Rząd Rosji umorzył Uzbekistanowi blisko 900 mln dol. długu

aktualizacja: 25.03.2016, 19:27
Foto: 123rf.com

Rząd Rosji umorzył Uzbekistanowi blisko 900 mln dol. długu, jeszcze z czasów ZSRR. Ale pod jednym warunkiem.

REDAKCJA POLECA
30.03.2016
Cała Rosja wykłada pieniądze, by uratować bank Kremla
kariera
Zamożny Polak - ile zarabia?

Parlament Rosji ratyfikował umowę międzypaństwową anulującą zobowiązania Uzbekistanu, wobec Rosji.

„Umowa była podpisana w grudniu 2014 r w Taszkencie i przewiduje rezygnację stron ze wszystkich roszczeń, mających związek z rozliczeniami z byłego ZSRR w związku z jego rozpadem; w tym sprawy podziału Funduszu Diamentowego ZSRR oraz zwrotu walut na rachunkach w banku WEB byłego ZSRR, a także odnośnie kredytu udzielonego przez Rosję rządowi Uzbekistanu w latach 1992-1993" - cytuje porozumienie agencja Prime.

Zgodnie z porozumieniem dług uzbecki na 1 listopada 2014 r wynosił 889,3 mln dol. z czego 388,7 mln dol. stanowiły odsetki. Umorzenie stanie się faktem pod warunkiem, że Uzbekistan zapłaci Rosji 25 mln dol. jednym przelewem w ciągu 30 dni od uprawomocnienia się (ratyfikacji) umowy.

Jeżeli wpłaty nie będzie, to Rosja zacznie naliczać odsetki karne 3 proc. w skali roku.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE