Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finansowanie

"MdM" w hibernacji

Fotorzepa/ Jerzy Dudek
Kredytobiorcy złożyli w BGK wnioski o dopłaty na 2018 r. na łšcznš kwotę 53,8 mln zł.

O programie "Mieszkanie dla młodych" mówi Marcin Krasoń, analityk firmy Home Broker:

Do 2 stycznia 2018 r. program "Mieszkanie dla Młodych" pozostawać będzie w uœpieniu. Z najnowszych danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że w kwietniu kredytobiorcy złożyli wnioski na ponad 50 mln zł, co już w pierwszym tygodniu wyczerpało tegorocznš pulę na przyszłoroczne dopłaty.

Na razie BGK w ogóle nie przyjmuje wniosków o dofinansowanie. Podsumowanie kwietnia pokazuje, że kredytobiorcy złożyli w BGK wnioski o dopłaty na 2018 r. na łšcznš kwotę 53,8 mln zł (z czego 2,9 mln zł to prawdopodobnie wnioski przesunięte z 2017 r., bo o tyle spadła wartoœć wniosków na ubiegły rok), a miało to miejsce w pierwszym tygodniu miesišca.

Od 7 kwietnia program pozostaje w uœpieniu i będzie tak do poczštku stycznia przyszłego roku. Wtedy to odblokowana zostanie druga pula pieniędzy na 2018 r. i spodziewamy się tłumów potencjalnych beneficjentów z gotowymi wnioskami kredytowymi w dłoni. W styczniu tego roku chętni złożyli wnioski o dopłaty w samym 2017 r. na łšcznš kwotę 350 mln zł, wyczerpujšc niemal dokładnie w miesišc całš dostępnš pulę.

Spodziewamy się, że zainteresowanie dopłatami w przyszłym roku będzie jeszcze większe i komunikat o zaprzestaniu przyjmowania wniosków ujrzy œwiatło dzienne wczeœniej niż w tym roku. Od tego momentu będziemy mieli sytuację, w której program "MdM" będzie teoretycznie działał do końca grudnia 2018 r., ale w praktyce skończy się już w styczniu.

Fakty sš więc takie, że zgodnie z ustawš program "MdM" będzie działał jeszcze ponad 19,5 miesišca, ale w praktyce wnioski o dopłaty składać będzie można tylko przez kilka tygodni stycznia, a obowišzywać będzie zasada kto pierwszy ten lepszy. To oznacza, że potencjalni chętni powinni przygotować się do stycznia najlepiej jak się da, by dofinansowanie nie uciekło im sprzed nosa.

Już w ubiegłym roku częœć banków wdrożyła w grudniu specjalne procedury umożliwiajšce kredytobiorcom wczeœniejszš weryfikację dokumentów i wstępne badanie zdolnoœci kredytowej, dzięki czemu gotowy wniosek można było złożyć zaraz na poczštku stycznia. Najprawdopodobniej teraz będzie tak samo. Dofinansowanie w programie "Mieszkanie dla Młodych" przysługuje nabywajšcym swoje pierwsze mieszkanie, którzy nie skończyli jeszcze 35. roku życia pod warunkiem, że kupujš lokal mieszczšcy się w limitach powierzchniowych i cenowych. Łatwiej majš rodziny wielodzietne - ich nie dotyczy zasada pierwszego mieszkania, mogš też kupić większe mieszkanie i otrzymać wyższš dopłatę.

Wysokoœć dopłat w programie "Mieszkanie dla Młodych" zależy od wielkoœci i lokalizacji nieruchomoœci. Dofinansowanie wyliczane jest na podstawie ogłaszanej przez wojewodów wartoœci wskaŸników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Zmieniajš się one co pół roku i decydujš zarówno o wysokoœci dopłat, jak i limitów cenowych, w których trzeba się zmieœcić przy zakupie mieszkania.

Najwyższe dopłaty można uzyskać w Warszawie, gdzie nieruchomoœci sš najdroższe. Rodzina z co najmniej trójkš dzieci może w stolicy dostać nawet 113,5 tys. zł, pod warunkiem, że kupuje lokal o powierzchni 65 mkw. lub większe. Dla porównania, singlom i parom bezdzietnym przysługuje najwyżej 29 tys. zł.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL