Gmina podaruje dług nie wyższy niż 100 złotych

Zasady umarzania czy udzielania ulg w spłacie należności cywilnoprawnych określi rada (sejmik), podejmując stosowną uchwałę.

Publikacja: 13.02.2017 07:28

Gmina podaruje dług nie wyższy niż 100 złotych

Foto: www.sxc.hu

10 lutego br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o finansach publicznych. Powstała ona z połączenia projektów: senackiego i rządowego.

Na zasadach ogólnych

Pierwszy projekt to wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 kwietnia 2015 r. Sąd wskazał w nim, że generalne wyłączenie z możliwości udostępniania (w trybie przepisów o informacji publicznej) wszystkich dokumentów wytworzonych podczas przeprowadzania audytu (z wyjątkiem planu audytu i sprawozdania z jego przeprowadzenia) jest niezgodne z konstytucją (sygn. K 14/13).

Aby usunąć wątpliwości interpretacyjne, Senat zaproponował uchylenie art. 284 ust. 1 ustawy o finansach publicznych, który stanowi właśnie, że udostępnieniu, jako informacja publiczna, podlega plan audytu i sprawozdanie z wykonania audytu. W ocenie senatorów wykreślenie spowoduje, że dostęp do dokumentów wytworzonych przez audytora będzie się odbywać w całości na zasadach ogólnych, ustawy o dostępie do informacji publicznej. A w konsekwencji organ będzie mógł odmówić udostępnienia niektórych z nich.

To rozwiązanie krytykowały samorządy, m.in. Związek Powiatów Polskich.

– W naszej opinii zwracaliśmy uwagę, że sam Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z 9 maja 2015 r. wskazywał, że jeżeli unormowania ustawy o dostępie do informacji publicznej okażą się niewystarczające z punktu widzenia audytu wewnętrznego, to ustawodawca powinien rozważyć potrzebę unormowania ewentualnych odstępstw w niezbędnym zakresie od zasad i trybu dostępu do dokumentów audytowych w stosunku do ustawy o dostępie do informacji publicznej, np. w nawiązaniu do różnych faz (etapów) procedury audytowej – przypomina Ludwik Węgrzyn, prezes ZPP.

Jednak Sejm postanowił zaakceptować rozwiązanie zaproponowane przez Senat.

Koszt windykacji

Posłowie zgodzili się także na zaproponowane przez rząd zasady udzielania ulg w uiszczaniu zobowiązań cywilnoprawnych.

M.in. z uchwalonych przepisów wynika, że rada (sejmik) będzie mogła w uchwale postanowić, że cywilnoprawne należności nieprzekraczające 100 zł wraz z odsetkami nie będą windykowane.

– Windykacja niskich kwot jest często nieracjonalna ze względu na wysokie koszty postępowania, które w takich sytuacjach często przewyższają wartość długu – wskazuje Andrzej Porawski, dyrektor Związku Miast Polskich. – Uchwalona nowelizacja ten problem rozwiązuje – dodaje.

Uchwała taka nie będzie mogła dotyczyć należności powstałych w związku z wykonywaniem zadań zlecanych samorządom z administracji rządowej. A także związanych z wdrażaniem projektów, programów i zadań finansowanych m.in. ze środków Unii Europejskiej oraz bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

– Takie wyłączenie jest uzasadnione tym, że uprawnienie jednostek samorządu terytorialnego do niedochodzenia należności cywilnoprawnych powinno dotyczyć wyłącznie takich środków własnych, np. gminy, o których pozyskaniu jej organy mogą w pełni swobodnie decydować – wyjaśnia Leszek Skiba, wiceminister finansów.

etap legislacyjny: skierowano do Senatu

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: m.cyrankiewicz@rp.pl

Opinia

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego

Podtrzymuję stanowisko, wyrażone przez zarząd woj. zachodniopomorskiego (w toku prac legislacyjnych), że uchylenie art. 284 ust. 1 ustawy o finansach publicznych wskazującego, że informację publiczną stanowi plan audytu oraz sprawozdanie z wykonania audytu, jest niezasadne. Ustawodawca powinien raczej wprowadzić ustawową przesłankę uwzględniającą możliwość ograniczenia dostępu do niektórych dokumentów audytowych ze względu na zagrożenie ujawnieniem szerokiej opinii publicznej informacji kluczowych dla porządku publicznego. Takie rozwiązanie stanowiłoby – moim zdaniem – prawidłowe wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 kwietnia 2015 r., sygn. K 14/13. Podobne stanowisko prezentował w zdaniu odrębnym do ww. wyroku TK sędzia Marek Kotlinowski. Popierają je także audytorzy wewnętrzni.

10 lutego br. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o finansach publicznych. Powstała ona z połączenia projektów: senackiego i rządowego.

Na zasadach ogólnych

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP