Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Giełda

Pogorszenie nastrojów okazjš do korekty

Bloomberg
Poczštek tygodnia na giełdzie w Warszawie nie spełnił oczekiwań posiadaczy akcji.

Plan kontynuacji ubiegłotygodniowych zwyżek pogrzebało ochłodzenie nastrojów na zagranicznych rynkach akcji. Warto jednak dodać, że przecena w Europie miała jednak stosunkowo spokojny przebieg, co sprawiło, że wyprzedaż na krajowym parkiecie miała doœć ograniczony zasięg. WIG20 zakończył sesję 0,7 proc. pod kreskš. W porównaniu z innymi rynkami wynik ten lekko rozczarowuje.  Większy zasięg korekta miała jedynie na giełdzie w Budapeszcie. Z drugiej strony, że wcišż główny indeks pozostaje blisko szczytów trwajšcej od jesieni 2016 r, fali wzrostowej na GPW, która wyniosła wskaŸniki o ponad 30 proc.

W poniedziałek na rynku rzšdziły jednak minorowe nastroje. Większego wrażenia nie zrobiło na inwestorach podwyższenie przez Barclays prognoz polskiego PKB na 2017 rok. Dodatkowych emocji dostarczyły za to raporty kwartalne spółek. Sezon wynikowy na GPW powoli wchodzi w decydujšcš fazę, co zaowocowało wysypem kolejnych raportów, które w dużym stopniu decydowały o zachowaniu spółek z szerokiego rynku.

Pogorszenie nastrojów na giełdach inwestorzy obecni w Warszawie wykorzystali do realizacji zysków z walorów, które w ostatnich tygodniach wiodły prym na GPW. Stšd wœród najmocniej przecenionych znalazły się akcje PKN Orlen i Lotos. Sprzedajšcy uaktywnili się też na papierach LPP, które przez ostatnie tygodnie solidnie zdrożały. Wyprzedaż nie oszczędziła także niektórych banków oraz KGHM, któremu z kolei zaszkodziły spadajšce ceny miedzi na œwiatowych giełdach. Na drugim biegunie, wœród drożejšcych spółek, pozytywnie wyróżniły się Orange i CCC, notujšc najbardziej okazałe zwyżki z całej stawki.

Mniejsze straty korekta poczyniła w segmentach œrednich i małych spółek. Indeksu mWIG40 i sWIG80 zakończyły dzień jedynie symbolicznymi stratami odpowiednio 0,1 proc. i 0,2 proc.

 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL