowiła roczny dołek. Była to Arteria.

Środa na rynkach finansowych zapowiada się całkiem emocjonująco. Poznamy bowiem sporo danych makroekonomicznych. Przed południem pojawią się odczyty z brytyjskiego rynku pracy oraz dane o inflacji konsumenckiej w strefie euro i Niemczech. Z kolei w godzinach popołudniowych poznamy informacje z gospodarki amerykańskiej m.in. inflację konsumencką i produkcę przemysłową. Warto też pamiętać o wieczornym wystąpieniu Janet Yellen, która będzie przemawiała na temat celów polityki monetarnej.