Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Gaz

Gazprom zarobił w 2017 znacznie mniej niż rok wcześniej

Bloomberg
Pomimo rekordowej sprzedaży i wzrostu przychodów, zysk okazał się mniejszy aż o 25 procent. Gazprom zarobił przede wszystkim na…surowej ropie i produktach naftowych.

Gazowy koncern podał wyniki za miniony rok. W 2017 r Gazprom zarobił na czysto 714,3 mld rubli (dziœ to 11,54 mld dol.); rok wczeœniej 951,6 mld rubli - o 24,9 proc. więcej. W zaprezentowanym sprawozdaniu finansowym według międzynarodowych standardów księgowych (Rosjanie liczš swoje wyniki dwa razy - według zasad księgowoœci własnej i międzynarodowej) przychody zwiększyły się o 7 proc. do 6,55 bln rubli (110 mld dol.). To zasługa przede wszystkim wzrostu przychodów ze sprzedaży...surowej ropy i gazowego kondensatu, a także produktów naftowych - wyjaœniajš Rosjanie.

Tymczasem główny produkt Gazpromu - gaz ziemny, choć został wyeksportowany w największej iloœci w historii, dał wzrost przychodów o 1 procent. Gazprom sprzedał łšcznie - na eksport i w Rosji 506,9 mld m3 - o 6,4 proc. więcej niż rok wczeœniej.

Zysk netto ze sprzedaży gazu do krajów byłego ZSRR (choć minęło już 29 lat, Gazprom wcišż zalicza do tego grupy kraje unijne - Litwę, Łotwę, Estonię) spadło o 5 proc., a dochody ze sprzedaży gazu w Rosji zwiększyły się o 7 proc.

Eksport do Unii, Turcji i na Bałkany, który był rekordowo wysoki zwiększył dochody zaledwie o 4 proc.. Oznacza to że wielu kluczowych klientów kupowało rosyjski gaz rurocišgowy z dużymi zniżkami. Prawdopodobnie dotyczy to partnerów i największych lobbystów projektu Nord Stream-2 - niemieckich firm Uniper i Wintershall i austriackiego OMV. Wszystkie firmy bardzo zwiększyły w minionym roku zakupy w Gazpromie.

W zwišzku ze słabszymi wynikami zarzšd Gazpromu zaproponował dwa razy niższe dywidendy od oczekiwań ministerstwa finansów.

Koncern potrzebuje pieniędzy na rosnšce inwestycje. W programie na ten rok zapisano nakłady na poziomie 1,28 bln rubli ( (20 mld dol.), o 13,3 proc. więcej niż w 2017 r. Najwięcej pochłonie dokończenie gazocišgu do Chin - Siła Syberii oraz Turecki Potok. W połowie roku miałaby się też rozpoczšć budowa Nord Stream-2. W marcu Gazprom dostał od partnerów z zachodu długoterminowš pożyczkę 404 mln euro. Gazocišg ma kosztować co najmniej 9,5 mld euro.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL