Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

Frank na wstecznym biegu. Stara granica tuż-tuż

Bloomberg
Szwajcarska waluta zbliża się do niegdyœ zaciekle bronionego poziomu 1,20 CHF za euro. Dzisiaj 1 euro kosztuje powyżej 1,19 CHF.

Szwajcarski Bank Narodowy (SNB), jak przypomina Bloomberg, do poczštku 2015 roku nie pozwalał zejœć kursowi franka poniżej 1,20 CHF za euro, a jego głównš broniš były „nieograniczone” interwencje na rynku walutowym. Frank był wówczas pod aprecjacyjnš presjš ze względu na swój status „bezpiecznej przystani”, a jego umocnienie było szkodliwe dla szwajcarskich eksporterów. 

Wprawdzie poziom 1,20 CHF za euro ma dzisiaj znaczenie raczej symboliczne, ale osłabienie waluty stwarza bankowi centralnemu możliwoœć podniesienia stóp procentowych powyżej zera po dekadzie niekonwencjonalnej polityki pieniężnej.

- Zbliżamy się do słynnego progu, a więc SNB może odetchnšć z ulgš majšc franka na tym poziomie, ale zanim cokolwiek uczyni zaczeka na konsolidację trendu – twierdzi Nadia Gharbi, ekonomistka w Pictet. Podkreœla ona, że szwajcarski bank centralny nadal będzie bardzo ostrożny, gdyż istnieje ryzyko wybuchu wojny handlowej oraz niepewna jest sytuacja we Włoszech.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL