Dotacje UE dla firm z certyfikatem Seal of Excellence

Szczególna grupa adresatów, uproszczone zasady oceny i 50 mln zł na wsparcie wysokiej jakości projektów – oto wyróżniki ogłoszonego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju nowego konkursu „szybkiej ścieżki" dla projektów posiadających certyfikat Seal of Excellence.

Publikacja: 24.05.2017 02:00

Dotacje UE dla firm z certyfikatem Seal of Excellence

Foto: 123RF

Przyznawany przez Komisję Europejską certyfikat Seal of Excellence potwierdza wysoką jakość projektu, który mimo spełnienia bardzo wymagających kryteriów i rekomendacji ekspertów, wskutek ograniczeń w konkursowym budżecie i silnej konkurencji w walce o unijne granty, nie otrzymał wsparcia. – Zabiegamy o wyższe wynagrodzenia dla polskich naukowców, co przełoży się na ich liczniejszy udział w unijnym programie Horyzont 2020. Ale nie zapominamy o polskich przedsiębiorstwach mających potencjał, aby realizować dobre projekty, konkurujące z firmami z innych europejskich państw. Otrzymane przez rodzimych przedsiębiorców certyfikaty Seal of Excellence potwierdzają, że są oni na dobrej drodze, by skutecznie aplikować o granty w Horyzoncie 2020. Uruchomiony przez NCBiR konkurs dla projektów posiadających certyfikat Seal of Excellence pozwoli im na realizację swych pomysłów i zdobycie doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości – podkreślił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przy okazji ogłoszenia nowego konkursu do działania 1.1.1 programu „Inteligentny rozwój".

W tym konkursie, organizowanym przez N arodowe Centrum Badań i Rozwoju o dofinansowanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy z sektora mikro, małych i średnich firm, których projekty w ciągu ostatnich 18 miesięcy otrzymały od Komisji Europejskiej certyfikat Seal of Excellence w ramach konkursów SME Instrument, faza II >patrz ramka. Konkurencja w konkursach SME Instrument Horyzontu 2020 jest bardzo duża, a granty otrzymuje zaledwie kilka procent przedsiębiorstw, które o nie aplikują. Ponieważ projekty, które nie mają szczęścia zdobyć maksymalnej oceny na szczeblu unijnym, są naprawdę wysokiej jakości, zapadła decyzja, aby dofinansować je z budżetu programu „Inteligentny rozwój".

– Liczna grupa projektów, które nie otrzymują dofinansowania reprezentuje wysoki poziom merytoryczny, czego potwierdzeniem jest uzyskanie Seal of Excellence. Dotyczy to w dużej mierze projektów polskich MSP. Mając to na uwadze uprościliśmy zasady konkursu, co pozwoli na szybsze rozpoczęcie realizacji bardzo dobrych projektów, które zostały już pozytywnie zweryfikowane w procedurach konkursowych KE. To kolejne działanie NCBiR wprowadzone z myślą o potencjale i potrzebach konkretnej grupy przedsiębiorców – powiedział prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

W kilku etapach

Główne zasady nowego konkursu są zbliżone do innych konkursów „szybkiej ścieżki" – procedura aplikowana została maksymalnie uproszczona, a termin rozpatrzenia wniosków wynosi tylko 60 dni – ale na etapie oceny merytorycznej wprowadzona została zasadnicza zmiana. Złożone projekty nie będą podlegały ocenie w ramach większości kryteriów, ponieważ przeszły już pozytywną ocenę w konkursach SME Instrument, faza II. W konkursie nie ma także ograniczeń co do regionu czy branż gospodarki, które reprezentują przedsiębiorcy. Nabór wniosków ruszy 19 czerwca, a zakończy się 29 grudnia i będzie podzielony na etapy:

- od 19 czerwca do 31 lipca,

- od 1 sierpnia do 31 sierpnia,

- od 1 września do 28 września,

- od 29 września do 31 października,

- od 1 listopada do 30 listopada,

- od 1 grudnia do 29 grudnia.

Trzy warunki

Dofinansowanie udzielane jest na realizację projektów, które spełniają jednocześnie następujące warunki:

- obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe w rozumieniu art. 25 rozporządzenia 651/2014 (projekty, w których nie przewidziano prac rozwojowych, nie mogą uzyskać dofinansowania). Pomoc udzielana w konkursie stanowi pomoc publiczną na projekty badawczo-rozwojowe,

- zostały złożone do SME Instrument, faza II w ciągu ostatnich 18 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie do NCBiR,

- otrzymały Seal of Excellence w ramach SME Instrument, faza II i nie otrzymały dofinansowania ze środków KE w ramach tego instrumentu.

Informacje podawane we wniosku o dofinansowanie muszą dotyczyć tego samego przedsięwzięcia, które otrzymało certyfikat Seal of Excellence. Dane we wniosku o dofinansowanie składanym do NCBiR muszą być spójne z danymi przedstawianymi Komisji Europejskiej, a ewentualne modyfikacje mogą wynikać jedynie z dostosowania projektu złożonego w ramach SME Instrument (faza II) do wymogów pomocy publicznej obowiązujących w konkursie NCBiR.

Liczy się wdrożenie

Ponadto dofinansowanie projektu może być udzielone pod warunkiem zobowiązania się przedsiębiorcy do wdrożenia wyników projektu (prac B+R) w działalności gospodarczej, rozumianego w szczególności jako:

- wprowadzenie wyników prac B+R do własnej działalności gospodarczej wnioskodawcy poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników projektu,

- udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących przedsiębiorcy praw do wyników prac B+R w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę,

- sprzedaż (na zasadach rynkowych) praw do wyników prac B+R w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy.

Szczegółowe zasady udzielania pomocy publicznej, w tym limity oraz intensywność wsparcia określone zostały w rozporządzeniu ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie warunków i trybu udzielania pomocy publicznej i pomocy de minimis za pośrednictwem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (DzU z 2015 r. poz. 299). Zgodnie z nim maksymalna wartość dofinansowania nie może przekroczyć (dla jednego przedsiębiorstwa na jeden projekt):

- 20 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie badania przemysłowe, dotyczy to sytuacji, w której więcej niż połowa kosztów kwalifikowanych projektu jest ponoszona na działania wchodzące w zakres kategorii badań przemysłowych,

- 15 mln euro – jeżeli projekt obejmuje głównie eksperymentalne prace rozwojowe, dotyczy to sytuacji, w której więcej niż połowa kosztów kwalifikowanych projektu jest ponoszona na działania wchodzące w zakres kategorii eksperymentalnych prac rozwojowych.

Informacje o konkursie, w tym regulamin naboru wniosków, wytyczne, wzory dokumentów oraz kryteria wyboru projektów można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. ©?

Certyfikat Komisji

Pod pojęciem Seal of Excellence należy rozumieć certyfikat przyznawany przez Komisję Europejską dla projektów badawczo- -rozwojowych, które zostały pozytywnie ocenione w ramach programu SME Instrument (faza II) w ramach Horyzontu 2020, lecz ze względu na niewystarczającą wysokość budżetu programu, ich sfinansowanie okazało się niemożliwe.

Horyzont 2020

Horyzont 2020 to największy program finansowania badań naukowych i innowacji w Unii Europejskiej. Jego celem jest stworzenie spójnego systemu finansowania innowacji. Od pomysłu, idei, koncepcji, poprzez badania i prace rozwojowe, aż po wdrożenie nowych rozwiązań lub produktów. Na jego realizację w budżecie na lata 2014-2020 przewidziano prawie 80 mld euro.

Faza II SME Instrument w ramach H2020 to konkurs, w którym dofinansowanie mogą uzyskać badania rozwojowe nad technologią. Realizacja projektów powinna trwać od 12 do 24 miesięcy, a ich wartość zawierać się między 0,5 a 2,5 mln euro. Dofinansowanie wynosi od 70 proc. do nawet 100 proc. wartości projektu.

W rozstrzygniętym w marcu tego roku naborze wniosków grant przyznano jednej, a Seal of Excellence 11 polskim firmom. Wyróżniony polski projekt „NEUROON-MED – przyszłość w diagnostyce zaburzeń snu" znalazł się przy tym na IV miejscu w rankingu UE w obszarze innowacji przełomowych w medycynie. Łącznie dofinansowanie przyznano 66 projektom, w które zaangażowane są MSP z 37 krajów Europy.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP