PZU zaangażowane przy budowie Ostrołęki C

W projekt Energi i Enei obejmujący nowy blok energetyczny w Ostrołęce zaangażowała się także grupa PZU. Należące do niej TUW PZUW ubezpiecza przedsięwzięcie.

Aktualizacja: 07.09.2017 21:52 Publikacja: 07.09.2017 20:51

PZU zaangażowane przy budowie Ostrołęki C

Foto: Fotorzepa,Tomasz Jodłowski

Podpisanie listu intencyjnego nt. współpracy ubezpieczeniowej we wspólnym projekcie Enea – Energa – TUW PZUW było jednym z wydarzeń, które towarzyszyły obradom Forum Ekonomicznego w Krynicy. Projekt Energi i Enei dotyczy budowy nowego bloku o mocy ok. 1000 MW brutto w Elektrowni Ostrołęka. Przedsięwzięcie szacowane jest na ok. 6 mld zł.

– Taka inwestycja jak w Ostrołęce potrzebuje solidnego partnera – zaznaczał Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW

Prąd dla północy Polski

Jak podkreślał Jacek Kościelniak, wiceprezes Energi, inwestycja realizowana w trybie zarządzania projektami przebiega zgodnie z planem, a partnerzy biorą również pod uwagę strategię bezpieczeństwa energetycznego.

Skąd decyzja o współpracy z Eneą? – Jest to bardzo poważna inwestycja pod względem wydatków inwestycyjnych, a co więcej, nasze grupy są bardzo podobne – wyjaśniał wiceprezes Energi. Zaznaczał, że profil działalności Energi – aktywnej na północy kraju – jest nieco inny niż profil Enei, co umożliwia firmom wymianę doświadczeń.

– Nie mamy w swoim portfolio wydobycia, ale za to produkujemy dużo energii z odnawialnych źródeł, w tym farm wiatrowych. Bierzemy też pod uwagę miks energetyczny – mówił Kościelniak.

Obie firmy wymieniają się również doświadczeniami w inwestycjach, gdyż Enea prowadzi ogromny projekt w swojej elektrowni w Kozienicach.

– Inwestycja w Ostrołękę jest zgodna z naszą strategią – podkreślał Piotr Adamczyk, wiceprezes Enei, dodając, że 2017 r. jest dla grupy bardzo istotny pod względem budowania potencjału wytwórczego. W I kw. Enea kupiła Elektrownię Połaniec. Trwają prace nad jej włączeniem w krwiobieg grupy. A sama grupa kończy też swój główny projekt inwestycyjny – rozbudowę bloku 11 o mocy 1075 MW w Elektrowni Kozienice.

– Jest wiele punktów styku między inwestycją w Ostrołęce a blokiem 11 w Kozienicach – mówił Adamczyk. – Dzięki temu pracownicy grupy zbudowali kompetencje, które teraz będzie można wykorzystać przy inwestycji w Ostrołęce.

– Znaleźliśmy solidnego partnera i chcemy wspólnie budować bezpieczeństwo energetyczne oraz potencjał wytwórczy polskiej energetyki – zaznaczał Piotr Adamczyk, przypominając, że na polskiej mapie produkcji energii elektrycznej Ostrołęka jest punktem, który będzie w stanie pokryć znaczną część kraju.

Nowoczesny blok będzie bardzo istotnym elementem systemu elektroenergetycznego dla północnej Polski, gdzie już występuje pewien deficyt mocy, a gdzie zapotrzebowanie cały czas będzie rosło.

Inżynier z PZU pomoże

Rafał Kiliński, prezes Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych PZUW, zwracał uwagę, że formuła ubezpieczeń wzajemnych pozwala na to, by w długoterminowej perspektywie podjąć współpracę z klientem, który jest jednocześnie członkiem TUW.

– W rezultacie od samego początku występuje wspólnota interesów, zaś w tym przypadku dodatkowo wykorzystujemy wyższą formę zarządzania ryzykiem – podkreślał.

– Wyższą formą zarządzania ryzykiem jest fakt, że potrafimy wspierać naszych klientów-członków już na etapie inwestycji w wiedzę inżynieryjną z zakresu bezpieczeństwa pożarowego, technicznego, czyli szeroko pojętego ograniczenia ryzyka – tłumaczył szef PZUW.

Przypomniał także, że Grupa PZU powołała niedawno spółkę PZU Lab, która pracuje również dla PZUW.

Jeśli inżynierowie z PZU Lab już na etapie projektowo-konstrukcyjnym wskażą jakieś słabe punkty, to korekty za zgodą inwestora są mniej kosztowne i stawiają całe przedsięwzięcie w lepszym świetle od strony ubezpieczeniowej. – W rezultacie można ubezpieczyć się lepiej i szerzej – zaznaczał Kiliński.

Poważne prace rozruchowe w Ostrołęce C mają się zacząć w 2024 r. To oznacza, że nowy blok powstanie w siedem lat.

– Jak na tak dużą inwestycję nie jest to długo – podkreślał wiceprezes Energi.

Podpisanie listu intencyjnego nt. współpracy ubezpieczeniowej we wspólnym projekcie Enea – Energa – TUW PZUW było jednym z wydarzeń, które towarzyszyły obradom Forum Ekonomicznego w Krynicy. Projekt Energi i Enei dotyczy budowy nowego bloku o mocy ok. 1000 MW brutto w Elektrowni Ostrołęka. Przedsięwzięcie szacowane jest na ok. 6 mld zł.

– Taka inwestycja jak w Ostrołęce potrzebuje solidnego partnera – zaznaczał Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Smart city to również elektromobilność
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
ROZMOWA
Ponichtera: Innowacje w centrach danych dla zrównoważonego rozwoju
Interview
Ponichtera: Innovation in data centres for sustainable development
Studio „Rzeczpospolitej”
Białkowski: Zdrowa Firma to wsparcie dla pracodawców w pozyskaniu i utrzymaniu najlepszych pracowników
ROZMOWA
Jamiołkowski: Szczególny moment transformacji branży tytoniowej