Nerwowa sesja na Wall Street

Nowojorska giełda zakończyła tydzień mieszanymi wynikami. Dow 30 stracił na zamknięciu dnia 0.11 proc., natomiast indeksy Nasda i S&P 500 nieznacznie zyskały. Nasdaq o 0,09 proc, a S&P 500 o 0,04 proc.

Publikacja: 02.12.2016 22:21

Nerwowa sesja na Wall Street

Foto: Bloomberg

Inwestorzy w Nowym Jorku są przekonani o rychłej podwyżce stóp procentowych. Spekulacje te podsycane są przez wzrost oczekiwań inflacyjnych na świecie związany ze spodziewanymi zwyżkami cen ropy w przyszłym roku oraz z możliwym luzowaniem fiskalnym w Stanach Zjednoczonych.

Piątkowe dane z rynku pracy wyraźnie sugerują, że podwyżka stóp procentowych jest niemal przesądzona. Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w listopadzie wzrosła o 178 tys. wobec 180 tys. oczekiwań. Do 4,6 proc., 0,3 pkt. proc. więcej od konsensusu, spadła stopa bezrobocia. To najniższy odczyt od 9 lat. In minus zaskoczyły natomiast dane o wynagrodzeniach, które spadły w listopadzie.

Brak zaskoczeń w liczbie miejsc pracy, mimo korekty w dół danych za poprzedni miesiąc, nie zmienił oczekiwań rynkowych w kwestii wzrostu kosztu pieniądza w USA w grudniu, którego prawdopodobieństwo wyceniane jest nadal w 100 proc.

Do tego stopa bezrobocia jest na najniższym poziomie od sierpnia 2007 r. Stopa bezrobocia w USA w listopadzie wyniosła 4,6 proc., wobec 4,9 proc. w październiku - podał amerykański Departament Pracy.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA w listopadzie na poziomie 4,9 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 180 tys. wobec 161 tys. w październiku przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 175 tys. wobec wzrostu o 142 tys. w październiku przed korektą.

Departament Pracy podał również, że wskaźnik zatrudnienia, określający jaki odsetek ludności w wieku produkcyjnym pracuje zawodowo, wyniósł w listopadzie 62,7 proc. wobec 62,8 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe spadły w listopadzie o 0,1 proc. mdm, po wzroście o 0,4 proc. miesiąc wcześniej.

Mocno traciły akcje banków - w tym banku inwestycyjnego Goldman Sachs (-1.44 proc.) oraz Bank of America (-1.26 proc.), Citigroup (-2.18 proc.) i Wells Fargo (-1.40 proc.).

Traciły też walory Starbucks (-2.22 proc.), po informacji, że Howard Schultz odejdzie ze stanowiska dyrektora generalnego największej na świecie sieci kafeterii.

Giełda
Krótkotrwałe nerwy na giełdach. Dino najmocniejsze w WIG20
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Giełda
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Giełda
Więcej niespodzianek w wynikach giełdowych firm
Giełda
Wiemy, które firmy audytorskie rozdają karty na giełdzie
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Giełda
Świetny kwartał funduszy inwestycyjnych