Podatek od nieruchomości: jak liczyć

Warto, aby przedsiębiorca sprawdził, czy nie płaci zbyt wysokiego podatku od nieruchomości.

Aktualizacja: 08.04.2017 19:33 Publikacja: 08.04.2017 14:30

Podatek od nieruchomości: jak liczyć

Foto: Fotolia.com

Podatek od nieruchomości to jedno z większych obciążeń przedsiębiorcy. Skarżą się oni na rozmiar nakładanych na nich obciążeń, zwłaszcza na wysokość ustalonej przez organ stawki podatku. Przedsiębiorcy zapominają jednak, że poza stawką podatku na ostateczną wysokość obciążenia wpływa także chociażby powierzchnia nieruchomości, czy jej stan. Te czynniki są natomiast często zmienne, co powinno zostać przez przedsiębiorcę notyfikowane organom podatkowym. Jak zatem sprawdzić, czy nie płaci się zbyt wysokiego podatku od nieruchomości i jak zgłosić ten fakt organowi podatkowemu?

Kto płaci

Co do zasady, zgodnie z obowiązującymi przepisami, podatnikami podatku od nieruchomości są przedsiębiorcy będący właścicielami, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych lub użytkownikami wieczystymi gruntów. Nieruchomościami, o których mowa, są natomiast grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz użytki rolne lub lasy zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej.

Jaka podstawa

Podstawę opodatkowania stanowi:

1. dla gruntów – powierzchnia;

2. dla budynków lub ich części – powierzchnia użytkowa;

3. dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych – ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Przy tym jeżeli:

- budowla, o której mowa w pkt 3 powyżej, jest przedmiotem umowy leasingu i odpisów amortyzacyjnych dokonuje korzystający, w przypadku jej przejęcia przez właściciela, do celów określenia podstawy opodatkowania przyjmuje się wartość początkową przed zawarciem pierwszej umowy leasingu, zaktualizowaną i powiększoną o dokonane ulepszenia oraz niepomniejszoną o spłatę wartości początkowej, a jeżeli budowle te zostały ulepszone lub zgodnie z przepisami o podatkach dochodowych nastąpiła aktualizacja wyceny środków trwałych – podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego następującego po roku, w którym dokonano ulepszenia lub aktualizacji wyceny środków trwałych,

- od budowli lub ich części, o których mowa w pkt 3 powyżej, nie dokonuje się odpisów amortyzacyjnych – podstawę opodatkowania stanowi ich wartość rynkowa, określona przez podatnika na dzień powstania obowiązku podatkowego.

Jak liczyć

Zaznaczyć przy tym należy, że nie każdą powierzchnię liczoną „po podłodze" zalicza się do powierzchni użytkowej. Zgodnie z przepisami, powierzchnię pomieszczeń lub ich części oraz część kondygnacji o wysokości w świetle od 1,40 m do 2,20 m zalicza się do powierzchni użytkowej budynku w 50 proc., a jeżeli wysokość jest mniejsza niż 1,40 m powierzchnię tę pomija się. Ponadto, sposób liczenia powierzchni użytkowej wskazany w ustawie zakłada, że powierzchnię użytkową stanowi powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe. Przy okazji ewentualnych remontów czy modernizacji może się zatem zdarzyć, że powierzchnia użytkowa ulegnie zmniejszeniu, co będzie miało realne przełożenie na wysokość należnego podatku. Jeżeli przedsiębiorca uważa, że powierzchnia od jakiej aktualnie naliczany jest podatek od nieruchomości jest za wysoka, powinien dokonać ponownych pomiarów powierzchni, a ich wynik uwzględnić w wyliczeniu należnego podatku.

Jakie stawki

Wysokość stawek podatku od nieruchomości określa w drodze uchwały rada gminy. Gmina ma zatem dowolność w tym zakresie, ograniczoną jedynie maksymalnymi stawkami określonymi w ustawie.

Stawki ustanawiane są dla poszczególnych kategorii nieruchomości, warto więc poddać weryfikacji co jakiś czas dokonaną przez nas klasyfikację nieruchomości, biorąc pod uwagę aktualne stanowisko organów podatkowych i sądów administracyjnych. Może się wtedy okazać, że określona nieruchomość, która stanowiła dla nas podstawę opodatkowania, zmieniła kategorię podatkową, a w związku z tym podatek powinien ulec zmniejszeniu.

Przy określaniu wysokości stawek dla konkretnych nieruchomości (gruntów, budynków i budowli) gmina może dodatkowo różnicować ich wysokość, biorąc pod uwagę szereg ubocznych czynników, takich jak: lokalizacja, rodzaj prowadzonej działalności, rodzaj zabudowy, przeznaczenie i sposób wykorzystywania gruntu czy stan techniczny oraz wiek budynków. Warto zatem zweryfikować, czy dla posiadanej przez przedsiębiorcę nieruchomości obowiązuje taka obniżona stawka.

Gminy często stosują także różnego rodzaju zwolnienia przedmiotowe z opodatkowania dla nieruchomości wykorzystywanych na określone cele. W ten sposób chcą zmotywować przedsiębiorców do realizacji inwestycji na danym terenie. Przedsiębiorca powinien zatem sprawdzić, czy przysługuje mu takie zwolnienie.

Podatek od nieruchomości to jedno z większych obciążeń przedsiębiorcy. Skarżą się oni na rozmiar nakładanych na nich obciążeń, zwłaszcza na wysokość ustalonej przez organ stawki podatku. Przedsiębiorcy zapominają jednak, że poza stawką podatku na ostateczną wysokość obciążenia wpływa także chociażby powierzchnia nieruchomości, czy jej stan. Te czynniki są natomiast często zmienne, co powinno zostać przez przedsiębiorcę notyfikowane organom podatkowym. Jak zatem sprawdzić, czy nie płaci się zbyt wysokiego podatku od nieruchomości i jak zgłosić ten fakt organowi podatkowemu?

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP