Jak i kiedy firma może skorzystać z pomocy biegłego sądowego

Przedsiębiorca powinien znać zasady rządzące postępowaniem sądowym. Ważną rolę pełni w nim biegły. W sali sądowej, jak na scenie, przewijają się aktorzy – oczywiście wśród nich są przedsiębiorcy i menedżerowie – ustawieni na przypisanych im stanowiskach. Sędzia na środku, po jego prawej powód, po lewej pozwany, a naprzeciwko pozostali uczestnicy postępowania (biegły sądowy, tłumacz, świadek). Jak w każdym przedstawieniu, tak i tutaj, publiczność zajmuje ławy na wprost sceny.

Publikacja: 23.02.2018 06:00

Jak i kiedy firma może skorzystać z pomocy biegłego sądowego

Foto: 123RF

Biegły sądowy jest jednym z istotnych, chociaż drugoplanowych aktorów postępowania cywilnego. Jest istotny, bo jego opinia może mieć duży wpływ na rozstrzygnięcie sprawy. Drugoplanowy, bo nie pojawia się w każdym postępowaniu, a jak się pojawia, to prawie nigdy na samym jego początku.

Po prostu ekspert

Biegły sądowy pełni rolę eksperta. Kogoś, kto doskonale zna się na temacie, czy to ze względu na doświadczenie zawodowe, czy przeprowadzone badania naukowe. Kodeks postępowania cywilnego określa biegłego jako osobę posiadającą wiadomości specjalne.

Wiadomości specjalne to związane z określoną dziedziną wiedzy wiadomości szczególne, wyjątkowe, których nie posiada przeciętna osoba inteligentna i ogólnie wykształcona.

Biegły, czyli ekspert, wykonuje swój zawód lub przeprowadza badania naukowe ze szczególną umiejętnością i znawstwem, jak również posiada wieloletnie doświadczenie praktyczne w danej dziedzinie.

Zakłada się, że biegłym jest osoba, którą można określić jako profesjonalistę, specjalistę, zawodowca lub fachowca w danej dziedzinie. Posiadana przez biegłego wiedza ekspercka może obejmować różne dziedziny nauki, techniki, sztuki, rzemiosła czy obrotu gospodarczego.

Kiedy spór nie może zostać rozstrzygnięty przez sąd bez wykorzystania wiedzy eksperckiej, musi on posiłkować się wiedzą biegłego sądowego. Biegły, jako ekspert w danej dziedzinie, ma za zadanie ułatwić sądowi ocenę zebranego w sprawie materiału dowodowego.

Biegły przedstawia swoje stanowisko w formie opinii (pisemnej lub ustnej). Opinia nie koncentruje się na faktach przedstawionych przez strony w ramach postępowania, lecz przedstawia wnioski wynikające z tych faktów. Wnioski, których nie da się wyciągnąć bez posiadania wiedzy eksperckiej, czyli wiadomości specjalnych.

Biegły może włączyć się do postępowania tylko, gdy sąd mu na to pozwoli. Włączenie biegłego do procesu cywilnego następuje przez wydanie przez sąd postanowienia o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego. Sąd wydaje takie postanowienie tylko wtedy, gdy uzna, że do rozstrzygnięcia sprawy konieczna jest wiedza ekspercka.

W postanowieniu o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego sąd powinien wskazać specjalizację biegłego, sposób i termin przedstawienia opinii oraz okoliczności faktyczne mające podlegać badaniu z wykorzystaniem wiedzy eksperckiej. Chodzi o to, żeby biegły nie miał wątpliwości, co ma być przedmiotem sporządzanej przez niego ekspertyzy, ani w jakich granicach ma obowiązek działać.

Szczególnie czujne powinny być strony reprezentowane przez adwokata lub radcę prawnego. Większość sądów stoi na stanowisku, że jeśli w stanie faktycznym sprawy występują okoliczności, do których wyjaśnienia niezbędna jest wiedza ekspercka, to obowiązkiem strony jest zgłoszenie wniosku o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego. Zasadą postępowania cywilnego jest to, że strona, która przedstawia w procesie określone twierdzenia zobowiązana jest je udowodnić. Tym samym, sędziowie stoją na stanowisku, że dopuszczenie dowodu z opinii biegłego z urzędu (czyli bez wniosku, lecz z inicjatywy sądu) stanowiłoby zwolnienie z inicjatywy dowodowej strony i przerzucenie aktywności procesowej na sąd. Strona, która chce wygrać spór, musi dbać o własne interesy, w szczególności poprzez przedstawienie wszystkich dostępnych dowodów na poparcie jej tezy, w tym przez zgłoszenie wniosku o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego. Konsekwencją braku wniesienia wskazanego wniosku, przez stronę reprezentowaną przez adwokata lub radcę prawnego, może być przegranie sporu.

Nie wystarczy być ekspertem

Biegłym może zostać osoba, która, między innymi:

- ukończyła 25 rok życia;

- ma teoretyczne i praktyczne wiadomości specjalne w danej gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła, a także innej umiejętności, które można zaliczyć jako eksperckie;

- daje gwarancję należytego wykonywania obowiązków biegłego.

Biegłym tłumaczem języka migowego może zostać osoba, która skończyła 21 lat oraz ma „Certyfikat drugi – «T2» – tłumacz-biegły w zakresie języka migowego" lub tytuł eksperta tego języka, wydany przez Polski Związek Głuchych. ?

Jak i kiedy firma może skorzystać z pomocy biegłego sądowego

Biegły przed objęciem funkcji jest zobowiązany do złożenia prezesowi sądu okręgowego, przy którym jest ustanawiany, przyrzeczenia o treści wskazanej w przepisach. Stały biegły sądowy (w odróżnieniu od biegłego spoza listy biegłych sądowych, który został powołany do konkretnego postępowania) składa przyrzeczenie tylko raz, to znaczy przy objęciu stanowiska stałego biegłego sądowego. W poszczególnych sprawach stały biegły sądowy powołuje się na złożone wcześniej przyrzeczenie. Biegłych sądowych, na okres 5 lat upływający z końcem roku kalendarzowego, ustanawia przy sądzie okręgowym prezes tego sądu. Biegli ustanawiani są dla poszczególnych gałęzi nauki, techniki, sztuki, rzemiosła, a także innych umiejętności.

Każdy prezes sądu okręgowego prowadzi listę biegłych sądowych według wskazanych powyżej dziedzin. Prezes prowadzi również wykaz biegłych sądowych na kartach założonych dla każdego biegłego; w listach i wykazach podaje się adres biegłego i termin, do którego został on ustanowiony, a także inne dane dotyczące specjalizacji.

Listy biegłych sądowych są dostępne w sekretariatach sądowych. W szczególności listy te udostępnia się stronom oraz uczestnikom postępowania.

Biegły sądowy ustanowiony przy sądzie okręgowym jest stałym biegłym sądowym jedynie w dziedzinie wiedzy określonej w decyzji o jego ustanowieniu.

Spoza listy

Biegłym może być również osoba spoza listy biegłych sądowych (jest to tak zwany biegły ad hoc). Sąd powołuje biegłego ad hoc do udziału w konkretnym postępowaniu ze względu na posiadane przez biegłego wiadomości specjalne niezbędne do rozstrzygnięcia postępowania. To sąd rozstrzygający konkretny spór i powołujący w związku z tym biegłego, ma obowiązek sprawdzić, czy biegły posiada odpowiednie kwalifikacje. Dzieje się tak w odróżnieniu od stałego biegłego sądowego, którego kwalifikacje ocenia prezes sądu i to tylko raz, przed wpisaniem eksperta na listę biegłych. W konsekwencji, przy powoływaniu stałego biegłego sądowego, sąd rozstrzygający spór, nie ma obowiązku ponownego badania posiadania przez tego biegłego określonych kwalifikacji.

Biegły spoza listy biegłych sądowych składa przyrzeczenie przed podjęciem czynności. Treść przyrzeczenia jest taka sama, jak treść przyrzeczenia składana przez stałego biegłego sądowego. W przypadku, gdy sąd zlecił biegłemu ad hoc sporządzenie opinii na piśmie, przyjmuje się, że złożenie przyrzeczenia „przed rozpoczęciem czynności" następuje na rozprawie, na którą wezwano biegłego w celu „ustnego wyjaśnienia opinii złożonej na piśmie". Biegły ad hoc może zostać zwolniony z obowiązku złożenia przyrzeczenia, gdy obie strony postępowania wyrażą na to zgodę.

Osoba, która została ustanowiona biegłym (stały biegły sądowy lub biegły ad hoc) może odmówić przyjęcia funkcji jeśli:

- jest małżonkiem jednej ze stron;

- jej wstępnym w linii prostej;

- jej zstępnym w linii prostej;

- rodzeństwem (dotyczy to również braci i sióstr przyrodnich);

- powinowatym w tej samej linii lub stopniu, o którym mowa w przypadkach wskazanych w pozycjach od drugiej do czwartej; lub

- pozostaje w stałym stosunku przysposobienia, z którąś ze stron (to znaczy adopcji).

Osoba wyznaczona na biegłego może również nie przyjąć nałożonego na nią obowiązku z powodu przeszkody, która uniemożliwia jej wydanie opinii (długotrwałej choroby, długiego wyjazdu, braku wiedzy specjalistycznej z określonej dziedziny, braku specjalistycznego sprzętu niezbędnego do sformułowania jednoznacznych wniosków).

Jeśli biegły nie udowodni sądowi, że zachodzą wskazane powyżej okoliczności, sąd nie zwolni go z obowiązku objęcia funkcji. Biegły nie może się odwołać od odmowy zwolnienia go z obowiązku objęcia funkcji biegłego. Tym bardziej, przekonanie sądu, co niemożności objęcia funkcji, leży w żywotnym interesie biegłego.

Swoboda sądu w odmowie zwolnienia biegłego z funkcji jest ograniczona. Sąd nie może odmówić biegłemu zwolnienia go z funkcji, między innymi:

- w sprawach, w których biegły jest stroną postępowania lub pozostaje z jedną ze stron w takim stosunku prawnym, że wynik sprawy oddziaływa na jego prawa lub obowiązki (np. jest współwłaścicielem domu, którego dotyczy spór);

- w sprawach małżonka biegłego, jego krewnych lub powinowatych w linii prostej, krewnych bocznych do czwartego stopnia i powinowatych bocznych do drugiego stopnia;

- w sprawach osób związanych z biegłym z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli;

- w sprawach, w których biegły był lub jest jeszcze pełnomocnikiem albo był radcą prawnym lub adwokatem jednej ze stron.

Brak zwolnienia biegłego z obowiązku objęcia funkcji, w sytuacjach opisanych w czterech punktach powyżej, może stanowić dla strony podstawę apelacji od niekorzystnego wyroku.

Opinia jako wynik pracy

Biegły odgrywa swoją rolę w postępowaniu przedstawiając sądowi opinię w zakresie wskazanym w postanowieniu dopuszczającym dowód z opinii biegłego. Zgodnie z przepisami k.p.c., to nie biegły jest dowodem w sprawie, lecz sporządzona przez niego opinia.

Opinia może zostać przedstawiona w formie pisemnej lub ustnej. O formie opinii decyduje sąd. W przeważającej mierze sąd zleca przedstawienie opinii na piśmie >patrz ramki.

Można krytykować

Przy dowodzie z opinii biegłego należy pamiętać, że adresatem opinii jest sąd, który w postępowaniu pełni rolę bezstronnego arbitra. To sąd ocenia przydatność opinii z punktu widzenia celów procesowych, jakie ma ona spełnić, czyli ułatwić sądowi rozstrzygnięcie kwestii wymagających posiadania wiedzy eksperckiej.

Sąd uwzględnia poziom wiedzy biegłego, sposób motywowania przez niego przedstawionego w opinii stanowiska, zgodności treści opinii z zasadami logiki i wiedzy powszechnej, podstaw teoretycznych opinii, jak również stopnia stanowczości wyrażonych w niej konkluzji. Sąd przyjmuje opinię, gdy uzna, że wnioski w niej zawarte zostały przedstawione w sposób kategoryczny, jasny i przekonujący. Dzięki temu opinia umożliwia sądowi uznanie za wyjaśnioną znaczącą dla postępowania okoliczność. W konsekwencji, sąd nie widzi potrzeby uzupełniania opinii czy też sporządzania nowej opinii przez innego biegłego. Ponieważ przyjęte jest, że sąd nie ma obowiązku dążenia do sytuacji, w której również strony zostaną przekonane do wniosków przedstawionych w opinii, wystarczy, że biegły przekona swoją opinią sąd.

Strona nie jest jednak bezbronna w sytuacji, gdy opinia biegłego jest dla niej nie do zaakceptowania ze względu na występujące w niej błędy merytoryczne, logiczne, brak spójności lub logiki w zawartych w niej wnioskach >patrz ramki.

—Anna Diaby-Lipka

Anna Diaby-Lipka, adwoat Kancelaria Adwokacka Anny Diaby-Lipka

Znaczenie dowodu

Dowód z opinii biegłego jest jednym ze źródeł dowodowych przewidzianych w k.p.c., obok: dokumentów, zeznań świadków, oględzin, przesłuchania stron i innych środków dowodowych (takich jak grupowe badanie krwi, nagrań audio lub audio-video).

Mimo tego, że w postępowaniu cywilnym nie przewidziano hierarchii dowodów i teoretycznie wszystkim należy nadawać taką samą moc, to trzeba podkreślić, że opinia biegłego może zaważyć na losach postępowania. Sąd nie może dokonać ustaleń sprzecznych z opinią biegłego sądowego złożoną do akt, jeśli jest ona prawidłowa i odmienne ustalenia nie mają oparcia w pozostałym zebranym w sprawie materiale dowodowym. Tym samym, strony od początku powinny przykładać dużą wagę do złożonej do akt opinii biegłego sądowego i odpowiednio szybko reagować w przypadku, gdy jest ona dla strony niekorzystna.

W rozumieniu przepisów k.p.c. opinią biegłego, stanowiącą dowód z opinii biegłego w rozumieniu tych przepisów, jest tylko opinia złożona do akt sprawy przez osobę wyznaczoną przez sąd (czyli stałego biegłego sądowego lub biegłego sądowego ad hoc). Sąd nie uzna za opinię biegłego sądowego opinii sporządzonej na zlecenie strony, nawet, jeśli sporządził ją największy w kraju autorytet.

Prywatne opinie opracowane na zlecenie stron, czy to w toku procesu, czy jeszcze przed jego wszczęciem, są dokumentami prywatnymi. W razie przyjęcia ich przez sąd orzekający w poczet materiału dowodowego należy je traktować jako wyjaśnienie strony składającej stanowiące poparcie stanowiska strony z uwzględnieniem wiedzy eksperckiej. Prywatna opinia może natomiast być argumentem przemawiającym za koniecznością dopuszczenia przez sąd dowodu z opinii biegłego.

Strona nie powinna rezygnować ze zgłoszenia wniosku o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego nawet, gdy dołącza do akt sprawy prywatną opinię biegłego. Rezygnacja ze zgłoszenia wniosku może doprowadzić do przegrania postępowania.

Co w opinii

Opinia biegłego powinna składać się z czterech części:

- wstępu,

- sprawozdania z dokonanych czynności i spostrzeżeń,

- wniosków biegłego i odpowiedzi na postawione biegłemu pytania, oraz

- uzasadnienia.

Do opinii powinny zostać również dołączone dokumenty, na podstawie których biegły oparł swoją opinię, albo, którymi się posiłkował przy jej sporządzeniu.

Wstęp opinii powinien zawierać jej tytuł, podstawę prawną wydania opinii i jej zakres, który wynika z treści postanowienia sądu w przedmiocie dopuszczenia dowodu z opinii biegłego sądowego. Biegły powinien również wskazać, czy jest stałym biegłym sądowym, czy też został ustanowiony do udziału w sprawie. Istotne jest wskazanie specjalizacji biegłego.

Sprawozdanie z dokonanych czynności i spostrzeżeń powinno zawierać, między innymi: opis stanu faktycznego, na podstawie którego została wydana opinia, opis czynności podjętych przez biegłego, opis metody i sposobu przeprowadzenia badań, w tym wskazanie materiałów naukowych wykorzystanych przez biegłego. Jeśli biegły korzystał z jednej lub z kilku dostępnych metod (jak to często ma miejsce przy wycenie przedsiębiorstwa lub udziałów/akcji) powinien wskazać, dlaczego wybrana przez niego metoda jest właściwa.

W dalszej kolejności biegły powinien przedstawić wnioski i odpowiedzi na postawione mu przez sąd pytania. Stanowisko biegłego powinno zostać przedstawione jednoznacznie, kategorycznie i być logiczną konsekwencją okoliczności wskazanych we wcześniejszych częściach opinii.

Uzasadnienie opinii, to znaczy wniosków i odpowiedzi, powinno zostać sformułowane w sposób zorganizowany, przejrzysty, zrozumiały również dla osób nie posiadających wiedzy eksperckiej. Powinno wskazywać i wyjaśnić przesłanki, które doprowadziły biegłego do przedstawionych wniosków. Analiza uzasadnienia opinii powinna prowadzić do wniosku, że wywody biegłego są spójne, logiczne i zostały oparte na dostępnych w aktach materiałach, jak również materiałach załączonych do opinii. W zależności od przedmiotu, opinia powinna powoływać się na materiały naukowe, co wykaże jednoznacznie, że stanowisko biegłego nie jest oderwane od aktualnego stanu nauki.

W sytuacji, gdy zlecono sporządzenie opinii w formie pisemnej, biegły powinien złożyć ją w kilku egzemplarzach. Odpisy opinii zazwyczaj doręczane są stronom, by mogły ustosunkować się do wniosków w niej zawartych, a tym samym umożliwić im czynny udział w postępowaniu dowodowym. Dzięki temu strony mogą zgłosić zastrzeżenia co do treści opinii, poprzez kwestionowanie niekorzystnych dla nich wniosków.

Podważanie dokumentu

Opinia biegłego może być zakwestionowana przez strony, które mogą podważać ją wszystkimi dostępnymi środkami dowodowymi przewidzianymi przez kodeks postępowania cywilnego. Działania zmierzające do podważenia opinii muszą zostać podjęte jak najszybciej, żeby sąd nie miał czasu przekonać się do przedstawionej przez biegłego opinii. Strona musi wykazać, że sporządzona przez biegłego opinia jest nieprzydatna dla rozstrzygnięcia kwestii wymagających wiedzy eksperckiej. Konsekwencją nieprzydatności opinii jest konieczność przeprowadzenia dodatkowego dowodu z opinii innych biegłych lub uzupełniającej opinii sporządzonej przez tego samego biegłego. O to strona powinna wnioskować podnosząc argumenty przeciwko złożonej do akt opinii.

Strona może podważać: fachowość, rzetelność, logiczność opinii, poziom wiedzy biegłego, podstawy teoretyczne opinii, sposób motywowania sformułowanego stanowiska, stopień stanowczości wyrażonych w niej ocen, zgodność z zasadami logiki i wiedzy powszechnej. Strona może również podważać przyjętą przez biegłego metodologię, sposób przeprowadzenia przez niego badań, jak również kolejność podjętych przez niego czynności, jeśli to miało wpływ na wnioski zawarte w opinii. Strona może wreszcie podnosić, że przedmiot opinii przekraczał zakres specjalizacji biegłego.

Trzeba pamiętać, by argumentować rzeczowo oraz konkretnie. Stanowisko strony, co do nieprzydatności opinii musi zostać poparte rzetelnym wywodem wykazującym wszystkie błędy i nieścisłości, które zdaniem strony powodują, że opinia nie powinna zostać uwzględniona przez sąd. Sąd uzna wniosek strony o nową opinię lub opinię uzupełniająca tylko, jeśli argumentacja strony go przekona o konieczności podjęcia takich działań.

Podczas rozprawy należy pamiętać o tym, że pytania zadawane biegłemu muszą być związane ze sprawą, mieścić się w zakresie zleconej biegłemu opinii, dotyczyć tylko tej dziedziny, w której biegły jest specjalistą.

W przypadku, gdy opinia nie jest korzystna dla strony, to warto zastanowić się, czy nie zachodzą podstawy do wyłączenia biegłego. Okolicznością uzasadniającą wniosek o wyłączenie biegłego może być sama treść opinii.

Biegły nie może być zainteresowany rozstrzygnięciem sprawy. Ma jedynie ułatwić sądowi rozstrzygnięcie istotnych dla postępowania kwestii, do których wymagana jest wiedza ekspercka. Tym samym niemerytoryczne, wyrażające negatywne emocje uwagi zawarte w opinii biegłego sądowego pod adresem strony lub jej pełnomocnika, mogą uzasadniać wątpliwości, co do jego bezstronności w sprawie i stanowić podstawę do jego wyłączenia przez sąd. Takie same wątpliwości, uzasadniające wyłączenie biegłego, będą zachodzić w sytuacji, w której biegły, jeszcze przed wszczęciem postępowania, sporządził dla którejś ze stron opinię obejmującą ten sam zakres tematyczny, co opinia sporządzana na potrzeby postępowania sądowego.

Biegły sądowy jest jednym z istotnych, chociaż drugoplanowych aktorów postępowania cywilnego. Jest istotny, bo jego opinia może mieć duży wpływ na rozstrzygnięcie sprawy. Drugoplanowy, bo nie pojawia się w każdym postępowaniu, a jak się pojawia, to prawie nigdy na samym jego początku.

Po prostu ekspert

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP