Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

Polska powinna budować własny kapitał

123RF
Polska powinna budować własny kapitał i posiadać go również w obszarach kluczowych dla strategicznego rozwoju naszego kraju - z takš tezš zgodzili się uczestnicy debaty na temat budowy polskiego kapitału, która odbyła się w pištek w ramach kongresu "Polska Wielki Projekt".

"Kapitał jest nam bardzo potrzebny, nie tylko ten zagraniczny. (...) Uważamy, że wyszliœmy z tego młodzieńczego wieku i trzeba stanšć na własnych nogach i budować ten własny kapitał. I posiadać go również w tych obszarach, który będzie kluczowy dla strategicznego rozwoju naszego kraju" - powiedział wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

W ocenie wiceministra, Polska jest w takim momencie rozwoju, kiedy szczególnie kapitał rodzimy jest nam bardzo potrzebny do rozwoju. "Nie ma co ukrywać, że od czasu poczštku naszej transformacji zrobiliœmy olbrzymi postęp, rozwijaliœmy się. I jest to dostrzegane i u nas w kraju, i za granicš" - podkreœlił.

"Chcemy, żeby ten kapitał napływał, ale ten wyższej jakoœci. Ale teraz uważamy, że powinniœmy po naszej krajowej stronie odrobić naszš lekcję i nie tylko liczyć na to, że ten kapitał będzie z zewnštrz do nas napływał, ale, że również będziemy ten kapitał kreować u nas, w naszym kraju. Bo od tego zależy zamożnoœć Polski" - powiedział Kwieciński.

Jak wskazał, budowa kapitału jest silnie zaznaczona w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. "Oczywiœcie nadal mówimy, że będziemy przycišgać inwestycje zagraniczne, ale jeszcze raz podkreœlam, zależy nam tu znacznie bardziej na jakoœci" - powiedział. Dodał, że w zeszłym roku na prawie 10 mld zł złożyli deklaracje zagraniczni inwestorzy. "To o 74 proc. więcej, aniżeli w poprzedzajšcym roku, więc ten kapitał oczywiœcie do nas płynie, ale my musimy kreować ten nasz własny kapitał. I co również ważne, żeby go mieć w najważniejszych miejscach. I przykładem tego jest oczywiœcie sektor bankowy" - powiedział.

Kwieciński podkreœlił, że bardzo ważna jest kwestia budowy kapitału w naszym społeczeństwie. "My słabo oszczędzamy. Mniej niżeli œrednio w UE, znacznie mniej niż Niemcy, czy Chińczycy, czy Czesi, my musimy stworzyć instrumenty do akumulowania tego kapitału. I stšd nasz rzšdowy pomysł na pracownicze plany kapitałowe, które nie będš obowišzkowe, ale które wydaje nam się, że będš działały na takich zasadach, na takich zachętach, które przycišgnš oszczędnoœci Polaków. Chcielibyœmy, żeby ten system zaczšł działać od przyszłego roku" - powiedział.

Ekspert ds. gospodarczych w Instytucie Sobieskiego Paweł Dobrowolski ocenił natomiast, że ci, którzy nie majš własnego kapitału, własnej poduszki kapitałowej, "sš bardziej naruszeni na wahania wynikajšce z odpływów kapitału". Jego zdaniem widoczne jest to szczególnie na poziomie przedsiębiorstw. "Jak ten kapitał tworzyć? Po pierwsze oszczędzać, a po drugie inwestować w wysoko marżowe przedsięwzięcia" - dodał.

Z kolei prezes PZU SA Paweł Surówka mówił, że polski kapitał jest fundamentem wolnoœci. "Ten kapitał np. sektora bankowego jest też elementem wolnoœci gospodarczej, chociażby rzšdu polskiego, albo też Polaków. Wydaje mi się, że to jest doœć kluczowy element i też coœ, gdzie powinniœmy sobie szczerze powiedzieć, że my tutaj nie wprowadzamy jakiejœ innowacji, czy czegoœ co by było typowo polskie, tylko w pewnym sensie wprowadzamy pewnš normalnoœć w układ polski. W tym sensie, że każdy rozwinięty kraj, który ja znam, który ma rozwiniętš ekonomię, stara się w jakiœ sposób mieć sektor finansowy u siebie zlokalizowany. I dšży do tego, żeby nie było, że cały sektor finansowy powielał się tylko i wyłšcznie z oddziałów obcych banków" - powiedział Surówka.

W jego ocenie, dzisiaj sektor finansowy więcej niż w połowie ma swojš siedzibę w Polsce "i to jest zdrowe". Przypomniał, że 7 czerwca PZU razem PFR będzie mógł sfinalizować nabycie 33 proc. akcji Pekao SA. "To jest faktycznie duży krok, wydaje mi się nie tylko dla PZU, ale również dla całej gospodarki polskiej" - ocenił Surówka.

Zdaniem głównego ekonomisty mBanku Ernesta Pytlarczyka, polski sektor bankowy jest przede wszystkim bardzo konkurencyjny. "Można powiedzieć, że jesteœmy przed jakšœ falš konsolidacji. Na pewno dobre to jest dla konsumenta. Bankowanie w Polsce jest prawdopodobnie najtańsze w Europie. A to dlatego, że tych grup bankowych jest bardzo dużo. Struktura własnoœciowa, jeœli chodzi o kapitał głównego akcjonariusza, czy akcjonariusza strategicznego jest zbliżona już teraz, po przejęciu Pekao SA przez PFR i PZU, do do tego, co postulowano kilka lat temu w odniesieniu do tego, jaki powinien być udział kapitału zagranicznego w naszym sektorze bankowym. Jak mówił, w Europie nie ma jasnych wzorów - np. Dania ma 12 proc. kapitału zagranicznego, a Czechy sš przez niego zdominowane.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL