Instrukcja obsługi cząstkowej deklaracji VAT-7 dla szkół

Od 1 lipca 2015 r. obowiązuje nowy wzór deklaracji VAT-7 i według niego musi być ona wypełniana.

Publikacja: 10.11.2015 05:10

Instrukcja obsługi cząstkowej deklaracji VAT-7 dla szkół

Foto: www.sxc.hu

Nowy wzór (15) deklaracji VAT-7 wprowadziło rozporządzenie ministra finansów z 18 czerwca 2015 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług. Liczy on dwie strony i 75 pozycji do wypełnienia. Przy czym obowiązkowe pozycje, które muszą być wypełnione obok danych identyfikacyjnych, dotyczą podatku należnego VAT (poz. 10–39) oraz wysokości zobowiązania podatkowego VAT (poz. 51).

Termin złożenia

Cząstkową deklarację składa się na ww. wzorze do swojej jednostki nadrzędnej (np. gminy) w terminie np. do 10. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym okresie rozliczeniowym lub w terminie innym wskazanym przez organ prowadzący.

Kwoty z poszczególnych pozycji deklaracji zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy się pomija, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych (art. 63 § 1 ordynacji podatkowej). Wszystkie wielkości ujemne poprzedza się znakiem minus (-). Niewypełnienie którejś z pozycji kwotowych jest równoznaczne z wpisaniem zera (0).

Ponieważ rozliczenie podatku należnego jest obowiązkiem każdego podatnika VAT składającego deklaracje VAT-7, natomiast odliczenie tylko jego prawem, dlatego niniejszym skupimy się wyłącznie na podatku należnym, dla którego właściwą częścią jest część C deklaracji VAT-7. W tej części deklaracji VAT-7 objętej poz. 10–39 (pierwsza strona deklaracji) wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, czyli zarówno podlegające zwolnieniom od VAT, jak i podlegające stawkom VAT (w szczególności stawce 8 proc. i 23 proc.) oraz związane z nimi kwoty należne (podstawa opodatkowania) w złotych od świadczeniobiorcy usług lub nabywcy towarów.

Kwota należna do wykazania w deklaracji, czyli podstawa opodatkowania, to „wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika". Została ona zdefiniowana w art. 29a ust. 1 ustawy VAT.

Wykazywane są tu kwoty należne, dla których obowiązek podatkowy powstał w danym miesiącu (miesięcznym okresie rozliczeniowym), za który składana jest deklaracja VAT-7. Data powstania tego obowiązku jest równoznaczna z datą wpisania tych kwot do deklaracji. Obowiązek podatkowy jest opisany w art. 19a ustawy o VAT i przypada:

- w dacie świadczenia (dot. usług stołówkowych, wstępu na basen) lub

- w dacie fakturowania nie późniejszej niż data upływu terminu płatności (dot. usług zakwaterowania w internatach i bursach szkolnych, wszelkiego rodzaju usług najmu, dzierżaw i podobnych, dostawy mediów, tj. wody, prądu, gazu, ciepła, internetu, usług telefonicznych, odbioru ścieków),

- w dacie sprzedaży bądź nabycia towarów objętych „odwrotnym obciążeniem" (dot. zbycia makulatury, złomu, zużytego sprzętu czy też nabycia laptopów).

W tych pozycjach (poz. 10–39) należy też uwzględnić korekty ww. kwot należnych (na plus lub minus), jeżeli mają wpływ na rozliczenie w okresie, za który składana jest deklaracja.

Świadczenia zwolnione od VAT

W poz. 10 wykazuje się „Dostawę towarów oraz świadczenie usług na terytorium kraju, zwolnione od podatku". Kwoty umieszczane w tej pozycji to wyłącznie kwoty należne na podstawie art. 43 lub art. 82 ustawy o VAT. W przypadku szkoły są to następujące czynności:

1. Usługi stołówek szkolnych

Usługi stołówek szkolnych zostały opisane w art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a) w brzmieniu: „Usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty".

Pamiętaj!

Powyższe zwolnienie dotyczy tylko i wyłącznie usług stołówkowych świadczonych na rzecz uczniów i nauczycieli nie tylko ze szkoły prowadzącej stołówkę, ale również uczniów i nauczycieli innych szkół (publicznych i niepublicznych). Jeśli jednak te inne szkoły są prowadzone przez tę samą gminę (ten sam organ prowadzący), to usługi stołówkowe mają status świadczeń wewnętrznych, czyli niepodlegających VAT. To samo dotyczy usług stołówek szkolnych świadczonych na rzecz osób objętych pomocą społeczną, gdzie dana szkoła i dany OPS są jednostkami tej samej gminy (tego samego organu prowadzącego) Czynności niepodlegających VAT i kwot należnych z nimi związanych w deklaracji się nie wykazuje. Natomiast usługi stołówek szkolnych dla personelu niepedagogicznego i osób obcych, zwane „Usługami związanymi z wyżywieniem (PKWiU ex 56)", objęte są stawką 8 proc. VAT. Stawka ta wynika z poz. 7 załącznika do rozporządzenia ministra finansów z dnia 23 grudnia 2013 r. w sprawie towarów i usług, do których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych (DzU z 2013 r., poz. 1719). Kwota należna z tytułu świadczenia takich usług jest wpisywana w poz. 17 (kwota netto dot. wydanych posiłków) i poz. 18 (kwota podatku VAT od kwot dot. posiłków wydanych) ww. osobom.

2. Usługi zakwaterowania w internatach i bursach

Usługi zakwaterowania w internatach i bursach szkolnych zostały opisane w art. 43 ust. 1 pkt 30 lit. a) i c) w brzmieniu: „Usługi zakwaterowania w bursach i internatach świadczone na rzecz uczniów i wychowanków szkół prowadzących te bursy i internaty oraz świadczone na rzecz uczniów i wychowanków przez podmioty inne, pod warunkiem że szkoły mają z tymi podmiotami zawarte umowy dotyczące zakwaterowania swoich uczniów i wychowanków".

Jeśli internaty i bursy szkolne świadczą usługi zakwaterowania dla uczniów i wychowanków szkół prowadzonych przez tę samą gminę (ten sam organ prowadzący), usługi zakwaterowania w nich mają status świadczeń wewnętrznych, czyli niepodlegających VAT. A takich czynności i kwot należnych z nimi związanych w deklaracji się nie wykazuje.

Powyższe zwolnienie usług zakwaterowania w internatach i bursach szkolnych świadczonych na rzecz uczniów i wychowanków musi być elementem świadczenia usług edukacyjnych (tj. w trakcie roku szkolnego). Jeśli zatem internaty i bursy szkolne działają na podobnych zasadach jak hotel, czyli są wykorzystywane do zakwaterowania innych osób w okresie wakacji, znajdzie tu zastosowanie stawka 8 proc. wynikająca z poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy o VAT w brzmieniu: „Usługi związane z zakwaterowaniem (PKWiU 55). Przy czym kwota należna z tytułu takich usług jest wpisywana w poz. 17 (kwota netto dot. zakwaterowania) i poz. 18 (kwota podatku VAT od kwot dot. zakwaterowania) ww. osób.

3. Usługi kształcenia i wychowania

W poz. 10 deklaracji wpisuje się odpłatności z tytułu świadczenia usług kształcenia i wychowania. Usługi te opisane są przez art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o VAT w brzmieniu: „Usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane". Są to wszelkie kwoty i odpłatności z tytułu np. wydanego duplikatu świadectwa i legitymacji, dodatkowego egzaminu itp. W pozycji tej nie wykazuje się kwoty otrzymanych subwencji oświatowych.

4. Najem mieszkalny

Jeśli szkoła zdecyduje się na świadczenie usług najmu mieszkaniowego np. dla nauczyciela lub innej osoby, zastosowanie ma art. 43 ust. 1 pkt 36 i ust. 20 ustawy o VAT. Podstawa prawna tego zwolnienia brzmi: „Usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 36, nie ma zastosowania do usług wymienionych w poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy".

Kwotę czynszu najmu oraz kwotę za media, które najczęściej są integralną częścią świadczenia głównego (najmu), należy wykazać w poz. 10 deklaracji VAT-7.

Świadczenia objęte stawką VAT 8 proc. lub 23 proc.

1. Dostawa (refakturowanie) mediów

Dostawa (a także refakturowanie) mediów, czyli dostawa oraz refakturowanie wody, prądu, gazu, ciepła, usług internetu i telefonicznych, a także odbioru ścieków na rzecz jednostek należących do tej samej gminy (tego samego organu prowadzącego), mają status świadczenia wewnętrznego, czyli niepodlegającego VAT. A takich czynności i kwot należnych z nimi związanych w deklaracji się nie wykazuje.

Kwoty należne z tytułu dostawy i refakturowania dwóch rodzajów mediów, czyli tylko wody i odbioru ścieków na rzecz innych osób, wykazuje się według stawki VAT 8 proc. Podstawą prawną tej stawki są poz. 141–143 załącznika nr 3 do ustawy o VAT w brzmieniu: „Usługi związane z uzdatnianiem i dostarczaniem wody za pośrednictwem sieci wodociągowych (PKWiU 36.00.20.0); Usługi związane z handlem wodą dostarczaną za pośrednictwem sieci wodociągowych (PKWiU 36.00.30.0); Usługi związane z odprowadzaniem i oczyszczaniem ścieków (PKWiU ex 37)".

Kwota należna z tytułu świadczenia i refakturowania tych usług, tj. dostawy dwóch rodzajów mediów (dostawy wody i odbioru ścieków), jest wpisywana w poz. 17 (kwota netto dot. świadczenia i refakturowania tych usług) i poz. 18 (kwota podatku VAT od kwot dot. świadczenia i refakturowania tych usług) na rzecz ww. osób.

Natomiast dostawę i refakturowanie pozostałych mediów, czyli prądu, gazu, ciepła, usług internetu i telefonicznych, należy opodatkować podstawową stawką VAT, czyli 23 proc. Na stawkę 23 proc. brak jest podstawy prawnej jak w przypadku zwolnienia od VAT i stawki VAT 8 proc.

Kwota należna z tytułu świadczenia i refakturowania tej dostawy mediów (tj. prądu, gazu, ciepła, usług internetu i telefonicznych) jest wpisywana w poz. 19 (kwota netto dot. świadczenia i refakturowania tych mediów) i poz. 20 (kwota podatku VAT od kwot dot. świadczenia i refakturowania tych mediów) na rzecz ww. osób.

2. Wstęp na basen

Jeśli szkoła ma basen, to bilety wstępu na basen opodatkowane są stawką 8 proc. Stawka ta wynika z poz. 179 załącznika nr 3 do ustawy o VAT w brzmieniu: „Usługi związane z działalnością obiektów sportowych (PKWiU 93.11.10.0)".

Kwota należna z tytułu świadczenia tych usług, tj. sprzedaży biletów wstępu na basen, opodatkowana według stawki 8 proc. VAT, jest wpisywana w poz. 17 (kwota netto dot. świadczenia tych usług) i poz. 18 (kwota podatku VAT od kwot dot. świadczenia tych usług).

Najem niemieszkalny

Najem niemieszkalny w szkole to głównie: najem stołówki szkolnej firmie zewnętrznej przygotowującej posiłki, sklepiku szkolnego, kiosku, dzierżawy miejsca pod automat do napojów lub bankomat, a także najem hali sportowej, sal lekcyjnych, całego budynku szkoły czy też jeszcze inny rodzaj najmu, dzierżawy lub usług podobnych.

Kwotę należną z tytułu ww. użytkowania szkoła wykazuje w poz. 19 (kwota netto dot. świadczenia tych usług związanych z użytkowaniem niemieszkalnym) i w poz. 20 (kwota 23 proc. podatku VAT od kwot dot. świadczenia tych usług związanych z użytkowaniem niemieszkalnym).

Najem (odpłatny) lub użyczenie (nieodpłatne) dla jednostek należących do tej samej gminy (tego samego organu prowadzącego) ma status świadczenia wewnętrznego, czyli niepodlegającego VAT. A takich czynności i kwot należnych z nimi związanych w deklaracji się nie wykazuje.

Świadczenia w ramach „odwrotnego obciążenia"

Zbycie makulatury, złomu czy zużytego sprzętu

Jeśli w danym miesiącu rozliczeniowym wystąpi w szkole sprzedaż makulatury, złomu czy zużytego sprzętu, tj. towarów objętych „odwrotnym obciążeniem" (wszystkie 54 grupy takich towarów wskazuje załącznik nr 11 do ustawy o VAT), to musi ona wykazać kwotę należną netto w poz. 31 deklaracji. Do deklaracji załącza też wówczas dodatkowy druk VAT-27, w którym wskazuje nabywcę tych towarów, jego NIP i wartość nabycia tych towarów.

Kupno laptopów

Jeśli szkoła nabywa do pracowni komputerowej laptopy (wszystkie 54 grupy takich towarów wskazuje załącznik nr 11 do ustawy o VAT) w ramach umowy najczęściej przekraczającej 20 tys. zł (choć mogą być przypadki, że kwota umowy może być dużo niższa), to jest ona obowiązana ten zakup i wynikającą z niego kwotę podatku należnego w ramach „odwrotnego obciążenia" wykazać w poz. 32 (wartość zakupu netto tych laptopów) i w poz. 33 (wartość podatku VAT według stawki 23 proc. od tego zakupu).

Pamiętaj!

Podstawą prawną powyższych działań w ramach „odwrotnego obciążenia" jest art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT w brzmieniu: „Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, z zastrzeżeniem ust. 1c, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki: dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9; nabywcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny; dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 122".

podstawa prawna: rozporządzenie ministra finansów z 18 czerwca 2015 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług (DzU z 2015 r., poz. 914)

Elżbieta Rogala, niezależny ekspert i wykładowca VAT

Nowy wzór (15) deklaracji VAT-7 wprowadziło rozporządzenie ministra finansów z 18 czerwca 2015 r. w sprawie wzorów deklaracji dla podatku od towarów i usług. Liczy on dwie strony i 75 pozycji do wypełnienia. Przy czym obowiązkowe pozycje, które muszą być wypełnione obok danych identyfikacyjnych, dotyczą podatku należnego VAT (poz. 10–39) oraz wysokości zobowiązania podatkowego VAT (poz. 51).

Termin złożenia

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów