Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Firma

Trybunał Praw Człowieka: pracodawca może przeglšdać prywatnš korespondencję pracowników

123RF
W uzasadnionych przypadkach pracodawca może zapoznać się z treœciš internetowej korespondencji prowadzonej przez pracowników – orzekł we wtorek Europejski Trybunał Praw Człowieka.

O wyroku pisze portal wirtualnemedia.pl. Pochodzšcy z Rumunii inżynier oskarżył swojego pracodawcę o łamanie praw człowieka do prywatnoœci. Mężczyzna został zwolniony z pracy, po tym jego szef odkrył, że w trakcie godzin pracy wykorzystywał służbowe konto w komunikatorze Yahoo do korespondencji z narzeczonš.

We wtorkowym wyroku Europejski Trybunał Praw Człowieka w Starsburgu orzekł, iż „uzasadnione jest prawo pracodawcy do zweryfikowania tego, czy zatrudnione przez niego osoby wykonujš właœciwie zadania powierzone im w godzinach pracy". Jak jednak zaznaczono, w kwestiach dotyczšcych œledzenia internetowej korespondencji pracowników przez pracodawców konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy żywotnymi interesami tych pierwszych, a prawem do prywatnoœci drugiej strony.

Wyrok ten może być drogowskazem dla innych europejskich sšdów orzekajšcych w podobnych sprawach, ale jak podkreœlajš eksperci, nie oznacza to automatycznego wydawania przez nie identycznych wyroków, bowiem każda sprawa cechuje się innymi okolicznoœciami.

ródło: wirtualnemedia.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL