Karę dla firmy Intel za nadużywanie pozycji dominującej trzeba uchylić

Należy uwzględnić wniesione przez firmę Intel odwołanie odnoszące się do nałożenia grzywny w wysokości 1,06 mld euro za nadużywanie pozycji dominującej.

Aktualizacja: 20.10.2016 11:04 Publikacja: 20.10.2016 10:53

Karę dla firmy Intel za nadużywanie pozycji dominującej trzeba uchylić

Foto: Bloomberg

Taką opinię wydał w czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Nilsa Wahla.

Chodzi o rekordową karę w wysokości ponad 1 mld euro, jaką na amerykańskiego producenta mikroprocesorów nałożyła Komisja Europejska za nadużywanie, z naruszeniem reguł konkurencji UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), pozycji dominującej na rynku procesorów (CPU)2 x863.

Komisja uznała, że Intel zajmował pozycję dominującą dlatego, że posiadał wynoszący około 70% lub więcej udział w rynku i że wejście na rynek konkurentów i ich ekspansja na tym rynku były nadzwyczaj utrudnione ze względu na konieczność poczynienia niemożliwych do odzyskania inwestycji związanych z pracami badawczo-rozwojowymi, własnością intelektualną i urządzeniami produkcyjnymi.

Według Komisj5 nadużycie to polegało na stosowaniu przez Intel szeregu środków wobec jego własnych klientów (producentów komputerów) oraz europejskiego dystrybutora urządzeń mikroelektronicznych Media-Saturn-Holding.

Intel udzielał rabatów czterem wiodącym producentom komputerów (Dell, Lenovo, HP i NEC) pod warunkiem, że będą oni nabywać od niego wszystkie lub prawie wszystkie procesory x86. Intel wypłacał także określone kwoty spółce Media-Saturn w zamian za to, aby spółka ta sprzedawała wyłącznie komputery wyposażone w procesory x86 wytwarzane przez Intel. Według Komisji owe rabaty i płatności zapewniły lojalność czterech wspomnianych producentów oraz spółki Media-Saturn, a także ? znacznie ograniczyły zdolność konkurentów przedsiębiorstwa Intel do nawiązania konkurencji w oparciu o zalety wytwarzanych przez nich procesorów x86. Zachowanie antykonkurencyjne przedsiębiorstwa Intel przyczyniło się zatem do ograniczenia różnorodności oferty skierowanej do konsumentów a także ? do zmniejszenia skłonności do wprowadzania innowacji.

Producent mikropocesorów wniósł do Sądu Unii Europejskiej skargę na decyzję Komisji, żądając stwierdzenia nieważności tej decyzji lub przynajmniej znacznego obniżenia wysokości nałożonej w niej grzywny. Skarga ta została jednak oddalona w całości, a Intel wniósł przeciwko temu wyrokowi odwołanie. W wydanej dzisiaj opinii Rzecznik generalny doszedł do wniosku, że Sąd UE naruszył prawo stwierdzając, iż „rabaty za wyłączność" stanowią odrębną i unikalną kategorię rabatów, w przypadku której – w celu ustalenia, czy zarzucane zachowanie stanowi nadużycie pozycji dominującej – nie ma potrzeby poddawania ocenie wszystkich okoliczności danej sprawy.

Ponadto rzecznik stwierdził, że sąd naruszył też prawo w przeprowadzonej tytułem uzupełnienia uzasadnienia wyroku ocenie nie ustalając na podstawie wszystkich okoliczności, iż rabaty i wypłaty oferowane przez wnoszącą odwołanie mogły wedle wszelkiego prawdopodobieństwa wywołać skutek w postaci antykonkurencyjnego wykluczenia.

Jeśli chodzi natomiast o nałożoną grzywnę, zdaniem rzecznika okoliczność polegająca na tym, że nałożona grzywna była w swoim czasie rekordowo wysoka, nie czyni jej sama w sobie nieproporcjonalną, zaś Intel nie wskazał żadnego naruszenia prawa, jakiego miał dopuścić się Sąd, co umożliwiałoby Trybunałowi dokonanie oceny proporcjonalności grzywny.

Ostatecznie Nilsa Wahla stwierdził, że wydany przez Sąd UE wyrok należy uchylić. Niemniej jednak uważa on, że sprawę tę należy przekazać temu sądowi do ponownego rozpoznania, aby przeanalizował on wszystkie jej okoliczności oraz, jeśli zajdzie taka potrzeba, rzeczywiste lub potencjalne skutki zachowań spółki Intel dla konkurencji na rynku wewnętrznym. To wymaga zaś zbadania okoliczności faktycznych, do czego sąd jest najwłaściwszym organem.

Opinia rzecznika generalnego w sprawie C-413/14 P Intel Corporation Inc. / Komisja

Taką opinię wydał w czwartek rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Nilsa Wahla.

Chodzi o rekordową karę w wysokości ponad 1 mld euro, jaką na amerykańskiego producenta mikroprocesorów nałożyła Komisja Europejska za nadużywanie, z naruszeniem reguł konkurencji UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), pozycji dominującej na rynku procesorów (CPU)2 x863.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP