Czy gmina może odliczyć VAT od budowy kanalizacji - odpowie NSA

Siedmiu sędziów odpowie, czy budując kanalizację, gmina jest podatnikiem i ma prawo do odliczenia.

Publikacja: 26.08.2016 07:50

Czy gmina może odliczyć VAT od budowy kanalizacji - odpowie NSA

Foto: 123RF

Dobra wiadomość dla samorządów, które spierają się z fiskusem o prawo do odliczenia VAT przy budowie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny wystąpił do poszerzonego składu o wyjaśnienie wątpliwości w tej sprawie w drodze uchwały.

Jak organ czy jak firma

Poszerzony skład NSA odpowie na pytanie, czy realizując inwestycję polegającą na budowie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, gmina występuje jako organ władzy publicznej wykonujący zadania własne wynikające z art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym. Czy też występuje w charakterze podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 6 ustawy o VAT i w związku z tym gmina ma prawo do odliczenia VAT związanego z wydatkami poniesionymi na inwestycję kanalizacyjną. Jak tłumaczył sędzia NSA Marek Kołaczek, skład orzekający zdecydował się na wystąpienie o uchwałę z powodu rozbieżnego orzecznictwa w tym zakresie.

Podstawą rozstrzygnięcia będzie konkretna sprawa. Tak jak w wielu innych przypadkach, wątpliwości gminy sprowadzały się do tego, czy inwestując w kanalizację, ma prawo do odliczenia VAT.

Fiskus takiej możliwości nie widział. Jak często się to już zdarzało, zauważył, że zadania własne gminy obejmują m.in. sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji i oczyszczania ścieków komunalnych, utrzymania czystości i porządku oraz urządzeń sanitarnych itd.

Za i przeciw

W konsekwencji fiskus uznał, że nabywając towary i usługi w związku z prowadzeniem inwestycji kanalizacyjnej z zamiarem ich nieodpłatnego udostępnienia na rzecz spółki komunalnej, nie nabywała ich do działalności gospodarczej i tym samym nie działała jako podatnik VAT. A skoro działała jako organ władzy publicznej wykonujący swoje zadania własne, to prawo do odliczenia jej nie przysługuje.

Gmina była przeciwnego zdania. Tłumaczyła, że prowadzone przez nią inwestycje od samego początku były przeznaczone i wykorzystywane do sprzedaży opodatkowanej, tj. do świadczenia usług dostawy wody i odbioru nieczystości, które podlegają opodatkowaniu VAT.

Sygnatura akt: I FSK 294/15

Opinia

Michał Wojtas, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii EOL

NSA słusznie skierował pytanie do składu siedmiu sędziów w celu rozstrzygnięcia sporu gmin-podatników VAT z fiskusem, czy mają prawo odliczenia VAT od wydatków inwestycyjnych, np. budowy sieci kanalizacyjnej. Nie do zaakceptowania jest, że gminy nie mają pewności do co swoich praw. Zwłaszcza gdy powodem tego jest m.in. ścieranie się w orzecznictwie dwóch poglądów, czy budowa takich sieci jest działaniem gminy jako organu publicznego w wykonywaniu jego zadań, czy też działalnością gospodarczą jako przedsiębiorcy. Zdecydowanie należy opowiedzieć się za drugim poglądem. Gminy bowiem prowadzą te inwestycje w celu dostarczenia mieszkańcom określonych usług, które przecież są opodatkowane VAT.

Dobra wiadomość dla samorządów, które spierają się z fiskusem o prawo do odliczenia VAT przy budowie infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. W czwartek Naczelny Sąd Administracyjny wystąpił do poszerzonego składu o wyjaśnienie wątpliwości w tej sprawie w drodze uchwały.

Jak organ czy jak firma

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona