Budynek i umieszczona w nim budowla są odrębnie opodatkowane

W przypadku umiejscowienia budowli (fundamentów pod linią produkcyjną) wewnątrz budynku opodatkowaniu podlega zarówno powierzchnia użytkowa budynku, jak również wartość początkowa budowli znajdującej się w jego bryle.

Publikacja: 05.12.2016 03:00

Budynek i umieszczona w nim budowla są odrębnie opodatkowane

Foto: 123rf

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 października 2016 r. (I FSK 2532/14).

Na mocy umowy spółka zrealizowała zamierzenie inwestycyjne w postaci zakupu nowej linii produkcyjnej wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Linia składa się z kilkunastu maszyn zlokalizowanych wewnątrz budynku fabryki, które są na trwałe przytwierdzone do podłoża za pomocą fundamentów. W związku z tym spółka zwróciła się z pytaniem do organu podatkowego, czy w sytuacji umiejscowienia budowli w postaci fundamentów pod linią produkcyjną wewnątrz budynku, stanowi ona odrębny przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, w związku z czym podlega opodatkowaniu niezależnie od budynku. Spółka podniosła, że opodatkowanie powierzchni użytkowej budynku wyklucza jednoczesne opodatkowanie budowli ściśle związanej z tym budynkiem, ponieważ budowle znajdujące się w budynku nie są samodzielnym przedmiotem opodatkowania.

Organ podatkowy nie podzielił stanowiska spółki. Jego zdaniem z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że budowla nie może zostać uznana za budynek, gdyż wyrażenia te są pojęciami rozłącznymi, mającymi odmienne znaczenie. W związku z tym opodatkowaniu będą podlegały odrębnie zarówno budynek, jak i budowla. WSA w wyroku I Sa/Gl 58/14 podzielił stanowisko organu, uznając, że jeżeli w budynku została usytuowana budowla, która stanowi odrębny od budynku, samodzielny obiekt lub urządzenie budowlane, to budowla ta jest odrębnym od budynku przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Rozpatrując skargę spółki na powyższy wyrok NSA podzielił stanowisko organu podatkowego. W uzasadnieniu podkreślił, że z faktu, iż fundament pod linią produkcyjną jest wyodrębnionym środkiem trwałym znajdującym się wewnątrz budynku, nie wynika prawo do zwolnienia budowli z opodatkowania, gdyż zwolnienie takie nie występuje w ustawie. Natomiast zwolnienia podatkowe powinny być wyprowadzane z normy prawnej rangi ustawowej. Niemożliwe jest zatem, aby można było zwolnić budowlę z opodatkowania podatkiem od nieruchomości, ponieważ samodzielne zastosowanie zwolnienia przez organ byłoby naruszeniem przepisów prawa.

—Aleksandra Napiórkowska, współpracowniczka zespołu zarządzania wiedzą podatkową firmy Deloitte

Komentarz eksperta

Marcin Kukuła, starszy konsultant w dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że wbrew doniesieniom prasowym komentowany wyrok nie dotyczy opodatkowania podatkiem od nieruchomości linii produkcyjnej zlokalizowanej wewnątrz budynku, stanowiącej w rzeczywistości zespół urządzeń technicznych i instalacji, lecz fundamentów pod tą linią. We wniosku o udzielenie indywidualnej interpretacji podatkowej podatnik zwrócił się bowiem z pytaniem, czy w przypadku umiejscowienia budowli w budynku (fundamentów pod linią produkcyjną) stanowi ona odrębny od budynku przedmiot opodatkowania.

Przy tak zakreślonym stanie faktycznym, w którym podatnik jednoznacznie stwierdził, że w budynku znajduje się budowla, zarówno organ podatkowy, jak i sądy obu instancji, kierując się wykładnią przepisów prawa budowlanego oraz ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, musiały uznać, że podlega ona opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości od swojej wartości początkowej, niezależnie od opodatkowania budynku, w którym została umiejscowiona.

W rozstrzygnięciach dotyczących wniosków o wydanie indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowych brak jest bowiem możliwości ingerowania w przedstawiony stan faktyczny. Organ podatkowy i sądy nie mogły zatem przeprowadzić dodatkowego postępowania wyjaśniającego, które miałoby na celu rozstrzygniecie czy sporne fundamenty rzeczywiście są odrębnym od budynku obiektem budowlanym i tym samym samodzielną budowlą.

Trzeba natomiast wskazać, że zgodnie z przepisami prawa budowlanego obowiązującymi w momencie wydania interpretacji, przez obiekt budowlany należało rozumieć miedzy innymi budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Tym samym instalacje i urządzenia techniczne znajdujące się w budynku, które mu służą, nie stanowią odrębnego przedmiotu opodatkowania. Gdy jednak w budynku umiejscowiona zostanie budowla stanowiąca odrębny obiekt budowlany, opodatkowaniu będzie podlegać zarówno budynek, jak i położona w nim budowla.

Nie oznacza to natomiast, że komentowany wyrok stanowi wyłom w dotychczasowej linii orzeczniczej sądów administracyjnych dotyczącej obiektów umiejscowionych w budynkach. W dalszym ciągu bowiem urządzenia i instalacje zlokalizowane w budynkach nie stanowią samodzielnych przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Na taką interpretację przepisów nie miała również wpływu zmiana definicji obiektu budowlanego wprowadzona w czerwcu 2015 r., co potwierdza między innymi odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację poselską nr 14789.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego