Jest zgoda Niemiec na Nord Stream 2

Gazprom dostał dziś niemiecką zgodę na przejście inwestycji przez wody terytorialne. Zdaniem Rosjan, teraz tylko Polska „stanowi problem”. I może opóźnić inwestycję.

Aktualizacja: 31.01.2018 18:34 Publikacja: 31.01.2018 18:24

Jest zgoda Niemiec na Nord Stream 2

Foto: Bloomberg

Spółka Nord Stream 2 AG należąca do Gazpromu dostała zgodę władz niemieckich na położenie dwóch nitek gazociągu na dnie wód terytorialnych Niemiec oraz na budowę w niemieckim portowym mieście Greifswald terminalu odbierającego rosyjski gaz z odcinka podwodnego.

Rosyjscy analitycy pytani przez agencję Prime nie mają już wątpliwości, że gazociąg zostanie zbudowany i oddany do użytku. Przyznają, że mogą tu być opóźnienia z przyczyn politycznych, przede wszystkim przez stanowisko Polski.

- Ostatnia propozycja Warszwy, by Trzeci parkiet energetyczny objął też Nord Stream 2 raczej nie zostanie w Brukseli przyjęte, jednak może zahamować realizację projektu - przyznaje Aleksiej Kokin analityk rynku ropy i gazu prywatnego banku Uralsib. Gazprom potrzebuje też zgód Finlandii, Danii i Rosji. Aleksiej Miller prezes Gazpromu jest zdania, że zgoda Niemiec jest kluczowa i otwiera drogę do rozpoczęcia budowy.

Podczas dzisiejszego brifingu przedstawiciel nimieckiego MSZ oświadczył, że krytyczne opinie przedstawicieli USA i Polski o Nord Stream 2 „nie dziwią".

Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób będzie finansowany wart 10 mld euro projekt. Polska (przez decyzję UOKiK) zablokowała powstanie spółki Gazpromu i zachodnich sojuszników Rosjan - koncernów z Niemiec, Austrii, Francji oraz Shell'a. Nowe amerykańskie sankcje uderzające nie tylko w Gazprom, ale i tych wszystkich którzy z nim współpracują, wykluczyły z finansowania zachodnie koncerny. Dlatego za całość będzie musiał zapłacić Gazprom.

- Sytuacja finansowa Gazpromu jest taka, że może sobie na takie nakłady pozwolić. grę wchodzą kredyty w bankach rosyjskich i chińskich - ocenia Filip Muradian z firmy konsultingowej Ekspert RA.

Biznes
Diesel, benzyna, hybryda? Te samochody Polacy kupują najczęściej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biznes
Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG
Materiał partnera
Rośnie rola narzędzi informatycznych w audycie
Materiał partnera
Rynek audytorski obecnie charakteryzuje się znaczącym wzrostem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Materiał partnera
Ceny za audyt będą rosły