Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

Hrywna słaba jak nigdy

Bloomberg, fot. Vincent Mundy
Padł historyczny anty-rekord niskiego kursu ukraińskiego pienišdza w stosunku do euro i rosyjskiego rubla.

Kurs hrywny przekroczył w sobotę rano granicę 34 hrywien za euro i 0,499 hrywny za rubla. W cišgu doby hrywna osłabła o 21 kopiejek do euro.

- W ostatnich czterech latach gospodarka Ukrainy zrobiła zwrot. Eksport znacznie jest niższy od importu, nie udało się wejœć na nowe rynki; międzynarodowe organizacje opóŸniajš lub wstrzymuję (UE-red) wydawanie kredytów. Tak więc to, że hrywna słabnie to konsekwencja wielu składowych. Można się tylko dziwić, że władze starały się utrzymywać mocniejszš hrywnę. Koszty tego sš widoczne: drogie kredyty dla przemysłu, spadek poziomu życia, duża inflacja (13,7 proc. za 2017 r -red) - skomentował Aleksy Dudczak ukraiński ekonomista i politolog cytowany przez agencję Nowosti.

Także inni eksperci sš zdania, że do wsparcia wzrostu gospodarczego nie wystarczš reformy systemowe. Rok 2018 będzie trudny bez wsparcia kredytów zagranicznych. Prezydent Petro Poroszenko podpisał budżet na 2018 r z deficytem 2,4 proc. PKB.

Dochody zapisano na poziomie równowartoœci 33 mld dol. a wydatki 35,4 mld dol. Maksymalne zadłużenie państwa zostało zapisane na równowartoœć 71,3 mld dol. czyli 60 proc. PKB.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL