Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

#RZECZoBIZNESIE: Ewa Wernerowicz: Coraz mniej Polaków pożycza „do pierwszego”

tv.rp.pl
Polacy zaspokoili swoje najbardziej pilne potrzeby kredytowe. Teraz realizujš marzenia i aspiracje życiowe – mówi Ewa Wernerowicz, prezes firmy pożyczkowej Vivus, goœć programu Marcina Piaseckiego.

Raport KPF pokazuje, że iloœć klientów firm pożyczkowych w cišgu pierwszego półrocza 2017 r. urosła o 2,7 proc. Natomiast wartoœć udzielonych pożyczek wzrosła ponad 20 proc. - Wartoœć pożyczki roœnie, bo klient przechodzi z pożyczek krótkoterminowych na długoterminowe. Coraz mniej klientów pożycza „do pierwszego", bo zaspokoili swoje najbardziej pilne potrzeby kredytowe. Teraz realizujš marzenia i aspiracje życiowe – tłumaczyła Wernerowicz.

Przyznała, że 500+ na pewno wzmocniło budżety domowe. Pomogła też dobra koniunktura na rynku pracy i w gospodarce.

Klientów, którzy pożyczajš u agentów jest coraz mniej. Zwiększa się liczba bioršcych pożyczki przez internet. - Klient bioršcy pożyczki w internecie jest lepiej wyedukowany, młodszy, poszukuje rozwišzań technologicznie łatwych. Tacy klienci sš mniej ryzykowni, lepiej spłacajš pożyczki – oceniła goœć.

Wernerowicz zaznaczyła, że regulacji, które wejdš w tym roku jest bardzo dużo. - Dla korporacji, banków i ubezpieczycieli wišżš się z dużymi nakładami w inwestycje technologiczne. To je lekko wstrzymuje przed skokiem do przodu w kwestii konkurencyjnoœci na rynku fintechowym – mówiła. - Nas dotyczy mniej ustaw. Dajš one możliwoœć inwestowania w nowe technologie, które pozwolš nam być bardziej konkurencyjnym. Fintechy na tym bardzo skorzystajš, bo mogš wzmocnić swojš pozycję na rynku – dodała.

Goœć zaznaczyła, że najważniejsza jest dyrektywa PSD 2. - Można jš porównać z rewolucjš w telekomunikacji, kiedy weszła ustawa pozwalajšca na przenoszenie numerów. Na PSD 2 skorzysta klient i dużo nowoczesnych, małych graczy fintechowych – mówiła.

- PSD 2 nakazuje bankom udostępnianie danych z bankowoœci elektronicznej. Fintech, jak my, może zrobić jednš bankowoœć elektronicznš pod którš klient podłšcza sobie swoje konta w innych bankach – dodała.

KNF powołał Innovation Hub, organ, który ma służyć rozwojowi fintechów.

- Wierzę w tę inicjatywę. To tylko jeden z kroków, które podejmuje KNF. Najpierw wrzucili na stronę internetowš dokumentację i różnego rodzaju ustawy w języku angielskim. Umożliwia to inwestorom zagranicznym łatwe zapoznanie się z warunkami na naszym rynku. Drugim krokiem jest Innovation Hub. KNF chyba sugeruje się modelem brytyjskim. Można się spodziewać, że kolejnym krokiem będzie zorganizowanie tzw. sandboxa, czyli piaskownicy regulacyjnej, która pozwoli na to, żeby fintechy miały bezpieczne otoczenie prawne i mogły sobie testować pewne rozwišzania w bardzo kontrolowanym œrodowisku - tłumaczyła Wernerowicz.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL