„UKNF informuje, że podjął działania mające na celu ustalenie zaangażowania poszczególnych instytucji finansowych w pośrednictwo oferowania obligacji wyemitowanych przez GetBack i ewentualnych nieprawidłowości w tym procesie. Z informacji przekazanych do UKNF przez PFR w ramach wyjaśnień, o których nowa w pkt III komunikatu wynika, że na dzień 31 marca 2018 r. Spółka wyemitowała obligacje o łącznej wartości nominalnej 2,587 mld zł, których posiadaczami było 9242 podmiotów, w tym 9064 osoby fizyczne i 178 instytucji finansowych" – czytamy w oświadczeniu KNF. Komisja zajęła się także tematem domniemanych negocjacji GetBacku z PKO BP i PFR

„Ustalenia dokonane w ramach działań nadzorczych przez UKNF wykazały, że mogą występować istotne nieprawidłowości związane z należytym wykonywaniem obowiązków informacyjnych przez Spółkę. W szczególności przeprowadzona analiza wersji wydarzeń wskazuje, że wbrew treści raportu, informacja w zakresie rzekomo prowadzonych rozmów na temat finansowania nie była przedmiotem uzgodnień między spółką a PFR i Bankiem PKO BP. Ponadto w świetle posiadanych informacji nie sposób stwierdzić, aby w chwili publikacji raportu emitenta istniała podstawa do formułowania wniosku, że łączna kwota dofinansowania udzielonego przez Bank i PFR wyniesie do 250 mln zł. Z informacji przekazanych przez PFR oraz Bank PKO BP wynika, że dopiero po trzech godzinach od przekazania do publicznej wiadomości raportu spółka złożyła formalne wnioski o finansowanie do obu wskazanych podmiotów. Jednak nawet złożenie takich wniosków nie może być utożsamiane z prowadzeniem negocjacji, o których informowała spółka" –czytamy dalej.

W efekcie całego zamieszania GPW i BondSpot na wniosek KNF zawiesiły notowania akcji i obligacji GetBacku. Komisja wskazuje, że decyzja o ewentualnym odwieszeniu notowań instrumentów finansowych wyemitowanych przez GetBack, których notowania zostały zawieszone decyzją z dnia 16 kwietnia 2018 r. zostanie podjęta po opublikowaniu przez emitenta raportu rocznego za rok 2017.