Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Firma

Firma w domu - Fiskus nie chce wyższego podatku od nieruchomości

123RF
Fiskus nie chce wyższej daniny od tych, którzy prowadzš działalnoœć tam, gdzie mieszkajš.

Dobra wiadomoœć dla przedsiębiorców, którzy majš firmę w domu. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" potwierdziło, że nie muszš płacić większego podatku od nieruchomoœci, jeœli mieszkanie jest wykorzystywane nie tylko do prowadzenia działalnoœci gospodarczej, ale i do codziennego życia.

– Ta sprawa budzi duże wštpliwoœci, przepisy nie precyzujš bowiem, kiedy lokal jest mieszkalny, a kiedy firmowy. A stawki podatku dla firmowych sš nawet 30 razy większe. Zdarza się, że pracownicy urzędu gminy odwiedzajš przedsiębiorcę w mieszkaniu i sprawdzajš, czy jest tam prowadzona działalnoœć gospodarcza. Jeœli tak, naliczajš wyższy podatek od nieruchomoœci – opowiada Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. Dodaje, że za niezgłoszenie w urzędzie gminy, że w mieszkaniu prowadzimy działalnoœć gospodarczš, można też dostać grzywnę.

Przepisy nie definiujš

– Z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że o wysokoœci podatku od nieruchomoœci decyduje to, czy dom lub mieszkanie jest zajęte na działalnoœć gospodarczš. Problem polega na tym, że przepisy nie definiujš, co oznacza „zajęte" – mówi Piotr Kalemba, doradca podatkowy, menedżer w kancelarii Thedy & Partners.

Ministerstwo Finansów korzystnie

Czy wyższy podatek powinien płacić przedsiębiorca, który zarejestrował firmę w domu, faktycznie jš tam prowadzi, np. pracuje na komputerze i wypełnia firmowe dokumenty, ale oprócz tego w nim mieszka? Czy też tylko taki, który z całego mieszkania (albo jednego pokoju) zrobił biuro (gabinet, warsztat, studio nagrań)?

O to zapytaliœmy Ministerstwo Finansów. Odpowiedziało, że budynek mieszkalny lub jego częœć będzie opodatkowany według wyższej stawki, jeœli jest wykorzystywany do prowadzenia działalnoœci gospodarczej, z wyłšczeniem funkcji mieszkalnej.

– Załóżmy, że przedsiębiorca, np. architekt, przeznaczył jeden pokój na pracownię. Wyższy podatek zapłaci od jego powierzchni, jeœli jednoczeœnie nie wykorzystuje go też na cele mieszkalne. Jeœli zaœ prowadzi działalnoœć gospodarczš w domu, ale nie ma wydzielonego pomieszczenia, stawki podatku będš niższe – tłumaczy Piotr Kalemba. Podkreœla, że stanowisko Ministerstwa Finansów jest korzystne dla przedsiębiorców i powinno rozwiać wštpliwoœci.

– Wysokoœć podatku od nieruchomoœci nie powinna też wpływać na zasady rozliczania wydatków na czynsz i media w PIT – dodaje Grzegorz Gębka. – Jeœli mieszkanie jest wykorzystywane częœciowo na działalnoœć gospodarczš, przedsiębiorca może je proporcjonalnie zaliczać do kosztów uzyskania przychodów. Dzięki temu zapłaci niższy podatek dochodowy.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

dr hab. Rafał Dowgier, adiunkt w Katedrze Prawa Podatkowego na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku

Wyższy podatek płacimy od budynków mieszkalnych lub ich częœci zajętych na prowadzenie działalnoœci gospodarczej. Zajętych, czyli przeznaczonych i wykorzystywanych wyłšcznie na cele firmowe. Z wyłšczeniem funkcji mieszkalnych. Mówišc proœciej, wyższy podatek od nieruchomoœci zapłacimy wtedy, gdy w mieszkaniu (domu) nie można mieszkać, ponieważ prowadzona jest w nim firma. Jeœli na działalnoœć wydzielone zostało tylko jedno pomieszczenie, tylko od niego płacimy wyższš daninę. Jeœli zaœ powierzchnia firmowa nie została wyodrębniona, od całoœci płacimy niższy podatek od nieruchomoœci. Bez względu na to, jaki procent wydatków na mieszkanie rozliczamy w kosztach uzyskania przychodów w PIT.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL