Pomoc dla przedsiębiorców ze szczególnymi warunkami

Jeżeli gmina nie zamierza objąć systemem dotacyjnym podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, to winna to uczynić w sposób jednoznaczny, w treści uchwały dotacyjnej.

Publikacja: 24.04.2018 05:40

Pomoc dla przedsiębiorców ze szczególnymi warunkami

Foto: 123RF

- Gmina uzyskała dodatkowe środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i zamierza przyjąć uchwałę w sprawie dotowania zadań związanych m.in. z wymianą ogrzewania na ekologiczne. Pomoc ma obejmować właścicieli nieruchomości w tej gminie. Regionalna izba obrachunkowa sugeruje, że przy takim założeniu - projekt uchwały wymaga konsultacji m.in. z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bo dotacja może dotyczyć też przedsiębiorców. Czy słusznie?

Odpowiadając na pytanie należy odnieść się do przepisów ustawy Prawo ochrony środowiska (p.o.ś) oraz ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej. W art. 403 ust. 4 p.o.ś postanowiono, że finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej, o którym mowa w ust. 1 i 2 tego artykułu, może polegać na udzielaniu dotacji celowej w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych – z budżetu gminy lub budżetu powiatu – na finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji:

- podmiotów niezaliczonych do sektora finansów publicznych, w szczególności: osób fizycznych, wspólnot mieszkaniowych, osób prawnych, przedsiębiorców;

- jednostek sektora finansów publicznych będących gminnymi lub powiatowymi osobami prawnymi.

Natomiast w ust. 6 ww. artykułu określono, że w przypadku gdy dotacja stanowi pomoc publiczną lub pomoc de minimis jej udzielenie następuje z uwzględnieniem warunków dopuszczalności tej pomocy określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej.

Z powyższego wynika więc, że katalog odbiorców dotacji jest stosunkowo szeroki, są bowiem w nim nie tylko osoby fizyczne (zwykli mieszkańcy gminy) ale również przedsiębiorcy. Warto przy tym dodać, że status przedsiębiorcy posiada zarówno indywidualna działalność gospodarcza (jednoosobowa działalność), jak i różne złożone prawnie formy organizacyjne, chociażby spółki.

Skoro w zapytaniu jest mowa o konsultacji projektu uchwały dotacyjnej z UOKiK, warto wspomnieć o art. 7 ust. 3 ustawy o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, gdzie postanowiono, że projekt programu pomocowego przewidujący udzielanie pomocy de minimis podlega wyłącznie zgłoszeniu prezesowi UOKiK, który w terminie 14 dni może przedstawić zastrzeżenia dotyczące przejrzystości zasad udzielania pomocy – przepis ten pozostaje w związku z ww. art. 403 ust. 4 i 6 ustawy Prawo ochrony środowiska. W orzecznictwie nadzorczym regionalnych izb obrachunkowych szeroko akcentuje się, że brak zgłoszenia projektu uchwały do prezesa UOKiK , która przewiduje taką pomoc, skutkuje nieważnością i to całej uchwały dotacyjnej (por. np. uchwały" Kolegium RIO w Rzeszowie z 20 lutego 2018 r. VI/730/2018, Kolegium RIO w Poznaniu z 9 marca 2016 r. nr 5/389/2016).

Z informacji gminy wynika, że potencjalny katalog beneficjentów dotacji ma być określony szeroko, przy czym nie następuje wyróżnienie poszczególnych kategorii podmiotów – jak przewiduje się to ww. art. 403 ust. 4 p.o.ś. W zbliżonym stanie faktycznym, istotne stanowisko zajęło Kolegium RIO w Gdańsku w uchwale z 18 stycznia 2018 r. (nr 006/g214/D/18) wskazując: Z zapisów uchwały, określających katalog wnioskodawców, wywieść można, że jest on otwarty, w tym znaczeniu, że dla ich zidentyfikowania użyto ogólnego sformułowania „właściciel, współwłaściciel, użytkownik wieczysty i współużytkownik wieczysty", nie wykluczając przy tym podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Z kolei w ww. art. 403 ust. 4 ustawy Prawo ochrony środowiska, w katalogu potencjalnych beneficjentów dotacji wymieniono m.in. w pkt 1 lit. d przedsiębiorców. Należy przy tym zauważyć, że udzielenie dotacji tym podmiotom (przedsiębiorcom) powinno nastąpić z uwzględnieniem odpowiednich przepisów dotyczących pomocy publicznej lub pomocy de minimis.

Dalej zaakcentowano: Jak wynika z treści art. 403 ust. 6 zdanie drugie ustawy Prawo ochrony środowiska, w przypadku, gdy dotacja stanowi pomoc publiczną lub pomoc de minimis, jej udzielenie następuje z uwzględnieniem warunków dopuszczalności tej pomocy określonych w przepisach prawa Unii Europejskiej. Ponadto wprowadzenie i udzielanie pomocy de minimis obwarowane jest szczególnymi wymogami, określonymi w ustawie z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej, w szczególności powinnością przedstawienia projektu uchwały przewidującej udzielenie pomocy de minimis prezesowi UOKiK, który w terminie 14 dni może przedstawić zastrzeżenia dotyczące przejrzystości zasad udzielania pomocy (art. 7 ust. 3 ustawy). Ostatecznie Kolegium RIO w Gdańsku orzekło o nieważności całej uchwały, zasadniczo z tej przyczyny, że gmina nie dopełniła procedury podejmowania uchwały w ww. zakresie przedmiotowym. Zbliżono stanowisko wynika nadto z uchwały Kolegium RIO w Olsztynie z 1 grudnia (Nr 0102-429/17).    —Marcin Nagórek, radca prawny

podstawa prawna: ustawa z 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 519 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 1808 ze zm.)

- Gmina uzyskała dodatkowe środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i zamierza przyjąć uchwałę w sprawie dotowania zadań związanych m.in. z wymianą ogrzewania na ekologiczne. Pomoc ma obejmować właścicieli nieruchomości w tej gminie. Regionalna izba obrachunkowa sugeruje, że przy takim założeniu - projekt uchwały wymaga konsultacji m.in. z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bo dotacja może dotyczyć też przedsiębiorców. Czy słusznie?

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP