Rząd Rosji umorzył Uzbekistanowi blisko 900 mln dol. długu

aktualizacja: 25.03.2016, 19:27
Foto: 123rf.com

Rząd Rosji umorzył Uzbekistanowi blisko 900 mln dol. długu, jeszcze z czasów ZSRR. Ale pod jednym warunkiem.

REDAKCJA POLECA
30.03.2016
Cała Rosja wykłada pieniądze, by uratować bank Kremla
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Parlament Rosji ratyfikował umowę międzypaństwową anulującą zobowiązania Uzbekistanu, wobec Rosji.

„Umowa była podpisana w grudniu 2014 r w Taszkencie i przewiduje rezygnację stron ze wszystkich roszczeń, mających związek z rozliczeniami z byłego ZSRR w związku z jego rozpadem; w tym sprawy podziału Funduszu Diamentowego ZSRR oraz zwrotu walut na rachunkach w banku WEB byłego ZSRR, a także odnośnie kredytu udzielonego przez Rosję rządowi Uzbekistanu w latach 1992-1993" - cytuje porozumienie agencja Prime.

Zgodnie z porozumieniem dług uzbecki na 1 listopada 2014 r wynosił 889,3 mln dol. z czego 388,7 mln dol. stanowiły odsetki. Umorzenie stanie się faktem pod warunkiem, że Uzbekistan zapłaci Rosji 25 mln dol. jednym przelewem w ciągu 30 dni od uprawomocnienia się (ratyfikacji) umowy.

Jeżeli wpłaty nie będzie, to Rosja zacznie naliczać odsetki karne 3 proc. w skali roku.

Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE