Technologia łańcucha bloków, od ang. blockchain, to jeden z bardziej popularnych ostatnio tematów. Jak czytamy na stronie Polskiego Akceleratora Blockchain – „jest to technologia bazodanowa i jednocześnie system transakcyjny.

Jedną z jej najważniejszych właściwości jest to, że nie znający się, nie ufający sobie ludzie mogą zawierać między sobą umowy i transakcje, ale nie ma możliwości, by ktoś kogoś oszukał". Po raz pierwszy technologia ta została zastosowana w bitcoinie i to nie tylko jako rejestr transakcji, ale również sposób na ich zabezpieczenie przed fałszerstwem. Obecnie jednym z bardziej oryginalnych blockchainów jest tzw. Ethereum, nazywane czasem „bitcoinem 2.0". Stanowi ono alternatywę dla najbardziej popularnej kryptowaluty i cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Nie tylko jako aktywo do spekulacji, ale również jako rozwiązanie stosowane chociażby do zabezpieczania transakcji na rynkach finansowych (np. projekt Hyperledger) czy przepływu dokumentów w sektorze publicznym. Według Światowego Forum Gospodarczego (WEF), technologia blockchain będzie jedną z najważniejszych do zastosowania w „bankach przyszłości".

W piątkowym programie „Prosto z parkietu" zapytamy prof. Krzysztofa Piecha o to, czym w praktyce jest blockchain, jakie ma zastosowania i jak można inwestować w tę technologię.