Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

WIG20 wrócił do średniej

Rzeczpospolita
Dzięki zwyżkom na Wall Street udało się zakończyć wtorkowš sesję optymistycznym akcentem. WIG20 wzrósł o 0,7 proc. i wrócił do 200-sesyjnej œredniej kroczšcej.

Po silnych spadkach na Wall Street, do których doszło tydzień temu, oczy inwestorów zwrócone sš w stronę amerykańskiej giełdy. Widać to było dobrze po przebiegu wtorkowej sesji na warszawskiej giełdzie. Poranek zaczšł się od zwyżek, bowiem zamknięcie poniedziałkowej sesji w USA wypadło na solidnym plusie (S&P500 zyskał 1,4 proc.). WIG20 wystartował z poziomu 2417 pkt i od razu podjšł próbę ataku na linię œredniej kroczšcej z 200 sesji, czyli wskaŸnika, który wyznacza granicę trendu wzrostowego. Pozostałe indeksy – WIG, mWIG40 i sWIG80, także zaczęły dzień od lekkich zwyżek, co pozytywnie wyróżniało nasz parkiet na tle innych rynków akcji na Starym Kontynencie.

Kolejne godziny sesji upłynęły pod znakiem czekania na otwarcie handlu za oceanem. Wobec braku istotnych odczytów makroekonomicznych inwestorzy po prostu nie mieli pod co grać. Ich niskie zaangażowanie potwierdzały obroty, które na półmetku sesji ledwo przekraczały 300 mln zł.

Większy ruch na warszawskim parkiecie zaczšł się dopiero przed 16-stš, gdy wystartowały notowania na Wall Street. Pierwsze takty sesji w USA należały do niedŸwiedzi, przez co WIG20 w kilkanaœcie minut spadł do poziomu otwarcia notowań. Na nasze szczęœcie S&P500 szybko zaczšł odrabiać straty, co przełożyło się na bardzo udanš końcówkę handlu na GPW. Otóż WIG20 wzrósł ostatecznie o 0,7 proc. do 2431 pkt. Zakończył więc dzień na dziennym maksimum i dokładnie w miejscu, w którym przebiega wspomniana na poczštku œrednia kroczšca. Najmocniejszymi ogniwami w portfelu dużych spółek były KGHM i Energa. Ich akcje podrożały odpowiednio o 2,4 proc. i 2,1 proc. Na drugim biegunie były Eurocash i Asseco Poland z ponad 1-proc. stratš.

Indeksy mWIG40 i sWIG80 zyskały we wtorek odpowiednio 0,6 proc. i 0,4 proc. Żadna spółka na szerokim rynku nie ustanowiła rocznego maksimum, a analogiczne minimum wyznaczyło szeœć spółek, w tym m. in. Kernel, Medicalgorithmics i Unimot. Na pozytywne wyróżnienie zasługujš m. in. Biomed Lublin oraz Ambra. Akcje pierwszej firmy podrożały o 9,7 proc., a drugiej o 7,9 proc.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL