Fundusze unijne dla firm wchodzących na giełdę

Na finansowanie innowacyjnej działalności małych i średnich firm z wykorzystaniem kapitału podwyższonego ryzyka zarezerwowano blisko 450 mln euro. Pieniądze te pozwolą przedsiębiorcom pozyskać anioła biznesu, preferencyjną pożyczkę lub dodatkowy kapitał z GPW.

Publikacja: 13.11.2015 04:40

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Jeżeli tylko firma należy do sektora MSP i ma pomysł na rozwój poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, innowacyjnych pomysłów na nowe towary, usługi lub procesy, może znaleźć dla siebie odpowiednie źródło finansowania. W programie „Inteligentny rozwój" wiele z nich opiera się na bezzwrotnych dotacjach. Przewidziano je w tzw. działaniach programu. Zarówno tych, które będą finansować projekty badawczo-rozwojowe, jak i nastawionych na wspieranie tzw. inwestycji wdrożeniowych (pozwalających w praktyce wykorzystać wyniki prac B+R w przedsiębiorstwie), czy wreszcie związanych z międzynarodową ekspansją. Po przeprowadzeniu wszystkich prac zaplanowanych dla danego przedsięwzięcia przedsiębiorca może oczekiwać refundacji określonej części poniesionych i prawidłowo udokumentowanych wydatków.

Są także instrumenty oparte na dofinansowaniu do kredytu zaciąganego przez firmę w celu sfinansowania zaawansowanych i istotnych, z punktu widzenia jej dalszego rozwoju i utrzymania konkurencyjności, inwestycji. W tym przypadku dotacja w postaci specjalnej premii jest wpłacana bezpośrednio na rachunek banku, który przyznał kredyt. Jednak to też nie wszystkie możliwości. Jedna z części programu „Inteligentny rozwój" ma ułatwić przedsiębiorcom dostęp do pieniędzy znajdujących się na rynku, a będących w gestii funduszy typu venture capital, osób z grupy tzw. aniołów biznesu lub wreszcie inwestorów gotowych kupić akcje bądź obligacje emitowane przez przedsiębiorcę. Ta oferta jest w szczególności skierowana do innowacyjnych firm będących na początku swojej drogi (firmy typu start-up).

Fundusze i rynki

Przechodząc do konkretów, takie wsparcie zostało przewidziane w tzw. działaniu 3.1 „Finansowanie innowacyjnej działalności MSP z wykorzystaniem kapitału podwyższonego ryzyka". Jego celem jest zapełnienie luki w finansowaniu rozwoju mikro-, małych i średnich firm, tworzonych w oparciu o innowacyjne i ryzykowne projekty. Z praktyki wynika, że pozyskanie kapitału jest szczególnie trudne na wstępnym etapie rozwoju innowacyjnego przedsiębiorstwa, kiedy zapotrzebowanie na pieniądze przekracza możliwości finansowe samego pomysłodawcy. Jednocześnie pozyskanie tradycyjnych pożyczek lub kredytów z sektora bankowego jest ograniczone. Przede wszystkim ze względu na brak historii kredytowej, wysokie ryzyko przedsięwzięcia, brak lub niskie przychody w początkowym okresie działalności. I dlatego uzyskanie takiego kredytu jest niemożliwe lub wiąże się w wysokimi kosztami.

Działanie 3.1 ma stanowić alternatywę dla tradycyjnego finansowanie. Przewiduje wsparcie rozwoju instrumentów finansowych, ukierunkowanych na innowacyjne firmy typu start-up. Do takich instrumentów zalicza się seed capital, venture capital oraz pożyczki. Ponadto w ramach działania uwzględniono dofinansowanie kosztów związanych z wejściem na rynki kapitałowe i dłużne (np. GPW, NewConnect, Catalyst).

Przykładowo przedsiębiorca, któremu uda się pozyskać inwestorów zewnętrznych i gotowych do wejścia kapitałowego, będzie mógł dodatkowo skorzystać z pożyczki udzielanej ze środków specjalnie do tego celu utworzonego funduszu (tzw. poddziałanie 3.1.3). W ten sposób zwiększą się jego możliwości inwestycyjne. Podobnie – gdy zbierze się grupa inwestorów (np. aniołów biznesu), będą oni gotowi wesprzeć konkretne przedsięwzięcie, to dostaną na to dodatkowe fundusze (poddziałanie 3.1.2). Więcej kapitału i podzielone ryzyko mają zachęcać takie osoby do bardziej aktywnego poszukiwania na rynku ciekawych, innowacyjnych firm. A dla tych ostatnich jest oczywiście sygnałem do tego, żeby się ujawnić i takiego wsparcia poszukiwać.

Akcje lub obligacje

Wreszcie przedsiębiorcy będą mogli starać się o pozyskanie kapitału z rynku (poddziałanie 3.1.5). W tym przypadku pomoc ma służyć przede wszystkim dofinansowaniu usług doradczych i eksperckich związanych z prawidłowym i skutecznym przygotowaniem przedsiębiorcy do debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych, rynku NewConnect, zagranicznym rynku regulowanym bądź wreszcie rynku obligacji Catalyst. Ta ostatnia droga może zainteresować tych przedsiębiorców, którzy nie chcą się dzielić udziałami lub akcjami z inwestorami zewnętrznymi i preferują formułę długu w postaci emisji obligacji.

Warto zaznaczyć, że instrument jest kontynuacją tzw. działania 3.3.2 programu „Innowacyjna gospodarka", które w dużym stopniu przyczyniło się do rozwoju rynku NewConnect w latach 2009–2013. Jednak obecnie jego zakres jest szerszy. Po pierwsze, jak już zostało zauważone, pomoc będzie oferowana także tym przedsiębiorcom, którzy chcieliby przygotować się do emisji obligacji, a nie tylko akcji. Po drugie, przewidziano możliwość finansowania wydatków związanych z procedurą oceny firmy, prowadzącą do uzyskania tzw. ratingu (uzyskanie ratingu jest kosztem kwalifikowanym). Dzięki pozyskaniu takiej oceny zmniejszeniu powinien ulec przyszły koszt pozyskiwania finansowania dłużnego, pozwoli to także zwiększyć wiarygodność firmy na rynkach zagranicznych.

Podsumowując, celem tej części programu „IR" jest zniesienie głównej bariery w pozyskiwaniu finansowania z rynków publicznych, jakimi są wysokie koszty przygotowania przedsiębiorstwa do debiutu na parkiecie lub emisji obligacji.

Ponieważ program „IR" ma finansować innowacyjne projekty, w których przewidziane jest wykorzystanie nowych technologii i procesów, także pozyskanie pieniędzy z giełdy lub z emisji obligacji ma służyć temu celowi. Przedsiębiorca uzyska więc wsparcie, jeżeli zadeklaruje, że pozyskany kapitał posłuży do sfinansowania konkretnych i ciekawych projektów rozwojowych.

Dla części 3.1.5 przewidziany jest 50-proc. poziom dofinansowania, przy czym maksymalna kwota wsparcia będzie uzależniona od wyboru rynku kapitałowego oraz skutecznego pozyskania środków. Należy podkreślić, że poddziałanie będzie realizowane w trybie konkursowym. Za ich realizację odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Ogłoszenie pierwszego naboru wniosków planowane jest na 9 grudnia b.r. Wtedy przedsiębiorcy poznają regulamin i szczegółowe wytyczne. Sam nabór aplikacji wystartuje 12 stycznia i będzie prowadzony do 31 marca przyszłego roku.

podstawa prawna: Pomoc będzie udzielana na podstawie przepisów rozporządzenia ministra infrastruktury i rozwoju w sprawie udzielania przez Polską Agencje Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej w ramach programu operacyjnego „Inteligentny rozwój" (DzU 2015 r., poz. 1027)

Starter dla Start-upów

Osoby z pomysłami na nowe towary, usługi lub procesy, które miałyby szansę zaistnieć na rynku uzyskają łatwiejszy (co nie od razu musi znaczyć łatwy) dostęp do funduszy typu seed capital i venture capital. Te ostatnie zostaną bowiem zasilone kwotą przeszło 180 mln euro, co powinno zachęcić je do zwiększenia skali działalności. Te instytucje, które pozyskają wsparcie z funduszy unijnych, będą zobligowane do aktywnego poszukiwania potencjalnych przedsiębiorców lub już zarejestrowanych firm i pomagania im w procesie identyfikacji i weryfikacji ich pomysłów biznesowych, w szczególności pod kątem ich potencjału rynkowego (możliwości praktycznego wykorzystania), a w przypadku pozytywnej oceny poprzez wsparcie kapitałowe. W tym ostatnim przypadku, młody stażem przedsiębiorca musi być gotowy do podzielenia się częścią udziałów lub akcji z takimi inwestorami. -

Instrument podzielony na części

Działanie 3.1 „Finansowanie innowacyjnej działalności MŚP z wykorzystaniem kapitału podwyższonego ryzyka" zostało podzielone na pięć bardziej szczegółowych instrumentów. Są to tzw. poddziałania:

- 3.1.1 „Inwestycje w innowacyjne start-upy – Starter",

- 3.1.2 „Inwestycje grupowe aniołów biznesu w MSP – Biznest",

- 3.1.3 „Fundusz Pożyczkowy Innowacji",

- 3.1.4 „KOFFI – Konkurencyjny Ogólnopolski Fundusz Funduszy Innowacyjnych",

- 3.1.5 „Wsparcie MSP w dostępie do rynku kapitałowego – 4 Stock".

Jeżeli tylko firma należy do sektora MSP i ma pomysł na rozwój poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii, innowacyjnych pomysłów na nowe towary, usługi lub procesy, może znaleźć dla siebie odpowiednie źródło finansowania. W programie „Inteligentny rozwój" wiele z nich opiera się na bezzwrotnych dotacjach. Przewidziano je w tzw. działaniach programu. Zarówno tych, które będą finansować projekty badawczo-rozwojowe, jak i nastawionych na wspieranie tzw. inwestycji wdrożeniowych (pozwalających w praktyce wykorzystać wyniki prac B+R w przedsiębiorstwie), czy wreszcie związanych z międzynarodową ekspansją. Po przeprowadzeniu wszystkich prac zaplanowanych dla danego przedsięwzięcia przedsiębiorca może oczekiwać refundacji określonej części poniesionych i prawidłowo udokumentowanych wydatków.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP