Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Finansowanie

"MdM" w hibernacji

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Kredytobiorcy złożyli w BGK wnioski o dopłaty na 2018 r. na łączną kwotę 53,8 mln zł.

O programie "Mieszkanie dla młodych" mówi Marcin Krasoń, analityk firmy Home Broker:

Do 2 stycznia 2018 r. program "Mieszkanie dla Młodych" pozostawać będzie w uśpieniu. Z najnowszych danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w kwietniu kredytobiorcy złożyli wnioski na ponad 50 mln zł, co już w pierwszym tygodniu wyczerpało tegoroczną pulę na przyszłoroczne dopłaty.

Na razie BGK w ogóle nie przyjmuje wniosków o dofinansowanie. Podsumowanie kwietnia pokazuje, że kredytobiorcy złożyli w BGK wnioski o dopłaty na 2018 r. na łączną kwotę 53,8 mln zł (z czego 2,9 mln zł to prawdopodobnie wnioski przesunięte z 2017 r., bo o tyle spadła wartość wniosków na ubiegły rok), a miało to miejsce w pierwszym tygodniu miesiąca.

Od 7 kwietnia program pozostaje w uśpieniu i będzie tak do początku stycznia przyszłego roku. Wtedy to odblokowana zostanie druga pula pieniędzy na 2018 r. i spodziewamy się tłumów potencjalnych beneficjentów z gotowymi wnioskami kredytowymi w dłoni. W styczniu tego roku chętni złożyli wnioski o dopłaty w samym 2017 r. na łączną kwotę 350 mln zł, wyczerpując niemal dokładnie w miesiąc całą dostępną pulę.

Spodziewamy się, że zainteresowanie dopłatami w przyszłym roku będzie jeszcze większe i komunikat o zaprzestaniu przyjmowania wniosków ujrzy światło dzienne wcześniej niż w tym roku. Od tego momentu będziemy mieli sytuację, w której program "MdM" będzie teoretycznie działał do końca grudnia 2018 r., ale w praktyce skończy się już w styczniu.

Fakty są więc takie, że zgodnie z ustawą program "MdM" będzie działał jeszcze ponad 19,5 miesiąca, ale w praktyce wnioski o dopłaty składać będzie można tylko przez kilka tygodni stycznia, a obowiązywać będzie zasada kto pierwszy ten lepszy. To oznacza, że potencjalni chętni powinni przygotować się do stycznia najlepiej jak się da, by dofinansowanie nie uciekło im sprzed nosa.

Już w ubiegłym roku część banków wdrożyła w grudniu specjalne procedury umożliwiające kredytobiorcom wcześniejszą weryfikację dokumentów i wstępne badanie zdolności kredytowej, dzięki czemu gotowy wniosek można było złożyć zaraz na początku stycznia. Najprawdopodobniej teraz będzie tak samo. Dofinansowanie w programie "Mieszkanie dla Młodych" przysługuje nabywającym swoje pierwsze mieszkanie, którzy nie skończyli jeszcze 35. roku życia pod warunkiem, że kupują lokal mieszczący się w limitach powierzchniowych i cenowych. Łatwiej mają rodziny wielodzietne - ich nie dotyczy zasada pierwszego mieszkania, mogą też kupić większe mieszkanie i otrzymać wyższą dopłatę.

Wysokość dopłat w programie "Mieszkanie dla Młodych" zależy od wielkości i lokalizacji nieruchomości. Dofinansowanie wyliczane jest na podstawie ogłaszanej przez wojewodów wartości wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Zmieniają się one co pół roku i decydują zarówno o wysokości dopłat, jak i limitów cenowych, w których trzeba się zmieścić przy zakupie mieszkania.

Najwyższe dopłaty można uzyskać w Warszawie, gdzie nieruchomości są najdroższe. Rodzina z co najmniej trójką dzieci może w stolicy dostać nawet 113,5 tys. zł, pod warunkiem, że kupuje lokal o powierzchni 65 mkw. lub większe. Dla porównania, singlom i parom bezdzietnym przysługuje najwyżej 29 tys. zł.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL