Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finansowanie

Klienci wzięli wszystko z MdM

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Kupujšcy mieszkania do cna wykorzystali dodatkowe pienišdze na dopłaty - mówi Marcin Krasoń z Home Brokera.

Analityk Home Brokera, Marcin Krasoń, podsumowuje sytuację na rynku nieruchomoœci, które można kupić na kredyt z dopłatš:

Według danych BGK klienci złożyli w sierpniu wnioski na dopłaty na łšcznš kwotę 66,9 mln zł, z czego częœć to wnioski przeniesione z 2018 roku. 2,57 mld zł - na takš łšcznš kwotę wnioski o dopłaty w ramach Mieszkania dla Młodych złożyli dotšd kupujšcy mieszkania. Czerwiec i lipiec były spokojne, ale nieoczekiwane uwolnienie dodatkowych pieniędzy w sierpniu spowodowało skokowy wzrost zainteresowania programem.

Pula otwarta 8 sierpnia skończyła się w mgnieniu oka, kupujšcy mieszkania czekali na ten dzień ze wstępnie przygotowanymi dokumentami tylko po to, by w odpowiednim czasie złożyć w banku wniosek. Nic więc dziwnego, że już w połowie dnia BGK opublikował komunikat o zaprzestaniu przyjmowania wniosków. Kredytobiorcy złożyli do banku wnioski na kwotę dopłat 66,9 mln zł, z czego 5,7 mln to wnioski kredytowe przeniesione z 2018 r. Teraz czeka nas kilka miesięcy spokoju. Banki nie przyjmujš wniosków o kredyty z dopłatami. Otwarcie okienek nastšpi 2 stycznia przyszłego roku.

Spodziewamy się tłumów potencjalnych beneficjentów z gotowymi wnioskami kredytowymi w dłoni. W ubiegłym roku w grudniu banki pomagały klientom we wstępnym przygotowaniu dokumentów, tym razem pewnie będzie podobnie. Dofinansowanie w programie 'Mieszkanie dla Młodych" przysługuje klientom do 35. roku życia, którzy kupujš pierwsze mieszkanie mieszczšce się w limitach powierzchniowych i cenowych. Łatwiej majš rodziny wielodzietne – ich nie dotyczy zasada pierwszego mieszkania, mogš też kupić większy lokal i otrzymać wyższš dopłatę.

Wysokoœć dopłat zależy od wielkoœci i lokalizacji nieruchomoœci. Dofinansowanie wyliczane jest na podstawie ogłaszanej przez wojewodów wartoœci wskaŸników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Zmieniajš się one co pół roku i decydujš zarówno o wysokoœci dopłat, jak i limitów cenowych, w których trzeba się zmieœcić przy zakupie mieszkania. Limity sš różne dla rynku wtórnego i pierwotnego.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL