Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Indie: Koniec z recytowaniem poezji? Drobni inwestorzy atakujš

Indie
Fotolia.com
W Indiach drobni akcjonariusze coraz œmielej walczš o swoje prawa.

W Indiach do niedawna mali inwestorzy na walnych zgromadzeniach rzadko dochodzili swoich praw zadowalajšc się zwykle recytowaniem poezji i wychwalaniem przedstawicieli wielkich klanów przemysłowych.

Teraz, jak pisze Bloomberg, to się zmienia o czym œwiadczy frustracja miliardera Anila Ambaniego kontrolujšcego telekomunikacyjnego giganta Reliance Communications. Podczas walnego zgromadzenia Ambani wzišł na muszkę 71-letniego inwestora Shailesha Mehtę, posiadajšcego zaledwie 10 akcji. Mehta oœmielił się na drodze sšdowej podjšć próbę zablokowania fuzji Reliance Communications z innym telekomem Sistema Shyam Teleservices.

Takich bojowników, jak Mehta, przybywa, gdyż drobni gracze coraz więcej oszczędnoœci inwestujš na rynku akcji, głównie za poœrednictwem funduszy inwestycyjnych, firm ubezpieczeniowych czy funduszy emerytalnych.

- Przedtem inwestor miał jednš opcję. Jeœli nie zgadzał się z kierownictwem spółki mógł tylko sprzedać akcje – wskazuje Amit Tandon, założyciel Institutional Investor Advisory Services. Obecnie drobni gracze mogš głoœno mówić o swoich obawach, a spółki zostały zmuszone przez nadzór rynku do ujawniania więcej informacji na ich życzenie.

Mehta jednak stracił zaufanie do rynku i już nie inwestuje w akcje. Twierdzi, że spółki nie działajš w interesie akcjonariuszy, gdyż nie ma skutecznego mechanizmu egzekwowania regulacji.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL