Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finansowanie

Analityk: MdM dla osób, które i tak stać na mieszkanie

Fotorzepa, Sławomir Mielnik
Zarówno Rodzina na Swoim, jak i Mieszkanie dla Młodych były przeznaczone dla osób, które i tak stać na mieszkanie - mówił PAP analityk rynku nieruchomoœci Marcin Krasoń. Jego zdaniem lepiej byłoby stymulować rynek pracy tak, by ludzie zarabiali więcej.

Jak mówił Krasoń, "choć o pienišdze z Mieszkania dla Młodych będzie można starać się jeszcze na poczštku przyszłego roku, to zdecydowana większoœć programu jest już za nami, a do kredytobiorców trafiło 2,5 mld zł".

Dodał, że łšcznie z dofinansowania skorzystało ok. 100 tys. kredytobiorców, co oznacza, że tyle osób kupiło taniej mieszkanie np. bez wkładu własnego do kredytu hipotecznego.

Przypomniał, że poczštkowo program nie cieszył się dużš popularnoœciš, bo obejmował tylko rynek pierwotny. Dopiero nowelizacja z 2015 r., która włšczyła do programu lokale z rynku wtórnego i zwiększyła dostępnoœć oraz dopłaty dla rodzin wielodzietnych spowodowała, że "popularnoœć programu eksplodowała i od tamtego momentu pienišdze kończš się przed czasem".

"Jestem doœć sceptyczny, jeœli chodzi o to, czy potrzebujemy tego typu programów w Polsce" - ocenił Krasoń. Jego zdaniem warto zauważyć, że zarówno program Rodzina na Swoim, jak i Mieszkanie dla Młodych były "przeznaczone dla osób, które i tak stać na mieszkanie, bo majš zdolnoœć kredytowš". "Rzecz w tym, że nijak nie oceniał tego, komu owa pomoc faktycznie ułatwi życie" - dodał.

Ocenił, że sš lepsze pomysły, które dajš ułatwienia a nie bezpoœrednie dopłaty. "Lepiej byłoby stymulować rynek pracy tak, aby ludzie lepiej zarabiali lub ułatwiać życie budujšcym mieszkania, by te były tańsze" - podsumował.

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wystartował w 2014 r. i zastšpił inny rzšdowy program - "Rodzina na swoim". MdM polega na tym, że beneficjenci otrzymujš dofinansowanie do kredytu hipotecznego. Limity dofinansowania na kolejne lata wynoszš 746 mln zł na 2017 r. i 762 mln zł na 2018 r. Ostatnia transza, czyli 50 proc. całej puli na 2018 r., ruszy w styczniu przyszłego roku, będzie to też ostatni rok funkcjonowania programu.

Z informacji resortu infrastruktury i budownictwa wynika, że program MdM zostanie zastšpiony przez jeden z elementów Narodowego Programu Mieszkaniowego - Indywidualne Konta Mieszkaniowe (IKM), które będš wsparciem dla oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Pienišdze zaoszczędzone na kontach będzie można przeznaczyć nie tylko na zakup mieszkania czy budowę domu, ale także np. na wkład własny przy zakupie nieruchomoœci. Oszczędnoœci będzie można także wykorzystać na remont czy wykończenie mieszkania bšdŸ domu.

Zgodnie z Narodowym Programem Mieszkaniowym budżet państwa przeznaczy na premie dla oszczędzajšcych na Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych 200 mln zł w 2019 r., 400 mln zł w 2020 r., 600 mln zł w 2021 r., 800 mln zł w 2022 r., 1 mld zł poczšwszy od 2023 r.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL