Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

Kryptowaluty – sposób na emeryturę

Czy oszczędzać na emeryturę można odkładajšc bitcoiny oraz inne wirtualne waluty?
Bloomberg
Czy oszczędzać na emeryturę można odkładajšc bitcoiny oraz inne wirtualne waluty? Polski przedsiębiorca, autora bloga bitfilar.pl, pokazuje że można. Jego portfel kryptowalut przez rok uzyskał prawie 57 proc. stopy zwrotu.

- Zajmuje się problematykš kryptowalut zawodowo i od różnych osób słyszałem przeœmiewcze opinie, że sš one pozbawione wartoœci. Postanowiłem więc zrobić eksperyment, który ma pokazać co może dać długoterminowe oszczędzanie w takich aktywach. Co miesišc odkładam 10 proc. pensji minimalnej - 185 zł i kupuje za nie kryptowaluty, które odkładam na emeryturę - mówi "Rz" Piotr Domownik, twórca bloga bitfilar.pl.

Eksperyment jest prowadzony już od roku, a stopa zwrotu z inwestycji w kryptowaluty sięgnęła w tym czasie aż 56,5 proc.

- Trudno znaleŸć inwestycje, które w takim okresie dałyby aż tyle zarobić. Ryzyko jest zaœ w tym przypadku ograniczone. Nawet jeœli stracę wszystkie zainwestowane pienišdze, to utrata tych 185 zł złotych miesięcznie nie sprawi, że znaczšco zbiednieję. Jeœli jednak kryptowaluty okażš się wielkim sukcesem i w cišgu 10 lat doprowadzš do rewolucji w systemie finansowym, to moja emerytura będzie naprawdę duża - twierdzi Domownik.

W zbudowanym przez niego portfelu bitcoin, czyli najpopularniejsza kryptowaluta zajmuje 45 proc. Za 30 proc. odpowiada litecoin, czyli inna popularna wirtualna waluta, różnišca się od bitcoina m.in. tym, że jej docelowa podaż ma być czterokrotnie większa. 15 proc. portfela to dashcoin (waluta znana wczeœniej jako darkcoin) a pozostałe 10 proc. dogecoin, wirtualna waluta, która powstała jako... internetowy żart, ale zyskała popularnoœć.

- Portfel ten układałem rok temu i gdybym robił to dzisiaj włšczyłbym do niego również inne krytpowaluty dajšce nowe możliwoœci – wskazuje Domownik.

Czy taka forma oszczędzania emerytalnego może mieć przyszłoœć? Jak na razie popularnoœć krytpowalut jest dużo mniejsza niż bardziej tradycyjnych aktywów. Rosnšce zainteresowanie nimi dużych instytucji finansowych może wskazywać jednak w przyszłoœci się to zmieni. Japońskie władze uznały niedawno bitcoina oficjalnie za pienišdz a w projekt dotyczšcy stworzenia państwowej kryptowaluty pozwalajšcej zwykłym ludziom zakładać konta w banku centralnym (czyli omijać system bankowy) zaangażował się Bank Anglii.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL