Firma

Kiedy zarządca drogi może odmówić zgody na urządzenie ogródka gastronomicznego

Fotorzepa, Michał Walczak
Zarządca drogi ma prawo odmówić restauratorowi zgody na urządzenie ogródka gastronomicznego ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę restauratora, któremu zarządca drogi odmówił zgody na urządzenie ogródka gastronomicznego przy ulicy.

Według zarządcy dróg ogródek znajdowałby się tuż przy skrzyżowaniu. Byłby więc zagrożeniem dla ruchu drogowego, ponieważ ograniczałby widoczność kierowcom samochodów.

W ocenie restauratora odmowa jest dla niego krzywdząca. Spełnia on bowiem wszystkie niezbędne przesłanki, by zgodę na ogródek otrzymać. W poprzednich latach urządzał on ogródek w tym miejscu i nie było z tym problemów. Poza tym na deptaku znajdują się inne ogródki. Restaurator odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, nic jednak nie wskórał. Podobnie było w WSA. Sąd oddalił skargę restauratora. Powołał się przy tym na art. 39 ust. 3 ustawy o drogach publicznych. Przepis dopuszcza lokalizowanie w pasie drogowym obiektu „niedrogowego" jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach.

W związku z tym w realiach tej konkretnie sprawy zarządca miał prawo odmówić restauratorowi zezwolenia na zajęcie pasa drogowego.

Zarządca przekonująco wykazał, że istnieją przeciwwskazania do umiejscowienia spornego ogródka ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. ©?

Sygnatura akt: III SA/Gd 128/17

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL