Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Dobrze, że ten tydzień się już skończył

Fotorzepa/Grzegorz Psujek
Ostatnie dni na warszawskiej giełdzie były dla inwestorów prawdziwš próbš nerwów.

Do pištkowej sesji inwestorzy przystępowali w fatalnych nastrojach. Wszystko przez Amerykanów. Na Wall Street znowu doszło do mocnej przeceny (Dow Jones Industrial spadł ponad 4 proc.), co zwiastowało, że trzeba się spodziewać również mocnej przeceny na GPW, jak i na innych europejskich rynkach. Scenariusz ten sprawdził się tylko w połowie. Owszem mieliœmy do czynienia ze spadkami, ale nie były one aż tak duże jako można byłoby się spodziewać. WIG20 na starcie stracił 0,8 proc. Z kolei główne europejskie parkiety traciły na poczštku około 0,3 proc.

Pozwoliło to na chwilę odetchnšć inwestorom z ulgš. Mało tego, zachęciło to ich do kupowania akcji. Już po godzinie indeks 20 największych firm naszego parkietu znalazł się nad kreskš. Ci jednak, którzy zakładali, że od tego momentu będzie już tylko lepiej srodze się przeliczyli. Pištkowa sesja to była prawdziwa huœtawka nastrojów. O ile mniej więcej do godz. 14 sytuacja wydawała się być pod kontrolš (lekkš przewagę miały niedŸwiedzie), tak po wspomnianej już godz. 14.00 zapachniało małš panikš. Niemiecki DAX z poziomów zamknięcia z czwartku zjechał 1,5 proc. pod kreskę. Nerwowo zareagowali też inwestorzy w Warszawie, gdzie WIG20 zaczšł tracić ponad 1 proc. Rynek znów przestraszył się przeceny na Wall Street. Kontrakty na amerykańskie indeksy wskazywały bowiem, że rynkowi kasowemu będzie trudno o wzrost. Im bliżej jednak poczštku notowań w Stanach Zjednoczonych tym sytuacja zaczęła wyglšdać coraz lepiej. Kiedy dodatkowo rynek kasowy otworzył się na solidnych plusach Europa zaczęła odrabiać straty. Amerykański optymizm okazał się jednak nietrwały więc zabrakło też paliwa do tego aby wycišgnšć indeksy nad kreskę.

WIG20 ostatecznie stracił prawie 1 proc. Z jednej strony nie jest to jeszcze najgorszy wynik. Z drugiej pokazuje to też, że na razie nie ma mowy o jakimœ większym odbiciu po ostatnich spadkach.

Te mocno dały się we znaki inwestorom. W cišgu tygodnia WIG20 stracił prawie 5 proc. W kontekœcie tego co działo się na Wall Street nie jest to raczej wielkim zaskoczeniem. Zmiennoœć jest na bardzo wysokim poziomie, inwestorzy nerwowo reagujš na każdy ruch za oceanu, więc nie jest wykluczone, że przyszły tydzień będzie upływał również pod znakiem dużej niepewnoœci.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL