Early Warning: system wczesnego ostrzegania dla firm w tarapatach

Przedsiębiorca, który zaczyna dostrzegać czarne chmury gromadzące się nad jego biznesem i nie wie, jak należałoby je rozgonić, może szukać wsparcia konsultantów i mentorów zaangażowanych w program Early Warning.

Publikacja: 09.03.2018 05:20

Early Warning: system wczesnego ostrzegania dla firm w tarapatach

Foto: Adobe Stock

Problem utraty klientów, spadku przychodów, nieoczekiwanego wzrostu kosztów działalności, czy też obniżenia poziomu konkurencyjności może dotknąć w równym stopniu nowej, działającej od niedawna na rynku firmy, jak i doświadczonego przedsiębiorcy. Ten pierwszy może nie mieć wystarczającego obycia w trudnym świecie biznesu, ten drugi może na przykład przeoczyć istotną zmianę w zakresie technologii lub modelu operowania wykorzystywanych w branży, w której działa. I nieoczekiwanie właśnie to może przyczynić się do tego, że depczący mu po piętach konkurenci nagle urosną do rangi liderów, a on sam zacznie zmagać się z problemem przetrwania na rynku.

Właśnie do tych przedsiębiorców, którzy znaleźli się w sytuacji kryzysowej lub zaczynają dostrzegać w firmie pierwsze oznaki nadciągających trudności, skierowany jest program Early Warning. Poprzez udział w programie doświadczonych przedsiębiorców, trenerów biznesu, psychologów specjalizujących się w problematyce wspierania i rozwoju organizacji, pełniących rolę konsultantów i mentorów – przedsiębiorca może otrzymać cenne wskazówki, które pozwolą mu dalej rozwijać biznes lub w skrajnym przypadku pomogą jak najłagodniej zamknąć działalność.

Najpierw konsultant

Pierwszy krok, jaki oferuje program, to współpraca z konsultantem. Jego zadaniem jest spojrzeć na firmę z „lotu ptaka", z punktu widzenia osoby niezaangażowanej w działalność danej organizacji, a tym samej potrafiącej ją obiektywnie ocenić. Efektem przebywania w firmie, przeprowadzonych rozmów, obserwacji toczących się wewnątrz firmy procesów powinno być wskazania obszarów problemowych i zaproponowanie dalszych działań. W szczególności chodzi więc o zidentyfikowanie i rozwiązanie problemu (jeżeli jest to możliwe już na tym etapie), opracowanie diagnozy i skierowanie przedsiębiorcy do dalszej pracy z mentorem lub opracowanie diagnozy i skierowanie przedsiębiorcy do doradcy, który pomoże przeprowadzić w firmie restrukturyzację, bądź też w skrajnym przypadku pomoże w jak najmniej bolesnym zamknięciu działalności.

Praca z konsultantem może trwać do około 10 godzin i jest dla przedsiębiorcy bezpłatna. W przypadku konieczności skorzystania z pomocy doradcy restrukturyzacyjnego, pierwsze dwie godziny świadczone są przez doradcę nieodpłatnie a dalsza pomoc jest ustalana indywidualnie pomiędzy przedsiębiorcą a doradcą.

Później mentor

Podobnie jak konsultanci, pro publico bono działają także mentorzy, wśród których są m.in. wieloletni przedsiębiorcy, którzy sami zakładali firmy i nieraz przechodzili z nimi przez fazy dynamicznego rozwoju jak i fazy kryzysowe. W ramach programu Early Warning mają dzielić się swoim doświadczeniem, a czasem po prostu wspierać przedsiębiorcę, który popadł w kłopoty, samą swoją obecnością. Nieraz wystarcza bowiem świadomość, że nie jesteśmy sami, jest ktoś nam życzliwy, gotów przyjść z dobrą radą, aby poprawić samopoczucie i przynieść do głowy pomysły na naprawę sytuacji. Wyboru mentora dokonuje przedsiębiorca wraz konsultantem, biorąc pod uwagę zarówno doświadczenie biznesowe mentora, charakter występujących w przedsiębiorstwie trudności jak również cechy charakterologiczne mentora i przedsiębiorcy.

Do programu można zgłosić się wypełniając bardzo prosty wniosek elektroniczny. Wystarczy w nim podać podstawowe dane identyfikacyjne przedsiębiorstwa (nazwa, adres, wskazanie osoby odpowiedzialnej za reprezentowanie firmy, rok jej założenia) i dodać krótki opis dostrzeżonych problemów. Należy także wskazać konsultanta, z którym firma chciałaby współpracować. Wniosek dostępny jest na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.koltuniak@rp.pl

Early Warning Europe

„Niewypłacalność przedsiębiorstw stanowi istotny problem we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Każdego roku ponad 200 tysięcy przedsiębiorstw staje w obliczu bankructwa. W wyniku tego zjawiska pracę traci ok. 1,7 mln osób. Wiele z tych firm można by uratować, gdyby w porę zauważyły swoje problemy i podjęły działania, by je rozwiązać. Komisja Europejska w dokumencie Small Business Act (SBA) skierowała do państw członkowskich oczekiwanie podjęcia odpowiednich kroków, które poprawią sytuację małych i średnich przedsiębiorstw między innymi poprzez umożliwienie diagnozowania stanu firmy tak, aby na jak najwcześniejszym etapie dostrzec sygnały nadciągających trudności i w porę podjąć odpowiednie działania, a przedsiębiorcom, którzy będą musieli zamknąć działalność, umożliwić jak najszybszy ponowny start. Polska odnosząc się do tego zalecenia przyjęła Politykę Nowej Szansy, która została zatwierdzona uchwałą Rady Ministrów w 2014 roku.

Pierwszym państwem, które podjęło kompleksowe działania wspierające przedsiębiorców w trudnościach, była Dania, gdzie od ponad 10 lat realizowany jest projekt Early Warning (EW). Okazał się on dużym sukcesem - zbudowano sieć ponad 100 mentorów, którzy pro bono pracują z przedsiębiorcami, wspierając ich w procesie zmiany. Przedsiębiorstwa objęte wsparciem EW zachowały średnio 72 proc. swoich przychodów i 72 proc. zatrudnienia, podczas gdy dla firm niekorzystających z pomocy oferowanej przez EW wskaźniki te wynosiły odpowiednio 64 proc. i 57 proc. Firmy, które ostatecznie musiały zostać zamknięte, dzięki wsparciu profesjonalnych doradców restrukturyzacyjnych kończyły swoją działalność z zadłużeniem wobec organów podatkowych niższym o ok. 20 tys. euro niż firmy, których bankructwo przebiegało bez wsparcia specjalistów.

Na bazie doświadczeń duńskich opracowany został międzynarodowy partnerski projekt Early Warning Europe, który wygrał konkurs, rozpisany przez EASME (Executive Agency for SME). Projekt finansowany jest ze środków UE w ramach programu COSME (Europe's programme for small and medium-sized enterprises). Liderem projektu jest partner duński.

Źródło: http://www.parp.gov.pl/earlywarning

Problem utraty klientów, spadku przychodów, nieoczekiwanego wzrostu kosztów działalności, czy też obniżenia poziomu konkurencyjności może dotknąć w równym stopniu nowej, działającej od niedawna na rynku firmy, jak i doświadczonego przedsiębiorcy. Ten pierwszy może nie mieć wystarczającego obycia w trudnym świecie biznesu, ten drugi może na przykład przeoczyć istotną zmianę w zakresie technologii lub modelu operowania wykorzystywanych w branży, w której działa. I nieoczekiwanie właśnie to może przyczynić się do tego, że depczący mu po piętach konkurenci nagle urosną do rangi liderów, a on sam zacznie zmagać się z problemem przetrwania na rynku.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP