Uproszczenia już w praktyce

Beneficjenci funduszy europejskich zaczynają korzystać z ułatwień wprowadzonych nowelizacją tzw. ustawy wdrożeniowej. Trwa już konkurs, w którym przedsiębiorcy po raz pierwszy będą mogli poprawić swe wnioski merytorycznie.

Publikacja: 22.11.2017 20:00

W redakcji „Rzeczpospolitej” odbyła się debata poświęcona uproszczeniom w funduszach UE. Zapis dysku

W redakcji „Rzeczpospolitej” odbyła się debata poświęcona uproszczeniom w funduszach UE. Zapis dyskusji dostępny jest na stronie www.funduszeue2017.rp.pl

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Nowelizacja tzw. ustawy wdrożeniowej weszła w życie 2 września. Przyniosła zmiany mające na celu uproszczenie procesu związanego z przyznawaniem dofinansowania unijnego i następnie realizacją dotowanych projektów.

Zmiany we wnioskach

– Zmiany dotyczą zarówno programów krajowych, jak i regionalnych. Uproszczenia wpłyną m.in. na proces wyboru projektów. Liczymy, że go usprawnią – mówi Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

– Przykładowo nie chcemy dłużej korzystać z oceny formalnej, na co pozwalają nowe przepisy. Mamy również dużo bardziej elastyczne podejście, jeśli idzie o wybór projektów. Wszyscy beneficjenci będą mogli dokonywać zmian merytorycznych w już złożonych wnioskach. Umożliwiliśmy to, dostrzegając, że wiele bardzo dobrych projektów odrzucano często nie tylko przez uchybienia formalne, ale również przez drobne uchybienia merytoryczne czy nie do końca właściwą prezentację projektu – tłumaczy Jerzy Kwieciński.

– Teraz będzie możliwość usunięcia tych usterek, oczywiście jak najbardziej przejrzyście i z taką możliwością dla wszystkich startujących w konkursie. Wpłynie to na jakość projektów i tym samym lepsze inwestowanie środków z UE – dodaje.

Nowy system oceny wniosków umożliwiający ich poprawę po raz pierwszy od wejścia w życie zmian zostanie zastosowany w trwającym już konkursie organizowanym bezpośrednio przez Ministerstwo Rozwoju. Chodzi o dotacje pn. „Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw" z programu operacyjnego „Inteligentny rozwój".

Firmy mogą w nim sięgnąć po pieniądze na tworzenie lub rozwój centrów badawczo-rozwojowych poprzez inwestycje w aparaturę, sprzęt, technologie i inną niezbędną infrastrukturę, która służyć będzie prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych na rzecz tworzenia innowacyjnych produktów i usług. Nabór projektów już trwa (od 20 listopada do 19 stycznia 2018 r.).

– Dotychczas przedsiębiorca w programie „Inteligentny rozwój" mógł poprawić wniosek, po jego złożeniu, ale w bardzo ograniczonym zakresie. Teraz, korzystając z wiedzy i zapytań ekspertów oceniających jego projekt, będzie mógł poprawić wniosek w bardzo szerokim zakresie, nie tylko formalnym, ale i merytorycznym – tłumaczy Małgorzata Szczepańska, dyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Rozwoju, który to prowadzi ten nabór. Jak zapowiada, ma to być dopiero początek zmian w programie kierowanym do firm.

– Konkurs jest pierwszym, w którym stosujemy nowy system oceny wniosków, ale nie ostatnim. Taki system zamierzamy wprowadzić też w kolejnych konkursach organizowanych w „Inteligentnym rozwoju" już w 2018 r. m.in. przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Finalnie ma to być rozwiązanie systemowe – mówi Szczepańska.

Inna bardzo ważna zmiana – w ocenie Marzeny Chmielewskiej, dyrektorki departamentu funduszy europejskich w Konfederacji Lewiatan – dotyczy tzw. wytycznych. Resort rozwoju zrezygnował z wytycznych programowych, do których stosowania beneficjenci byli zobowiązani. Dotychczas musieli stosować się do zapisów ok. 100 różnych dokumentów, co utrudniało realizację projektów. Teraz beneficjent po zawarciu umowy o dofinansowanie jest związany tylko wytycznymi ministra rozwoju i finansów i to w ściśle wskazanym zakresie. Zniknął zatem obowiązek analizowania dużej liczby dokumentów.

– Choć może nie jest to zmiana spektakularna, to jednak rewolucyjna. Wymusza harmonizację przepisów i likwidację całego katalogu dokumentów. To wielkie ułatwienie – ocenia Chmielewska.

– To znacznie ułatwi beneficjentom realizację projektów i jest szczególnie istotne w kontekście rozbieżności w interpretacji tych samych kwestii w inny sposób na poziomie wytycznych dla różnych programów – dodaje Łukasz Pupek, partner w firmie doradczej SAS Advisors.

Rundy i rzecznik

Jak wskazuje Marek Kalupa, dyrektor Departamentu Koordynacji Wdrażania Funduszy Unii Europejskiej w Ministerstwie Rozwoju, inne uproszczenie to umożliwienie organizacji konkursów w rundach.

– To korzystne rozwiązanie, choć już stosowane wcześniej przez NCBR – ocenia Tomasz Wiewióra z Adamed Group.

Zdaniem ekspertów teraz jasny przepis ośmieli jednak i inne instytucje. Kalupa wskazuje też na ograniczenie obowiązku przedkładania dokumentów np. z urzędu skarbowego. Chodzi o zwolnienie wnioskodawców z obowiązku dostarczenia dokumentów, które instytucja będzie mogła uzyskać sama, np. zaświadczenia z ZUS. Beneficjenci nie mogą już być też obciążani odsetkami w przypadku spóźnienia do 14 dni ze złożeniem wniosku rozliczającego środki.

O interesy beneficjentów zadba teraz rzecznik funduszy europejskich. Już tylko jeden dzień, bo do 24 listopada, resort rozwoju czeka na aplikacje osób zainteresowanych objęciem tego stanowiska.

Rzecznik będzie odpowiedzialny m.in. za gromadzenie postulatów związanych z realizacją programów operacyjnych, które będą wpływały na usprawnienie systemu wdrażania. W przypadku pojawienia się problemów udzieli wsparcia w kontaktach z instytucjami wdrażającymi fundusze UE.

Materiał powstał we współpracy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości

Nowelizacja tzw. ustawy wdrożeniowej weszła w życie 2 września. Przyniosła zmiany mające na celu uproszczenie procesu związanego z przyznawaniem dofinansowania unijnego i następnie realizacją dotowanych projektów.

Zmiany we wnioskach

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Fundusze europejskie
KPO: do Polski wpłynął największy jak dotąd przelew z UE
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Fundusze europejskie
KE zaakceptowała pierwszy wniosek Polski o płatność z KPO. „Czekamy na przelew”
Fundusze europejskie
Wsparcie w biegu po unijne miliardy
Fundusze europejskie
Nadciąga 28 mld euro z KPO dla energetyki. Na co pójdą pieniądze?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Fundusze europejskie
Unijne trzy razy „tak” dla Polski. Bruksela odblokuje pieniądze z KPO