Finanse

Polacy doceniają przelewy natychmiastowe

Fotolia
Jako przydatne lub bardzo przydatne ocenia przelewy natychmiastowe 90 proc. Polaków. Tylko do sierpnia przeprowadzono transakcje o większej wartości niż w całym 2016 r.

Instytut ARC Rynek i Opinia zbadał na zlecenie KIR, jakie jest nastawienie do przelewów natychmiastowych wśród osób aktywnie korzystających z bankowości elektronicznej. Z sondażu wynika, że dziewięciu na dziesięciu ankietowanych ocenia przelewy natychmiastowe jako użyteczną usługę (w tym nieco ponad połowa jako bardzo przydaną). W tym roku swoje piąte urodziny obchodzi Express Elixir, system realizujący przelewy natychmiastowe. Mimo dość „młodego wieku” znajomość przelewów natychmiastowych deklaruje 86 proc. badanych. Jedna trzecia z nich dotychczas skorzystała z tej usługi przynajmniej raz.

Klienci chcą błyskawicznie

Przelewy natychmiastowe umożliwiają przekazywanie pieniędzy pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach, w czasie liczonym w sekundach, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. System Express Elixir, obsługiwany przez KIR, średnio w miesiącu rozlicza około 382 tys. komunikatów o wartości około 1,39 mld zł.

Wśród osób, które chociaż raz skorzystały z tej usługi odsetek opinii pozytywnych wynosi 98 proc. W tej grupie respondentów, aż 78 proc. zleciło realizację tej usługi kolejny raz. Ponadto większość, bo 58 proc. użytkowników e-bankowości, którzy nie mają dostępu do przelewów natychmiastowych (lub nie wiedzą o tym, że mają), chciałoby, aby ich bank oferował tego typu rozwiązanie.

– To kolejne badanie, które potwierdza duże zapotrzebowanie na usługę przelewów natychmiastowych wśród klientów banków – mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w Krajowej Izbie Rozliczeniowej. – Wniosek jest prosty: banki, które chcą skutecznie konkurować na rynku płatności, powinny posiadać taką usługę w swojej ofercie – dodaje.

Ankieterzy sprawdzili również, jak rozkłada się nastawienie do przelewów natychmiastowych wśród osób nie mających do nich dostępu. Okazuje się, że chęć korzystania z usługi częściej deklarowały kobiety – 61 proc., mężczyźni – tylko w 39 proc. Najwięcej osób zainteresowanych szybkimi przelewami znalazło się w grupie wiekowej obejmującej 35-44 lat – 29 proc.

Dołączenie NBP zwiększy dostępność

Z czego wynika popularność natychmiastowych przelewów? – Konsumenci coraz częściej doceniają użyteczność usługi pozwalającej przelewać pieniądze w czasie liczonym w sekundach, co niewątpliwie wpływa na jej rosnącą popularność – mówi Leńkowski i podkreśla, że KIR liczy na dalszy wzrost popularności przelewów Express Elixir po niedawnym wdrożeniu ich w Narodowym Banku Polskim.

– Dzięki wejściu NBP do systemu banki mogą oferować przelewy natychmiastowe m.in. do ZUS i na rachunki organów administracji celno-podatkowej, co niesie za sobą korzyści zarówno dla administracji, przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych. Jednocześnie cieszy nas stale powiększający się zasięg usługi, której wdrożenie zapowiadają kolejne banki – podkreśla Leńkowski.

Transakcji przybywa

Dowodem na rosnące zainteresowanie przelewami natychmiastowymi są statystyki transakcji zrealizowanych w systemie Express Elixir. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku w systemie Express Elixir zostało rozliczonych 3191,267 tys. przelewów natychmiastowych o wartości 11,510 mld zł. Są to rekordowe dane, ponieważ tylko do sierpnia zrealizowanych zostało więcej transakcji niż w całym 2016 roku. Za pośrednictwem Express Elixir rozliczane są również transakcje mobilne typu P2P, czyli przelewy na numer telefonu, które są oferowane w ramach systemu płatności mobilnych BLIK.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL