Dług większy niż wartość mieszkania?

aktualizacja: 26.02.2017, 12:00
Problemem jest wysoki kurs franka, który utrzymuje się powyżej 4 zł.
Problemem jest wysoki kurs franka, który utrzymuje się powyżej 4 zł.
Foto: materiały prasowe

W przypadku kredytów hipotecznych we frankach z lutego 2007 r., suma zapłaconych rat, jest nadal niższa niż w przypadku kredytów w złotych, zaciąganych w tym samym okresie.

REDAKCJA POLECA
01.03.2017
Zakredytowana i coraz droższa Warszawa
28.02.2017
Mniej "hipotek" niż rok temu
28.02.2017
Samochód głównym powodem zadłużeń Polaków
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Blisko 100 tysięcy kredytów hipotecznych udzielonych we frankach szwajcarskich ma w tym roku 10. rocznicę spłaty. Średnia wysokość zadłużenia w momencie ich zaciągnięcia wynosiła około 220 tys. zł. Obecnie dług wynosi około 270 tys. zł.

Komentuje Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors:

- Nie widać szans na uchwalenie ustawy, która pozwoliłaby przewalutować kredyty we frankach po kursie korzystniejszym od obecnego. Problemem okazuje się nawet zwrot spreadów, a właściwie ich części, gdyż prezydencki projekt zakłada zwrot różnicy między dopuszczalnym spreadem i tym faktycznie naliczonym przez banki.

Sejmowa podkomisja do spraw ustaw frankowych poprosiła Komisję Nadzoru Finansowego o wyliczenie kosztów, które poniosą banki z tytułu zwrotu spreadów. Za miesiąc mamy dowiedzieć się, jakie będą kolejne losy nowego prawa.

Następny problem to wysoki kurs franka, który utrzymuje się powyżej 4 zł. Co prawda, w tym roku złoty radzi sobie całkiem nieźle i wyraźnie się umacnia. Jednocześnie frank zyskuje na wartości względem euro. To powoduje, że notowania CHF w naszym kraju nie spadają aż tak mocno jak euro.

Przy obecnym kursie zadłużenie przeciętnego kredytu frankowego z 2007 r., czyli zaciągniętego na kwotę 220 tys. zł, wynosi ok. 270 tys. zł. Tak jest pomimo regularnego spłacania zadłużenia przez 10 kolejnych lat. Dla porównania, zadłużenie w przypadku takiego samego kredytu zaciągniętego w złotych wynosi ok. 175 tys. zł.

Na pocieszenie można jednak dodać, że jeżeli chodzi o kredyty w CHF z lutego 2007 r., suma zapłaconych dotychczas rat, jest nadal niższa niż w przypadku kredytów w złotych, zaciąganych w tym samym okresie.

Biorąc pod uwagę kwotę 220 tys. zł, okres spłaty rozłożony na 30 lat i marżę wynoszącą 1,32 proc., suma rat wyniesie około 132 tys. 800 zł. W przypadku kredytu w złotych, (marża 0,9 proc.), kwota zaległości to blisko 140 tys. 300 zł. Różnica wynosi więc 7,5 tys. zł. Będzie się ona jednak zmniejszała, gdyż rata kredytu w złotych jest aktualnie niższa o ok. 290 zł.

Należy także dodać, że ta korzystna różnica w wysokości zapłaconych dotychczas rat, niestety dotyczy tylko niewielkiej części kredytów w CHF. Na początku 2007 r. kurs franka był jeszcze stosunkowo wysoki (2,41 zł - 1 lutego 2007 r.). Im jest on wyższy, niższe jest zadłużenie wyrażone w CHF.

W kolejnych miesiącach można było zaobserwować spadek kursu i już niedługo dziesiątą rocznicę spłaty będą obchodzili kredytobiorcy, których suma rat jest wyższa niż w przypadku kredytów w złotych.

POLECAMY

KOMENTARZE