Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finansowanie

Sšsiedzi bijš nas taniš hipotekš

123RF
Najtańsze kredyty hipoteczne sš w krajach najbogatszych oraz…u naszych sšsiadków. Na czele dziesięciu krajów z najtańszš hipotekš jest Japonia.

Œredni kredyt hipoteczny w japońskim banku ma oprocentowanie 1,2 proc. Eksperci, którzy sporzšdzili ranking dziesięciu państw z najtańszš hipotekš, cytowany przez gazetę RBK, tłumaczš to wysokimi cenami mieszkań w Kraju Kwitnšcej Wiœni. Za metr kwadratowy trzeba tam zaplacić co najmniej 5 tysięcy dolarów. W połšczeniu z niskš inflacjš tania hipoteka ma tworzyć dobry klimat dla inwestorów.

Na drugiej pozycji jeden z najbogatszych krajów Europy - Szwajcaria ze stawkš 1,4 proc., wyprzedza Finlandię - 1,5 proc..Tutaj wytłumaczeniem niskiego oprocentowania sš także wysokie ceny mieszkań. Przy czym w Szwajcarii największš popularnoœciš cieszy się hipoteka na całe i więcej życie czyli od 50 do 100 lat. Jest ona dziedziczona przez spadkobierców. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Szwecja (1,87 proc.), Słowacja (1,92 proc.), Niemcy i Czechy (po 1,99 proc.), Litwa 2,03 proc., Tajwan 2,04 proc. i Austria 2,1 proc..

Polskie kredyty hipoteczne sš œrednio dwukrotnie droższe od niemieckich, czeskich, słowacki i litewskich.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL