W UE będzie 6,5 mld euro na inwestycje w startupy

Komisja Europejska i Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) uruchomiły VentureEU, tzw. fundusz funduszy, którego celem będzie znaczne podniesienie poziomu inwestycji w startupy funkcjonujące w Europie i dogonienie światowej stawki globalnych innowatorów.

Aktualizacja: 12.04.2018 17:25 Publikacja: 12.04.2018 17:19

W UE będzie 6,5 mld euro na inwestycje w startupy

Foto: Adobe Stock

Szacuje się, że docelowo około 1,5 tys. startupów otrzyma w sumie 6,5 mld euro wsparcia inwestycyjnego. Eksperci twierdzą, że to dopiero pierwszy krok do rozwoju ekosystemu. Kolejnym powinny być ulgi w podatkach.

Europa zostaje w tyle

Europejski ekosystem innowacji ma ogromny potencjał, którego podstawą są światowej klasy naukowcy i wykwalifikowani przedsiębiorcy. Jednak różnica w finansowaniu innowacji między światowym liderem - USA, a Unią Europejską jest ogromna. W 2016 r. inwestycje venture capital w Stanach Zjednoczonych wyniosły blisko 40 mld dol., tymczasem w UE - tylko 6,5 mld euro (8 mld dol.). Przekłada się to na liczbę tzw. jednorożców generowanych przez ekosystemy. W 2017 r. w UE przybyło 26 przedsiębiorstw, którym udało się uzyskać wartość rynkową ponad 1 mld dol. Dla porównania w USA było to 109 zaś w Chinach – 59.

Komisja i EFI przedstawiły 10 kwietnia listę funduszy, które otrzymają wsparcie UE w ramach inwestycji w rynek kapitału wysokiego ryzyka. Fundusze, wsparte przez środki UE w kwocie 410 mln euro, mają zebrać do 2,1 mld euro inwestycji publicznych i prywatnych. Wybrane podmioty zainwestują z kolei w kilka mniejszych funduszy inwestycyjnych, obejmując projekty w co najmniej czterech krajach europejskich. Fundusze, w które dokonano inwestycji pomogą w finansowaniu MŚP i spółek o średniej kapitalizacji z różnorodnych sektorów, takich jak technologie informacyjno-komunikacyjne, technologie cyfrowe, nauki o życiu, czy technologie medyczne. Oczekuje się, że to z kolei uruchomi szacowane 6,5 mld euro nowych inwestycji w innowacyjne przedsiębiorstwa typu start-up i scale-up, podwajając wysokość dostępnego obecnie w Europe kapitału wysokiego ryzyka.

Potrzebne zachęty

Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący Komisji ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności, twierdzi, że dzięki VentureEU wielu przedsiębiorców w Europie zrealizuje inwestycje, których potrzebują, aby wprowadzać innowacje i odnieść sukces na skalę światową. - Oznacza to więcej miejsc pracy i większy wzrost gospodarczy w Europie - przekonuje. Koncepcja VentureEU powstała w ścisłej współpracy Komisji Europejskiej z Invest Europe - najważniejszego w Europie zrzeszenia funduszy venture capital i private equity. - VentureEU jest działaniem wypracowanym w oparciu o potrzeby europejskiego sektora VC i przy jego aktywnym udziale - komentuje Alexander Lubański, partner zarządzający w Black Pearls VC, jednej z pierwszych polskich firm zarządzających funduszami venture capital, które zostały członkami Invest Europe.

Według niego z punktu widzenia ekosystemu polskiego, niezwykle istotne jest dokapitalizowywanie rodzimych funduszy VC na potrzeby inwestycji na wczesnym etapie rozwoju i w fazie wzrostu.

- Kolejne instrumenty, jak programy PFR z pewnością wpisują się w tę potrzebę. Następnym krokiem powinno być zachęcanie dużych polskich przedsiębiorstw i korporacji do inwestowania w fundusze VC, np. poprzez zachęty podatkowe – tłumaczy.

Inwestycja UE w VentureEU będzie zarządzana przez EFI pod kontrolą Komisji Europejskiej. Zostanie ona wdrożona przez sześć profesjonalnych i doświadczonych zespołów zarządzających, zapewniających podejście oparte całkowicie na mechanizmach rynkowych: Aberdeen Standard Investments, Axon Partners Group, Isomer Capital, LGT, Lombard Odier Asset Management, and Schroder Adveq. Fundusze zostały wyselekcjonowne w zeszłym roku, a pierwsze inwestycje w fundusze VC rozpozczną się w ciągu najbliższych dwóch lat.

Szacuje się, że docelowo około 1,5 tys. startupów otrzyma w sumie 6,5 mld euro wsparcia inwestycyjnego. Eksperci twierdzą, że to dopiero pierwszy krok do rozwoju ekosystemu. Kolejnym powinny być ulgi w podatkach.

Europa zostaje w tyle

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse
Blisko przesilenia funduszy obligacji długoterminowych
Finanse
Babciowe jeszcze w tym roku. Ministerstwo zapewnia, że ma środki
Finanse
Wschodzące gwiazdy audytu według "Rzeczpospolitej"
Finanse
Szanse i wyzwania na horyzoncie
Finanse
Badania w czasach niepewności