Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Po tšpnięciu w USA, ostra wyprzedaż w Azji

Japoński Nikkei 225 zamknšł się 2,32 proc. na minusie
Bloomberg
Ostre spadki na amerykańskich giełdach wystraszyły azjatyckich inwestorów. Częœć analityków twierdzi, że korekta może potrwać do marca. W USA znów doszło do tzw. zamknięcia rzšdu.

Chiński indeks Shanghai Composite stracił podczas pištkowej sesji 4,05 proc. Hang Seng, główny indeks giełdy w Hongkongu spadł o 3,08 proc. Japoński Nikkei 225 zamknšł się 2,32 proc. na minusie a południowokoreański Kospi spadł o 1,9 proc. Ostra przecena w Azji była w dużej mierze reakcjš na silne spadki w USA. Dow Jones Industrial stracił w czwartek 4,15 proc., czyli ponad 1 tys. pkt.

Amerykańskich inwestorów wystraszył wzrost rentownoœci obligacji skarbowych USA. W przypadku dziesięciolatek rentownoœć sięgnęła w czwartek 2,85 proc. - Mamy na rynku dużych graczy, którzy naprawdę zlewarowali się na to, że stopy procentowe wiecznie pozostanš niskie. Teraz muszš wyplštać się z tego handlu. Mogš więc panikować - twierdzi Doug Cote. 

Analitycy wskazujš również na bardzo dużš zmiennoœć na rynku. - VIX, czyli "indeks strachu" mocno wzrósł w tym roku a to oznacza, że nie ma pewnoœci co do zakupów akcji. W jednej chwili Dow Jones może spaœć o 1 tys. pkt lub wzrosnšć o tyle samo - wskazuje Chris Weston, strateg z firmy IG. Japońscy analitycy wskazujš, że korekta na rynku akcji może potrwać do marca.

Niepewnoœć na rynku podsycił kolejny kryzysu budżetowy w USA. Znów doszło do tzw. zamknięcia rzšdu, czyli odcięcia finansowania dla administracji federalnej. Republikański senator Rand Paul blokował mównicę opóŸniajšc głosowanie w sprawie porozumienia budżetowego, protestujšc w ten sposób przeciwko nadmiernym wydatkom federalnym. Zablokował jš skutecznie do północy, uniemożliwiajšc głosowanie. Przywódcy republikanów i demokratów w Senacie zapewniajš jednak, że głosowanie się odbędzie i zamknięcie rzšdu zakończy się dzisiaj.

 

Dow Jones – powtórka z 1987 roku?

Zachowanie indeksu Dow Jones Industrial w latach 2011-2018 przypomina jego wykres z lat 1981-1987. Na jesieni 1987 r. doszło do dużego krachu na Wall Street.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL