Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finansowanie

Hipoteki dawno nie były tak tanie

Adobe Stock
Duży popyt na kredyty mieszkaniowe utrzymuje się między innymi z powodu prawie najniższych w historii cen tych kredytów. Jak powalczyć o niższe marże?

Według najnowszych danych NBP w marcu banki udzieliły kredytów hipotecznych na kwotę aż 4,5 mld zł. Takiego zainteresowania nie widzieliœmy od wielu lat. Jednoczeœnie ich oprocentowanie wyniosło œrednio tylko 4,33 proc. To jeden z najniższych poziomów w historii. Taniej było tylko od kwietnia do czerwca 2015 r.

Skšd spadek oprocentowania?

W marcu minęły trzy lata odkšd NBP obniżył stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu. Dzięki temu kredyty hipoteczne pozostajš tanie i doœć łatwo dostępne. Najtańsze były w II kwartale 2015 r., póŸniej zapowiedziano wprowadzenie podatku bankowego, co spowodowało istotne podwyżki marż, które przełożyły się na wzrost oprocentowania udzielanych kredytów. Marcowy spadek oprocentowania do poziomu zbliżonego do tego z 2015 r. jest o tyle niezwykły, że marże w ofertach banków nie wróciły do poziomu sprzed trzech lat.

Skšd w takim razie tak niskie oprocentowanie kredytów udzielonych w marcu? Zdaniem Expandera najważniejszš przyczynš było to, że zmienił się typ kredytobiorców po zakończeniu programu „Mieszkanie dla młodych". Kredyty z dopłatš częœciej zacišgały osoby, które nie miały dużego wkładu własnego. Niezbyt wysokie były również kwoty o jakie wnioskowali, gdyż limitowane były ceny mieszkań, na które można były uzyskać dopłatę. - Ogromne zainteresowanie kredytami w marcu pochodziło więc prawdopodobnie od osób, które częœciej miały wysoki wkład własny i które częœciej wnioskowały o wyższš kwotę niż ci, którzy starali się o kredyty wypłacane w styczniu i lutym. Dodatkowo mieli też zapewne lepsze dochody, gdyż nie interesowały ich tanie mieszkania, które można było kupić za kredyt z dopłatš. Zamożniejsi klienci częœciej korzystajš też z pomocy ekspertów finansowych pomagajšcym im znaleŸć najtańsza ofertę. Te wszystkie element przełożyły się na to, że uzyskiwali lepsze marże, a więc i niższe oprocentowanie – mówi Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors.

Jak uzyskać tańszy kredyt?

Korzystny wpływ na koszt kredytu ma to jeœli posiadamy więcej niż 20 proc. lub więcej niż 50 proc. wkładu własnego. Pomaga też wysoka tzw. ocena skoringowa, uwzględniajšca m. in. poziom dochodów i historię kredytowš. - W częœci banków również kwota kredytu ma wpływ na poziom oprocentowania. Jeœli jest wyższa niż np. 200 000 zł, to marża jest obniżana. W skrajnym przypadku może się więc zdarzyć, że jeden wnioskodawca otrzyma oprocentowanie kredytu wynoszšce np. 4,3 proc., a inny w tym samym banku dostanie znacznie lepszš ofertę - 3,30 proc. Tańszy kredyt możemy więc zapewnić sobie sami np. gromadzšc wysoki wkład własny czy dbajšc o dobrš historię kredytowš. Ważne jest również to, aby porównać oferty banków, gdyż bardzo istotnie się one od siebie różnš. Dla przykładu jeden może nam zaproponować oprocentowanie wynoszšce 3,3 proc., to inny aż 5 proc. – dodaje Sadowski.

Ocenia, że teraz dobry moment na zacišganie kredytu hipotecznego jest. - Wnioskodawcom sprzyjajš niskie stopy procentowe i korzystna sytuacja na rynku pracy, która powoduje, że banki nie bojš się pożyczać nam pieniędzy. Zadłużajšc się pamiętajmy jednak, że jest to kredyt, który będziemy zapewne spłacać wiele lat. W tym czasie mogš wzrosnšć stopy procentowe lub bezrobocie. Lepiej więc nie przesadzać z zadłużeniem. Gdy już uzyskamy kredyt warto zaczšć budować sobie poduszkę finansowš, która pomoże nam spłacać raty np. gdybyœmy kiedyœ stracili pracę i przez dłuższy czas nie mogli znaleŸć nowej – radzi ekspert.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL