Giełda

Ćwierć wieku Millennium na GPW

Fotorzepa, Bosiacki Roman
Bank Millennium, wtedy jako Bank Inicjatyw Gospodarczych, zadebiutował 25 lat temu na warszawskiej giełdzie jako pierwszy kredytodawca i pierwsza spółka z sektora finansowego.

13 sierpnia 1992 r. była dokładnie godzina 13.00 kiedy wiceprezes zarządu GPW otworzył 98 sesję giełdy. Pięć minut później pojawił się wynik pierwszego notowania akcji Banku Millennium: 32 tys. „starych" zł, co w warunkach porównywalnych z dzisiejszymi dawałoby 80 groszy. Obrót akcjami banku osiągnął tego dnia kwotę 3,9 mld „starych” zł, co stanowiło niemal 40 proc. obrotów tej sesji.

W dniu swego pierwszego notowania bank wprowadził do obrotu publicznego 10,4 mln wyemitowanych wcześniej akcji. W ciągu następnych dwudziestu pięciu lat bank przeprowadził osiem publicznych emisji zwiększając swój kapitał akcyjny blisko 120-krotnie, z 10,4 tys. zł do 1213 tys. zł. Swoje maksimum kurs akcji banku osiągnął 22 lutego 2000 r., kiedy to jedna akcja kosztowała 20 zł, zaś minimum w dniu 8 września 1992 r., kiedy jedna akcja kosztowała 0,68 zł. Kapitalizacja banku na koniec pierwszego roku obecności na giełdzie wynosiła około 33 mln zł, wobec ok. 8,9 mld zł dzisiaj, co oznacza, że jest ona 270 razy wyższa.

Aktualnie w obrocie jest 1,213 mld akcji Banku Millennium, a wartość jednego waloru wynosi 7,31 zł. Bank jest uczestnikiem indeksów WIG, WIG Banki, WIG 30, mWIG 40, WIG Poland i Respect Index. W ciągu 25 lat kapitał własny banku wzrósł 216 razy (6,94 mld zł w 2016 r. vs 32 mln w 1992 r.), a wartość udzielonych kredytów 329 razy (48,4 mld zł w 2016 r. vs 147 mln w 1992 r.).

Bank Millennium jest pierwszym polskim bankiem notowanym na GPW w Warszawie. Debiut banku, wtedy jako Bank Inicjatyw Gospodarczych, był zarazem debiutem całego sektora finansowego na raczkującym wówczas rynku kapitałowym.

- Wejście na giełdę i pozyskanie kapitału niezbędnego do dalszego rozwoju było w latach 90-tych kluczowym celem banku. Był to zarazem krok w nieznane, bo żaden bank przed nami nie wykonał jeszcze skoku na głębokie wody polskiego rynku kapitałowego. Czas pokazał, że to pionierskie posunięcie rozpoczęło dobrą passę całego sektora bankowego na giełdzie, a zdolność do zmian i innowacji do tej pory określa strategię naszego rozwoju. Innowacyjność mamy we krwi - powiedział dziś rano na otawrciu giełdowej sesji Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium.

Dziś sektor bankowy to największy pojedynczy sektor na GPW pod względem wartości aktywów czy udziału w indeksach (banki mają 33 proc. wagi w indeksie WIG20). Udział banków w kapitalizacji spółek z GPW wahał się przez lata od 21 proc. do 51 proc. na koniec 2016 r. Obecnie, po 25 latach od debiutu Banku Millennium, na warszawskim parkiecie notowanych jest 14 podmiotów bankowych o łącznej kapitalizacji 571,6 mld zł. - Obchodzone dziś 25-lecie debiutu Banku Millennium na Głównym Rynku GPW to jednocześnie święto całego sektora bankowego notowanego na warszawskiej giełdzie. Banki od zawsze stanowiły dla GPW istotną branżę, tworząc największy segment pod względem kapitalizacji i przynosząc inwestorom wysokie stopy zwrotów - od momentu powstania w 1998 r. indeks WIG-Banki wzrósł o prawie 500 proc. – dodał Jacek Fotek, wiceprezes GPW. Sektor bankowy odgrywa też ważną rolę na rynku Catalyst. Na koniec 2015 r. banki były trzecią najliczniejszą grupą podmiotów, a w ubiegłym roku niemal co dziesiątym emitentem obligacji na Catalyst.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL