Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Sankcje USA nokautujš rosyjski koncern Rusal. Akcje szorujš po dnie

Bloomberg
Trwa spowodowana sankcjami USA, wyprzedaż akcji rosyjskiego giganta aluminiowego. Rusal nigdy jeszcze nie był tak tani.

W minionym tygodniu objęty sankcjami USA koncern stracił na wartoœci blisko połowę. Dziœ na giełdzie w Hongkongu koncern oligarchy Olega Deripaski (też trafił na czarnš listę) potaniał jeszcze o ponad 20 proc. Tak niskiej kapitalizacji Rusal nie miał nigdy w historii. 

W œlad za Hongkongiem, także na giełdzie w Moskwie akcje Rusal straciły na otwarciu ponad 10 proc. Wczeœniej szwajcarski Glencore ogłosił tzw. force majeure (siła wyższa - zwolnienie od odpowiedzialnoœci) na kontrakty z Rusal. Podobne oœwiadczenie w sprawie niektórych kontraktów z Rosjanami ogłosił brytyjsko-australijski gigant wydobywczy Rio Tinto.

Spowodowało to wzrost cen metali na œwiatowych rynkach. Jak podała agencja Prime, aluminium podrożał na giełdzie w Szanghaju do 2321,2 dol./t (+0,6 proc.). Drożała też miedŸ i cynk.

Przypomnijmy, że tydzień temu Biały Dom zwiększył o 38 pozycji listę biznesmenów, oficjeli i firm z Rosji objętych sankcjami. Na liœcie tuzy rosyjskiej gospodarki. Oligarchowie bliscy Kremlowi: Oleg Deripaska (aluminiowy koncern Rusal), Wiktor Wekselberg (Renova) - obaj byli najbogatszymi Rosjanami na liœcie Forbes’a, a także Sulejman Kermow - senator i właœciciel największego koncernu wydobywajšcego złoto w Rosji; Kiriłł Szałamow (były już podobno zięć Władimira Putina).

Pod sanacjami znalazł się też prezes Gazpromu Aleksiej Miller, Andriej Kostin prezes banku państwowego VTB, oraz kilku urzędników państwowych wysokiej rangi. Sankcjami objęte zostały m.in firmy: Rosoboroneksport - wyłšczny eksporter rosyjskiej broni; spółki Olega Deripaski - EN+Group, Rusal i Bazowy element i Grupa Gaz (samochody); grupa firm Renova Wekselberga czy Gazprom burienie - największa firma wiertnicza Rosji.

Sankcje oznaczajš odcięcie osób i firm od amerykańskiego rynku. W szczególnoœci zakaz wjazdu i prowadzenia interesów w USA; zamrożenie kont i aktywów; amerykańskie firmy nie mogš prowadzić biznesów z firmami i osobami z lisy; podobne obostrzenia tyczš amerykańskich banków.

USA przygotowujš nowe restrykcje wobec firm i instytucji w Rosji dostarczajšcych broń Syrii.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL