Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Finanse

#RZECZoBIZNESIE: Krzysztof Kawalec: Służba zdrowia zawsze jest deficytowa

tv.rp.pl
Zadłużenie polskich szpitali nie jest tak dużym problemem jak w innych krajach. Tam jakoœć płacenia jest dużo niższa – mówi Krzysztof Kawalec, prezes Magellana, spółki faktoringowej, specjalizujšcej się w finansowaniu szpitali, goœć programu Pawła Rożyńskiego.

Kawalec podkreœlił, że problem zadłużenia szpitali występuje w całej Europie. - Sektor publiczny z natury jest deficytowy. Zawsze chęć dostarczenia większej wartoœci dla społeczeństwa przewyższa możliwoœci budżetów – tłumaczył.

- Porównujšc sektor medyczny w Polsce do innych państw (Włochy, Hiszpania), zadłużenie polskich szpitali nie jest tak dużym problemem jak w tamtych krajach. Tam jakoœć płacenia jest dużo niższa – dodał goœć.

Zaznaczył, że zawsze będzie tak, że publiczna służba zdrowia będzie wymagała reakcji pomocy ze strony państwa. - Nie ma tak w żadnym kraju, że służba zdrowia funkcjonuje bez reakcji poszczególnych rzšdów. Zawsze jest deficytowa i wymaga dopłacania – mówił.

Prezes Magellana przyznał, ze biznes finansowy, który prowadzi jest taki sam jak inne biznesy finansowe.

- W krajach bardziej rozwiniętych rynek usług faktoringowych jest bardziej nasycony. Cišgle jesteœmy jeszcze w tyle i będziemy gonić kraje rozwinięte. Zakładamy, że rynek usług faktoringowych powinien rozwijać się w tempie dwucyfrowym, przynajmniej z dwójkš z przodu – prognozował.

Kawalec tłumaczył, że Magellan jako samodzielna spółka, która była notowana na giełdzie prezentowała strategię, iż kolejnym krokiem w rozwoju grupy jest albo pozyskanie licencji bankowej, albo znalezienie partnera, który takowš ma. - Wybraliœmy łatwiejszy wariant – stwierdził.

- Będšc na giełdzie biznes stał się bardziej wiarygodny i pozyskaliœmy większš wartoœć finansowania – dodał.

Goœć zaznaczył, ze dołšczenie do grupy bankowej BFF (Bank Banca Farmafactoring) to łatwiejszy i tańszy dostęp do finansowania. - Bycie w międzynarodowej grupie bankowej daje szereg korzyœci, jak dostęp do wiedzy, która została zbudowana w innych krajach, szerszej grupy klientów, wymiana doœwiadczeń między pracownikami - wyliczał.

Stwierdził, że finansowanie jest kołem napędowym. - Możemy rozszerzyć zakres usług, które œwiadczymy. Główne założenie jest takie, żeby dalej grupa rosła – mówił.

Kawalec zaznaczył, że sektor medyczny jest historycznie najstarszym biznesem, który prowadzš. - Z tego spółka wyrosła. Rozszerzamy naszš ofertę na inne dziedziny z sektora publicznego jak samorzšdy. Weszliœmy również na rynek faktoringu dla małych i œrednich przedsiębiorstw, ponieważ oferta dla nich jest bardzo płytka – mówił.

Ocenił, że wszystkie linie biznesowe, które realizujš sš perspektywiczne.

- Możemy dostarczyć ofertę porównywalnš z ofertš bankowš, a jednoczeœnie specjalizujšc się w tym rynku, jesteœmy w stanie bardziej kompleksowo odpowiadać na potrzeby klientów – tłumaczył.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL