Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

Euro najwyżej od trzech lat do dolara

Bloomberg
Doniesienia o przełomie w rozmowach o koalicji rzšdowej w Niemczech wspomogły euro.

Euro umocniło się w pištek rano o 0,8 proc. wobec dolara. Przed 12.00 za 1 euro płacono nawet 1,2134 USD, czyli najwięcej od stycznia 2015 r. Zyskiwała również większoœć europejskich indeksów giełdowych. W ten sposób rynek reagował na wieœci o postępie w rozmowach dotyczšcych stworzenia koalicji rzšdowej w Niemczech.

To zostało dobrze przyjęte przez inwestorów, gdyż kanclerz Angela Merkel trudzi się z budowaniem koalicji od wrzeœniowych wyborów parlamentarnych.

Merkel, kierujšca nominalnie chadeckš partiš CDU (sprzymierzonš z bawarskš, prawicowš partiš CSU) spotkała się z Martinem Schultzem, szefem socjaldemokratycznej partii SPD. Zgodzili się na rozpoczęcie rozmów koalicyjnych. Wczeœniej SPD deklarowała, że nie chce rzšdzić wspólnie z CDU/CSU. Zmieniła jednak zdanie, po tym jak CDU/CSU nie udało się stworzyć koalicji wspólnie z liberalnš partiš FDP i Zielonymi.

Rozmowy koalicyjne będš trudne a eksperci wskazujš, że nowego rzšdu można się spodziewać najwczeœniej na przełomie marca i kwietnia. Wzrosły jednak szanse, że Angela Merkel ponownie stanie na czele rzšdu. Inwestorzy cieszš się również, że oddala się ryzyko przyspieszonych wyborów.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL