Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

Bitcoin ma już dziewięć lat

Bloomberg
3 stycznia 2009 roku wydobyto pierwszy bitcoinowy blok. Dokonał tego tajemniczy twórca tej waluty posługujšcy się pseudonimem Satoshi Nakamoto.

W pierwszym bloku wydobyto 50 bitcoinów. Tożsamoœć Satoshiego Nakamoto wcišż nie została odkryta i jest przedmiotem wielu spekulacji. Wiadomo jednak, że osoba posługujšca się tym pseudonimem opublikowała 31 paŸdziernika 2008 r. w internecie pracę teoretycznš pod tytułem „Bitcoin: elektroniczny system płatnoœci peer-to-peer". 18 sierpnia 2008 r. zarejestrowano zaœ witrynę internetowš bitcoin.org.

Pierwszš osobš, która przeprowadziła transakcję bitcoinowš był amerykański programista Hal Finney. 3 stycznia 2009 r. œcišgnšł on z internetu program do wydobywania tej wirtualnej waluty i dostał od Satoshiego Nakamoto 10 bitcoinów. Przez pierwszy rok istnienia bitcoin był znany niemal wyłšcznie w niszowych œrodowiskach komputerowych maniaków (często o libertariańskich poglšdach).

Entuzjaœci próbowali znajdować zastosowania dla wirtualnej waluty. Jeden z nich kupił, w ramach poœredniej transakcji, dwie pizze w restauracji Papa John's za które zapłacił 10 tys. bitcoinów. W 2010 r. 1 bitcoin kosztował kilka centów. Dzisiaj za takš iloœciš bitcoinów mógłby on dostać około 150 mln dolarów. 2010 rok był poczštkiem szerszego zainteresowania bitcoinem i zainteresowanie to z czasem rosło. W 2013 r. kurs wirtualnej waluty przekroczył 100 dolarów. Już wówczas wielu ekspertów ostrzegało, że bitcoin to bańka, która się szybko załamie.

Mimo ostrzeżeń i gwałtownych zawirowań kursowych, wartoœć bitcoina pięła się jednak do góry. Przez ostatnie trzy lata wzrosła o ponad 5 tys. proc. W grudniu 2017 r. przekroczyła poziom 20 tys. USD. Gromadzony przez lata portfel bitcoinowy przypisywany tajemniczemu Satoshiemu Nakamoto sięgnšł wówczas prawie 20 mld USD.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL