Kiedy nauka pływania jest zwolniona z VAT

Nauczyciel nie może stosować zwolnienia z VAT gdy świadczy usługi nauki pływania na rzecz szkoły, co zwiększa koszt szkoły o 23 proc.

Publikacja: 24.04.2018 06:00

Kiedy nauka pływania jest zwolniona z VAT

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) w interpretacji z 26 stycznia 2018 r. (sygn. 0112-KDIL1-2.4012.597.2017.2.AW) rozstrzygnął kwestię zastosowania zwolnienia z VAT usług nauki pływania świadczonych przez nauczyciela. Interpretacja została wydana na wniosek instruktora nauki pływania, który od 2014 prowadzi działalność gospodarczą w tym zakresie. Przedstawiając stan faktyczny sprawy, instruktor wskazał że lekcje nauki pływania odbywają się w ramach edukacji szkolnej dzieci i młodzieży w wieku 4-14 lat. Podopieczni instruktora, oprócz udziału w lekcjach, biorą także udział w zawodach pływackich. Wnioskodawca podał, że w celu świadczenia swoich usług zawarł umowę ze szkołą podstawową, na podstawie której świadczy usługi dla siódmych klas tej szkoły (około 90 uczniów) oraz umowę z radą rodziców, na mocy której świadczy usługi na rzecz innej szkoły podstawowej, z której na jego lekcje uczęszcza 47 uczniów. Ponadto, wnioskodawca ma podpisane indywidualne umowy z ok. 130 rodzicami uczniów, którzy pobierają u niego lekcje nauki pływania.

Wnioskodawca (instruktor) wskazał również, że na dzień złożenia wniosku nie jest zatrudniony w szkole ani innej placówce oświatowej jako nauczyciel, jednak jest nauczycielem z wykształcenia. Przy tak przedstawionym stanie faktycznym, wystąpił z pytaniem, czy świadczone przez niego usługi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

Dyrektor KIS częściowo tylko zgodził się z wnioskodawcą, uznając jego stanowisko za prawidłowe w zakresie zwolnienia z VAT dla usług nauki pływania świadczonych na podstawie indywidualnych umów zawartych z rodzicami. Natomiast w zakresie zwolnienia z VAT usług świadczonych na podstawie umów zawartych ze szkołą podstawą i radą rodziców, stanowisko wnioskodawcy zostało uznane za nieprawidłowe.

Na wstępie uzasadnienia organ poddał analizie przepisy ustawy o VAT regulujące zakres podmiotowy i przedmiotowy jej zastosowania, a następnie skupił się na wykładni przepisów dotyczących zwolnień. Dyrektor KIS zwrócił uwagę w szczególności na art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy, zgodnie z którym zwalnia się z VAT usługi prywatnego nauczania na poziomie przedszkolnym, podstawowym, ponadpodstawowym i wyższym, świadczone przez nauczycieli. Dokonując wykładni tego przepisu organ zauważył, że zawiera on dwie przesłanki warunkujące zastosowanie zwolnienia, tj. przesłankę o charakterze przedmiotowym, dotyczącą rodzaju świadczonych usług, w tym przypadku prywatnego nauczania, a także przesłankę o charakterze podmiotowym, odnoszącą się do usługodawcy, który musi być nauczycielem. Jak wskazał organ, konieczne jest spełnienie obydwu przesłanek łącznie, aby dane usługi były objęte zwolnieniem z VAT.

Dyrektor KIS skoncentrował się w interpretacji na wykładni pojęcia prywatnego nauczania, wskazując że należy przez nie rozumieć czynności wykonywane przez nauczycieli na ich własny rachunek i odpowiedzialność. Organ zaznaczył przy tym, że charakter nauczania nie zależy od istnienia bezpośredniej relacji umownej miedzy uczącym a uczniem lub uczniami. Jednakże, w przypadku gdy nauczyciele świadczący usługi nauczania są zatrudniani przez inny podmiot, to nie łączy ich bezpośrednia relacja z uczniami, lecz z podmiotem zatrudniającym. Dyrektor KIS odwołał się przy tym do wyroków TSUE C-473/08 oraz C-445/05. Przenosząc te rozważania na grunt rozstrzyganej sprawy organ doszedł do konkluzji, iż wnioskodawca spełnia przesłankę podmiotową uprawniającą do zastosowania zwolnienia, gdyż jest nauczycielem. Jednak w odniesieniu do przesłanki przedmiotowej, to jest świadczenie usług prywatnego nauczania, stwierdził że w przypadku usług w zakresie nauki pływania świadczonych na podstawie umów zawartych ze szkołami czy radą rodziców, przesłanka ta nie jest spełniona, gdyż instruktor nie działa w tym przypadku na własny rachunek. Natomiast warunek ten zostanie spełniony w przypadku usług świadczonych na podstawie indywidualnych umów zawieranych z rodzicami uczniów.

Komentarz eksperta

Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP

W mojej ocenie należy zgodzić się ze stanowiskiem organu podatkowego zaprezentowanym w omawianej interpretacji. Nauczyciel, który zgodnie z posiadanym wykształceniem prowadzi zajęcia jako zleceniobiorca placówki edukacyjnej (np. szkoły, przedszkola), nie może korzystać ze zwolnienia w podatku VAT dla świadczonych usług nauczania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT. Powyższa regulacja jest zbieżna z art. 132 ust. 1 lit. j) Dyrektywy 2006/112. Przepis ten bowiem stwierdza, że państwa członkowskie zwalniają nauczanie prywatne przez nauczycieli, obejmujące kształcenie powszechne lub wyższe. Co istotne, ze zwolnienia skorzystać może jedynie ten, kto będąc nauczycielem wykonuje takie usługi na własny rachunek, niezależnie od faktu do jakiej grupy osób adresuje swoje usługi. Takie wnioski wynikają m.in. z wyroku unijnego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie C-445/05 z 14 czerwca 2007 r. (Werner Haderer). Z kolei w innym wyroku (C-473/08 z 28 stycznia 2010 r. w sprawie Eulitz) Trybunał wprost stwierdził, że nauczyciele świadczący usługi w ramach kursów organizowanych przez podmiot trzeci nie mogą zostać uznani za osoby nauczające „prywatnie" w rozumieniu przywołanych wyżej przepisów dyrektywy.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek