Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Spadki na zachodnioeuropejskich giełdach

Bloomberg
Dziœ warszawska giełda jest zamknięta. Na innych parkietach w Europie handel odbywa się normalnie. Tam więcej do powiedzenia majš sprzedajšcy. Na rynku walutowym złoty wyraŸnie umacnia się względem głównych walut.

Warszawska giełda ze względu na wdrażanie nowych regulacji jest dziœ zamknięta. Regulacje europejskie dotyczšce MiFID II/MiFIR wchodzš w życie od 3 stycznia 2018 r. W zwišzku z tym dzisiejsza sesja musiałaby być realizowana w porzšdku prawnym wynikajšcym z obecnej ustawy i regulacji MiFID I, natomiast dzień póŸniej zarówno polski rynek jak i cała Unia Europejska musi przestawić się na funkcjonowanie pod reżimem zgodnym z pakietem MiFID II/MiFIR. Giełda zaznacza, że jest to nie tylko istotna zmiana regulacyjna, ale również technologiczna, dotykajšca cały rynek kapitałowy. W tym roku będzie 13 dni bez sesji. Na innych parkietach w Europie handel odbywa się normalnie. Pod koniec dnia na głównych zachodnioeuropejskich parkietach dominuje kolor czerwony. Najmocniej bo o blisko 0,9 proc. tanieje francuski CAC40. Niemiecki DAX traci 0,8 proc. Z kolei brytyjski FTSE100 zniżkuje o 0,7 proc. Na zielono œwiecš natomiast parkiety m.in. w: Madrycie, Atenach i Budapeszcie.

Warto również zwrócić uwagę na rynek walutowy. Poranna siła złotego względem głównych walut jeszcze się powiększyła. O godz. 16 europejska waluta wyceniana jest na 4,16 zł. Amerykański dolar kosztuje natomiast 3,45 zł i jest najtańszy od końca 2014 r.

Tanieje również bitcoin, który wyceniany jest na 13 831 USD.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL