Finansowanie

Klienci wzięli wszystko z MdM

Fotorzepa/Jerzy Dudek
Kupujący mieszkania do cna wykorzystali dodatkowe pieniądze na dopłaty - mówi Marcin Krasoń z Home Brokera.

Analityk Home Brokera, Marcin Krasoń, podsumowuje sytuację na rynku nieruchomości, które można kupić na kredyt z dopłatą:

Według danych BGK klienci złożyli w sierpniu wnioski na dopłaty na łączną kwotę 66,9 mln zł, z czego część to wnioski przeniesione z 2018 roku. 2,57 mld zł - na taką łączną kwotę wnioski o dopłaty w ramach Mieszkania dla Młodych złożyli dotąd kupujący mieszkania. Czerwiec i lipiec były spokojne, ale nieoczekiwane uwolnienie dodatkowych pieniędzy w sierpniu spowodowało skokowy wzrost zainteresowania programem.

Pula otwarta 8 sierpnia skończyła się w mgnieniu oka, kupujący mieszkania czekali na ten dzień ze wstępnie przygotowanymi dokumentami tylko po to, by w odpowiednim czasie złożyć w banku wniosek. Nic więc dziwnego, że już w połowie dnia BGK opublikował komunikat o zaprzestaniu przyjmowania wniosków. Kredytobiorcy złożyli do banku wnioski na kwotę dopłat 66,9 mln zł, z czego 5,7 mln to wnioski kredytowe przeniesione z 2018 r. Teraz czeka nas kilka miesięcy spokoju. Banki nie przyjmują wniosków o kredyty z dopłatami. Otwarcie okienek nastąpi 2 stycznia przyszłego roku.

Spodziewamy się tłumów potencjalnych beneficjentów z gotowymi wnioskami kredytowymi w dłoni. W ubiegłym roku w grudniu banki pomagały klientom we wstępnym przygotowaniu dokumentów, tym razem pewnie będzie podobnie. Dofinansowanie w programie 'Mieszkanie dla Młodych" przysługuje klientom do 35. roku życia, którzy kupują pierwsze mieszkanie mieszczące się w limitach powierzchniowych i cenowych. Łatwiej mają rodziny wielodzietne – ich nie dotyczy zasada pierwszego mieszkania, mogą też kupić większy lokal i otrzymać wyższą dopłatę.

Wysokość dopłat zależy od wielkości i lokalizacji nieruchomości. Dofinansowanie wyliczane jest na podstawie ogłaszanej przez wojewodów wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Zmieniają się one co pół roku i decydują zarówno o wysokości dopłat, jak i limitów cenowych, w których trzeba się zmieścić przy zakupie mieszkania. Limity są różne dla rynku wtórnego i pierwotnego.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL