Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

Litwa: drożyznę spowodowało wprowadzenie euro

Bloomberg
Obywatele Litwy obwiniajš europejski pienišdz za sklepowš drożyznę. Od wprowadzenia euro w 2015 r żywnoœć na Litwie podrożała o blisko 5 procent.

- Handlowcy u usługodawcy nie majš już obowišzku podawanie cen nie tylko w euro ale i w litach, jak to było zaraz po wprowadzeniu euro od poczštku 2015 r. Dlatego wielu już zapomniało, jakie ceny w litach sš „normalne". Kiedy przeliczyłem ostatnio na lity rachunek za skromnš kolację dla dwojga w jednym z barów Wilna, poczułem się bardzo niekomfortowo - przyznał Edgaras - jeden z rozmówców portalu Delfi.

- Pamiętam, że sklepy i restauracje podniosły ceny jeszcze przed wprowadzeniem euro, ale teraz za pięć kawałeczków sushi płacę 5 euro i to jest standard. A na rachunku wcišż sš też drukowane ceny w litach. Wychodzi 17,3 lita. Takich cen wczeœniej nawet w wyobraŸni nie było - ocenia Elge - mieszkanka Wilna. Inny wilnianin - Edgar, za dwa hamburgery z frytkami, szklankę piwa i butelkę wody gazowanej zapłacił 20 euro.

- Na rachunku zainteresowała mnie kwota 65 litów. Wczeœniej jak pamiętam, nie mogłem sobie pozwolić, by wydawać tak dużo. A może odwiedzałem tańsze lokale. Nie przypominam sobie jednak, bym w 2015 r za hamburger i napój płacił 30 litów. Oczywiœcie biorę pod uwagę inflację, wzrost siły nabywczej ludnoœć, ale przede wszystkich myœlę: no i ceny niczego sobie - podsumowuje Edgar.

Także Litwini korzystajšcy z zakupów w internecie zwracajš uwagę na drożyznę. Za opakowanie parówek Loreta zapłaciła 3 euro czyli 10 litów - cena „księżycowa", ocenia.

Według oficjalnych danych od poczštku 2015 r wszystkie ceny na Litwie wzrosły o 3,9 proc.; a ceny żywnoœci o 4,9 proc..Najwięcej podrożały jogurty (15,5 proc.), warzywa (13,5 proc.), ryby (11,1 proc.), cukier (10,7 proc.), soki (10,6 proc.) i masło (10,3 proc.).

Na litewskiej drożyŸnie korzysta Polska. Litwini masowš przyjeżdżajš na duże zakupy do przygranicznych centrów handlowych w Suwałkach, Sejnach, Augustowie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL